Reklama

Jak usunąć plamy z barszczu, wina i kawy?

Mimo coraz lepszych proszków do prania i wybielaczy czasem niezwykle trudno jest pozbyć się uporczywych plam. Warto wtedy skorzystać ze starych, sprawdzonych metod. Są one proste i o wiele mniej szkodliwe dla środowiska, a przy tym bezpieczne dla naszej skóry. Uratują przed zniszczeniem nowy obrus, dywan czy tapicerkę kanapy. Podpowiadamy, jak usnąć uporczywe plamy z czerwonego barszczu, wina, kawy czy herbaty, a także tłustych potraw.

Jak usunąć plamy z czerwonego barszczu i wina?

Plam z czerwonego barszczu pozbędziemy się przy pomocy soli kuchennej. Zabrudzenie wystarczy obficie posypać solą, tak by pochłonęła czerwony płyn. Czynność należy powtórzyć kilka razy (za każdym razem zmieniając sól na świeżą), a następnie poplamioną tkaninę zanurzyć w zimnej wodzie na 2-3 godziny, a później uprać jak zwykle.

W przypadku świeżych plam z czerwonego wina można postąpić podobnie albo użyć szampana lub białego wina (wystarczy polać nimi plamę i delikatnie potrzeć, a następnie uprać). Skuteczne jest też szybkie wypłukanie tkaniny w zimnej wodzie oraz przemycie jej mydłem. Starych i zaschniętych plam po czerwonym winie pozbędziemy się, mocząc tkaninę w roztworze wody i sody oczyszczonej (4 łyżki sody na litr wody).

Reklama

Jak usunąć plamy po kawie?

Jeśli plama po kawie jest świeża, najlepiej delikatnie przyłożyć do niej papierowy ręcznik i zebrać płyn, który jeszcze nie zdążył wsiąknąć. Następnie plamę trzeba zamoczyć w jak najcieplejszej wodzie i przemywać mydłem. Jeśli to nie pomoże, zabrudzenie trzeba polać sokiem z cytryny, a po chwili wypłukać w letniej wodzie. W przypadku poplamienia jasnego dywanu kawą najlepiej jest przygotować papkę z wody i sody oczyszczonej, którą należy nałożyć na zabrudzenie na kilka-kilkanaście minut.

Starych plam po kawie pozbędziemy się za pomocą octu i proszku do prania. Należy z nich przygotować papkę i delikatnie wetrzeć w plamę, a następnie dokładnie wypłukać i uprać. Na zabrudzenie można też użyć innej mikstury: roztrzepanego żółtka jajka, kilku kropel alkoholu oraz odrobiny ciepłej wody. Po kilku minutach od nałożenia tkaninę wystarczy uprać.

Jak usunąć plamy po herbacie?

Jeśli herbatą poplamimy jasną tkaninę, najlepiej jest użyć roztworu wody i wody utlenionej (w proporcjach 1:1). Po namoczeniu plamy w takiej mieszance, tkaninę wystarczy wypłukać i uprać jak zwykle. Inną opcją jest skropienie zabrudzenia sokiem z cytryny. Plamę z wełnianej tkaniny najbezpieczniej jest z kolei usunąć, polewając ją białym winem.

Do wywabiania starych plam najlepiej jest użyć gliceryny lub szarego mydła (obie substancje trzeba delikatnie wetrzeć w namoczoną wcześniej plamę), a następnie zabrudzoną tkaninę uprać jak zwykle.

Jak usunąć tłuste plamy?

Tłuste plamy na obrusie i innych tkaninach to prawdziwa zmora. Wystarczy chwila nieuwagi, by sos z mięsa czy olej z ryb wylał się na stół lub nasze ubranie. Warto wtedy wykorzystać właściwości mąki ziemniaczanej, która świetnie wchłania tłuszcz (podobnie działa talk lub kreda). Posyp nią obficie plamę, a następnie zbierz za pomocą szczoteczki lub spłucz pod bieżącą wodą. Tkaninę wystarczy potem już tylko wyprać jak zwykle.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy