Jak usunąć żółte plamy pod pachami? Domowy specyfik w mig przywróci biel

Żółte plamy na ubraniach mogą być bardzo kłopotliwe. Nie tylko są trudne do usunięcia i sprawiają, że spisujemy ulubione ubrania na straty. Bywa, że prowadzą do uczucia dyskomfortu – w takich okolicznościach niechętnie chcemy pokazywać się publicznie, nawet gdy w grę wchodzi tylko grono najbliższych znajomych. Nie unikaj wychodzenia do ludzi ani nie wyrzucaj ulubionych koszul. Jak usunąć żółte plamy pod pachami? Domowe sposoby poradzą sobie z nimi celująco.

Stwórz w domowym zaciszu  skuteczny preparat do czyszczenia białych tkanin z plam z potu
Stwórz w domowym zaciszu skuteczny preparat do czyszczenia białych tkanin z plam z potu123RF/PICSEL

Liczy się czas

Główną i najpowszechniejszą przyczyną pojawiania się żółtych plam pod pachami jest pot wydzielany przez organizm dla właściwiej termoregulacji. Nie jest to nic dziwnego, a problem zabrudzeń nie świadczy o tym, że z higieną osobistą jesteśmy na bakier.

Chcąc wykorzystać domowe sposoby na wybielanie ubrań, trzeba pamiętać o szybkiej reakcji. Im świeższa plama z potu, tym łatwiej będzie ją usunąć. Zabiegi czyszczące będą wymagały większego wysiłku, jeśli mamy do czynienia ze starymi i zaschniętymi zabrudzeniami. W takich przypadkach może się okazać, że odzież będzie nadawać się wyłącznie do użytku domowego lub przerobienia na szmatki. Nie warto więc zwlekać.

Plama z potu zostanie na ulubionej bluzce na zawsze. Tego nigdy nie rób

Zanim przejdziemy do domowych sposobów na wybielenie plam, należy przeanalizować błędy, jakie można popełnić w tej czynności. Doprowadzą do tego, że jeszcze bardziej utrwalimy szpecące zabrudzenia, niezależnie od tego, czy pojawiają się pod pachami, czy może na kołnierzyku koszuli.

Wiesz już, że trzeba działać od razu. Co dalej? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj rzeczy do pralki ustawionej na pranie w wysokiej temperaturze, nie używaj również żelazka — to tylko utrwali plamy z potu na ubraniach.

Domowymi sposobami możesz usunąć uporczywe plamy pod pachami
Domowymi sposobami możesz usunąć uporczywe plamy pod pachami123RF/PICSEL

Usuwa plamy, nie szkodzi kolorom

Większość domowych sposobów na plamy z potu przeznaczona jest do białych ubrań, na których brud rzuca się w oczy najbardziej. Co zrobić, gdy problem dotyczy kolorowych części garderoby? Na pewno nie warto załamywać rąk. Z pomocą przychodzi ocet na plamy z potu. Oto produkt uniwersalny, który jest bezpieczny dla tkanin — nie grozi im odbarwienie i zniszczenie.

Wystarczy, że ocet wymieszasz z wodą w proporcji 1:1. Miksturą nasącz czystą ściereczkę i przy jej pomocy nanieś specyfik bezpośrednio na plamę. Zostaw na 15 minut, następnie upierz według zaleceń producenta. Efekty zobaczysz tuż po zakończonym cyklu.

Czyszczący specyfik z kuchennej szafki

Zwolennicy komponowania domowych środków czystości z pewnością mają w swoich spiżarkach zapas tego produktu. Właściwości wybielające sody oczyszczonej przydadzą się również w przywracaniu świeżego wyglądu białych ubrań.

Jak pozbyć się żółtych plam z potu? To proste. Wymieszaj sodę z wodą w proporcji 3:1. Powinna powstać gęsta pasta. Nałóż ją na zabrudzone miejsce i zostaw na co najmniej godzinę. Po tym czasie pastę ostrożnie zetrzyj, a odzież upierz w pralce jak zwykle.

Wyciśnij i patrz, jak plamy znikają

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że masz pod ręką naturalny wybielacz do tkanin. Mowa o najzwyklejszej cytrynie. Cytrusowy sok posiada właściwości rozjaśniające, więc kapitalnie sprawdza się w usuwaniu żółtych plam z białych ubrań.

Trudne do usunięcia plamy to nie powód do rozpaczy. Działaj sprytnie
Trudne do usunięcia plamy to nie powód do rozpaczy. Działaj sprytnie123RF/PICSEL

Pięć łyżek soku z cytryny wymieszaj z taką samą ilością przegotowanej, ostudzonej wody. Wylej bezpośrednio na plamę lub nanieś przy pomocy miękkiej ściereczki, delikatnie wcierając specyfik z zabrudzony materiał. Zostaw na 15 minut, następnie wypierz. Przebarwienia znikną.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas