Jak usunąć ślady grzyba i pleśni ze ściany? Poznaj niezawodne sposoby!
Rozwojowi grzyba i pleśni na ścianie może sprzyjać kilka czynników. To przede wszystkim zła cyrkulacja powietrza, a także nadmierna wilgotność. Sukcesem w walce ze szkodliwymi drobnoustrojami jest poznanie przyczyny ich rozwoju. Kolejnym krokiem są zdecydowane działania za pomocą domowych lub chemicznych środków. Warto również zabezpieczyć się na przyszłość przed ponownym pojawieniem się pleśni lub grzyba w mieszkaniu. Jak zrobić to skutecznie? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Spis treści:
Jakie są różnice między grzybem a pleśnią?
Wysoka wilgotność powietrza powoduje, że na ścianie pojawić się może zarówno grzyb, jak i pleśń. Jaka jest różnica między tymi dwoma zjawiskami? Grzyby są drobnoustrojami, które mają bardzo negatywny wpływ na układ odpornościowy i są rakotwórcze. Obecność grzyba możesz poznać po bardzo nieprzyjemnym zapachu, który wydziela. Ponadto potrafi się on rozwinąć szybko i zająć sporą powierzchnię ściany, wnikając w jej głąb.
Pleśń natomiast ma postać czarnych lub nieco jaśniejszych plam i pojawia się na górnej części ścian lub suficie. Przyczynia się ona do rozwoju chorób układu oddechowego i może wywoływać astmę i silną alergię. Pierwsze sygnały, że w twoim domu rozwija się pleśń, to zaparowane lustra w łazience czy okna. Czerwonym światłem są też mokre plamy na ścianie i pęczniejąca tapeta.
Skąd bierze się pleśń i grzyb na ścianie?
Sprzyjającymi warunkami zarówno dla grzybów, jak i pleśni, są wilgotne miejsca. Dodatkowo do ich rozwoju przyczynia się zła cyrkulacja powietrza. Dzieje się tak dlatego, że wentylacja działa nieprawidłowo. Dlatego ważny jest coroczny przegląd instalacji. Zarodniki unoszące się w powietrzu, gdy tylko spotkają właściwe dla rozwoju warunki, zagnieżdżają się tam na dobre.
Co jeszcze wpływa na rozwój pleśni i grzyba? To także zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, dlatego problem tego typu często pojawia się w kuchni. Jeszcze inną opcją jest przeciekający dach lub zbyt szczelne okna. Warto również wziąć pod uwagę, że problem ten, szczególnie w blokach, może pochodzić z mieszkań sąsiadujących. Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienie się pleśni i grzyba, jest zła izolacja budynku czy zalewanie ściany podczas kąpieli.
Jak pozbyć się pleśni ze ściany?
Nim wypróbujesz chemicznych środków, warto sięgnąć po naturalne rozwiązania. Do usunięcia pleśni ze ściany potrzebujesz pół szklanki wody i dwie łyżki octu. Dla wzmocnienia efektu do roztworu dodaj kilka kropel wody utlenionej. Składniki dokładnie wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Następnie spryskaj równomiernie zniszczoną powierzchnię i pozostaw specyfik na godzinę. Po tym czasie wyszoruj delikatnie ścianę gąbką i osusz papierowym ręcznikiem.
Jak pozbyć się grzyba ze ściany?
Niestety pozbycie się grzyba ze ściany jest zadaniem nieco trudniejszym, niż w przypadku pleśni. Jeśli nie wniknął on głęboko w ścianę, możesz samodzielnie uporać się z problemem. W tym wypadku najskuteczniejsze będą środki grzybobójcze. Można dostać je w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.
Na początku oczyść brudne miejsce ostrą szpachelką lub szczotką z ostrym włosiem. Często koniecznością staje się skucie tynków. Dopiero potem dokładnie odkurz powierzchnię z pyłu i zaaplikuj środek chemiczny. Korzystaj z instrukcji, którą producent podał na opakowaniu. Po upływie określonego czasu zatynkuj i odmaluj ścianę. Na powierzchnię nałóż środek zapobiegający rozwojowi pleśni i grzybów. Jeśli nie czujesz się na siłach, warto wezwać fachowców, którzy specjalizują się w zwalczaniu takich problemów.
Jak zapobiegać powstawaniu grzyba i pleśni?
Pamiętaj, że najważniejsze jest usunięcie przyczyny pojawienia się pleśni lub grzyba. Dopiero potem należy podjąć działania związane z usuwaniem problemu. W tej kwestii najważniejszych jest kilka aspektów:
- systematyczne monitoruj stan mieszkania,
- zwracaj uwagę na wentylację i nie zapominaj o jej czyszczeniu i przeglądzie technicznym,
- wietrz często pomieszczenia, także w ciągu sezonu grzewczego,
- po kąpieli zawsze dokładnie osusz ścianę i brzegi wanny,
- dla pleśni pożywką jest kurz, dlatego dbaj o systematyczne sprzątanie domu.
Zobacz też: