Jak usunąć przykry zapach z lodówki?

W naszych lodówkach często pojawia się nieprzyjemny zapach, który sprawia, że nie mamy ochoty ich otwierać. Trudno się dziwić. Do lodówki wkładamy większość produktów, które wydzielają intensywne aromaty. Szczególnie dają o sobie znać wędliny, których specyficzna woń często przechodzi do innych produktów. Z takiej mieszanki mogą wytworzyć się naprawdę nieprzyjemne zapachy. Jak je usunąć z lodówki i zabezpieczyć urządzenie przed ich ponownym pojawieniem się Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

article cover
©123RF/PICSEL

Ocet do mycia

©123RF/PICSEL

W związku z tym, że w lodówce przechowujemy żywność lepiej unikać jej czyszczenia chemicznymi i silnymi środkami, gdyż szkodliwe dla zdrowia substancje mogą przeniknąć do jedzenia. Świetnie sprawdzi się woda z dodatkiem octu. Zabija on przykre zapachy i zapobiega ich powstawaniu. Wykazuje również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu w naszej lodówce nie pojawią nieproszeni goście. Do przygotowania roztworu potrzebujemy 500 mililitrów wody i około 100 mililitrów octu. W celu zapobiegania przykrym zapachom w lodówce warto regularnie przemywać ją sokiem z cytryny. Lodówkę należy dokładnie przetrzeć raz w tygodniu.

Szklanka z wodą

©123RF/PICSEL

Jest jeden prosty sposób, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu w lodówce, a mianowicie szklanka z wodą. Wystarczy postawić ją na półce w lodówce. Woda wchłania aromaty pochodzące z żywności, dzięki czemu nie mieszają się one i nie tworzą nieprzyjemnej woni. Wodę w szklance lub innym naczyniu należy wymieniać raz na tydzień.

Jabłko i soda oczyszczona

Skuteczne i nieszkodliwe dla żywności pochłaniacze przykrych zapachów to również jabłko i soda oczyszczona. Najlepiej działają w duecie. Wystarczy pokroić jabłko na kilka części na talerzyku, a wokół rozsypać dwie łyżeczki sody oczyszczonej i wstawić do lodówki. Szybko odczujemy różnicę.

Węgiel aktywny

©123RF/PICSEL

W celu usunięcia przykrych zapachów z lodówki warto zastosować również węgiel aktywny, który doskonale pochłania bakterie i aromaty. Do otwartego pojemniczka lub na talerzyk należy rozsypać 10 łyżeczek węgla i postawić w lodówce.

Kawa

Podobnie do wspomnianych wyżej produktów działa również kawa. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnej woni w lodówce, rozsypmy kilka ziarenek kawy na każdej półce.

By nasza lodówka sprawnie funkcjonowała, a w dodatku była czysta i świeża, powinniśmy pamiętać również o jej regularnym rozmrażaniu. Warto robić to przynajmniej raz w miesiącu. Przy tej okazji należy dokładnie wyczyścić lodówkę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas