Jak usunąć wosk?
Świece są stałym elementem wyposażenia wnętrz, które nadają charakter każdemu pomieszczeniu, zarówno urządzonym w stylu nowoczesnym czy klasycznym. Niestety, ich częste rozpalanie powoduje, że czasami rozlewa się wosk na różnych powierzchniach. Nie zawsze jest łatwo go usunąć, ale na szczęście istnieje kilka metod, które pomogą uporać się z problemem. Po co warto sięgnąć, aby usunąć wosk? Oto kilka porad.
Wosk na meblach
Wosk na meblach usunąć najłatwiej - wystarczy poczekać, aż zaschnie i dopiero zabrać się za porządki. Najlepiej go delikatnie zdrapać. W tym celu można użyć drewnianej szpatułki lub tępej części noża. Jeśli takiego nie mamy albo boimy się rys, można ostrze owinąć kawałkiem ręcznika papierowego. Następnie fragment mebla wystarczy dokładnie przetrzeć, a w razie potrzeby wyczyścić powierzchnię środkiem do pielęgnacji drewnianych mebli. Jeśli to nie pomaga i resztki wosku nadal szpecą meble, warto nakierować na nie strumień suszarki, rozpuścić wosk, a następnie zebrać papierowym ręcznikiem.
Wosk na dywanie
Świeży wosk na dywanie najlepiej zebrać od razu, np. za pomocą szmatki lub ręcznika papierowego. Jednak warto pamiętać, aby zrobić to bardzo delikatnie, by płynny wosk nie wdarł się w głąb tkanin. Jeśli po pierwszym jego zebraniu resztki pozostały nadal, warto obłożyć je lodem i poczekać, aż stwardnieją. Później nie pozostaje nic innego jak dokładne wydrapanie wosku z tkaniny, a następnie dokładne odkurzenie. Jeśli to nie pomaga, można posłużyć się zwilżoną gorącą wodą gąbką z płynem do mycia naczyń. Jeśli nie możemy moczyć dywanu, resztkę wosku można posypać talkiem, a następnie dokładnie odkurzyć dywan.
Plamy z wosku na ubraniach
Wosk na ubraniach czasami może sprawiać problem. Na szczęście można się go pozbyć w dwojaki sposób: na zimno i gorąco. Pierwsza metoda jest idealna dla tkanin delikatnych, natomiast druga dla tych bardziej odpornych. Na czym polega pozbywanie się wosku na zimno? Materiał należy przełożyć do szczelnego worka, a następnie włożyć do zamrażarki na kilkanaście minut. Jeśli odzież nie mieści się w zamrażarce, wosk trzeba obłożyć lodem i poczekać, aż całkowicie stwardnieje. Później nie pozostaje nic innego, jak dokładne zeskrobanie resztek wosku.
Jeśli tkanina jest odporna na wysokie temperatury, warto wosk zaprasować. To bardzo proste: wystarczy pod zaplamioną tkaninę wyłożyć ręcznik papierowy lub papier śniadaniowy i taką samą warstwę ułożyć na plamie. Następnie całość zaprasować gorącym żelazkiem. Papier powinno się zmieniać po każdym przejechaniu rozgrzanym urządzeniem. Czynność należy powtarzać do momentu, aż wosk całkowicie zniknie z papieru.
Plamy z wosku
Jeśli po usunięciu wosku na tkaninie powstała plama, nie trzeba załamywać rąk, ponieważ i ją można w łatwy sposób usunąć. Przeważnie można ją sprać za pomocą zwykłego proszku do prania, ale jeśli to nie pomoże, warto sięgnąć po szare mydło i nim pocierać przez chwilę namoczoną tkaninę, a następnie wyprać jak zwykle.
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl