Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?

Lakierem do paznokci można bardzo łatwo pobrudzić sukienki, spódniczki, spodnie i bluzki. Możesz go oczywiście bez problemu usunąć, jednak wymaga to odrobiny wysiłku. Lakier do paznokci od czasu do czasu może pobrudzić dywan, szczególnie wtedy, kiedy malujesz paznokcie u stóp. Oto kilka porad jak zmyć lakier do paznokci z ubrań i dywanów.

lakier do paznokci
lakier do paznokci© Photogenica
zmywacz do paznokci
© Photogenica

Oczywistym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być użycie zmywacza do paznokci. Upewnij się jednak, że nie zawiera on acetonu, ponieważ może on sprawić, że kolory ubrań staną się bledsze. Nie zapomnij także sprawdzić działanie zmywacza na małym fragmencie odzieży, aby zobaczyć reakcje koloru. Kiedy upewnisz się, że zmywacz nie zaszkodzi ubraniom, to połóż w miejscu plamy papierowy ręcznik i nałóż na niego zmywacz za pomocą wacika, ręcznika papierowego lub czystej ściereczki. Dzięki temu sposobowi lakier do paznokci powinien od razu zniknąć. Jeśli koszulka jest biała i nie jest zrobiona ze sztucznego jedwabiu lub octanu, to dla szybszego efektu możesz użyć zmywacza z acetonem.

Jeśli nie masz zmywacza do paznokci, to możesz zastąpić go wodą utlenioną i zmyć plamę w ten sam sposób jak powyżej. Jeśli ten sposób nie zadziała, to możesz spróbować zabrudzone miejsce spryskać lakierem do włosów i wodą i „ubić” plamę brzegiem łyżki.

lakier na dywanie
© Photogenica

Aby pozbyć się lakieru do paznokci z dywanu spróbuj zmyć go wacikiem, papierowym ręcznikiem lub czystą ściereczką nasączoną w zmywaczu do paznokci. Jeśli zmywacz zawiera aceton, to najpierw przetestuj jego działanie na małym fragmencie dywanu, aby zobaczyć czy nie będziesz musiała go potem barwić, lub co gorsza wymieniać całego dywanu.

Na jasnych dywanach lub dywanach farbowanych możesz spróbować także spryskać plamę wodą, a następnie wetrzeć w nią wodę utlenioną (przed tym zabiegiem również musisz zrobić test wody utlenionej na małym fragmencie dywanu).

Inną kombinacją, która może zadziałać jest spryskanie plamy z lakieru wodą, a następnie nasączenie jej lakierem do włosów. Następnie potrzyj plamę szczoteczką do zębów. Jeśli nadal nie chce ona zejść, to spróbuj potrzeć ją spirytusem salicylowym.

lakier na dywanie
© Photogenica

Czasami pierwsza metoda jaką przetestujesz może nie zadziałać, jednak nie poddawaj się! Istnieją jeszcze specjalne płyny do czyszczenia dywanów, które mogą pomóc ci w usunięciu plamy po lakierze do paznokci.

Ostrzeżenie: Nie używaj wybielacza, aby pozbyć się plamy po lakierze z dywanu, ponieważ może on spowodować usunięcie jego koloru. Wiele ubrań jest teraz farbowanych, więc można używać do nich wybielacza, jednak farbowany dywan zdarza się rzadko.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas