Jak uszczelnić okna? Proste i skuteczne metody

W sezonie zimowym przez nieszczelne okna może uciekać nawet 25% ciepła. To oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie lub nieprzyjemny chłód panujący w mieszkaniu. Jeśli marzniesz w domu mimo tego, że kaloryfery grzeją z pełną mocą, sprawdź, czy twoje okna są szczelne. Delikatny ruch firanek przy oknie, odczucie przeciągu i zimna to sygnał, że twoje okna wymagają uszczelnienia. Sprawdź, jak zrobić to sprawnie i skutecznie, nie uszkadzając okna.

Nieszczelne okna
Nieszczelne okna ©123RF/PICSEL

Regularnie myj okna i ramy

Mycie okien
©123RF/PICSEL

Regularne mycie okien przynajmniej dwa razy do roku pozwala zachować ich dobry stan techniczny. Zazwyczaj usuwamy brud z szyb i ram ze względów estetycznych. Istotne jest też to, że czysta szyba lepiej przepuszcza promienie słoneczne, co zimą dodatkowo podnosi temperaturę w mieszkaniu. W trakcie mycia okien powinniśmy jednak pamiętać o dokładnym czyszczeniu wewnętrznej strony ram. Tam także gromadzi się kurz, a czasem nawet ziarenka piasku, które mogą uszkodzić uszczelki oraz zawiasy i inne mechanizmy okna.

Sprawdź szczelność okien i je wyreguluj

Regulacja okna
©123RF/PICSEL

Najłatwiej sprawdzimy szczelność okien, otwierając je i wkładając kartkę papieru między ramę a skrzydło. Jeśli po zamknięciu okna kartkę da się z łatwością wyjąć, oznacza to, że okno trzeba wyregulować. Nie jest to skomplikowana czynność – za pomocą klucza imbusowego wystarczy dokręcić okucia w dolnym zawiasie skrzydła okiennego. W efekcie rolki ryglujące powinny się znaleźć trochę bliżej uszczelek. Jeśli po regulacji okno zbyt trudno się otwiera i zamyka, oznacza to, że trzeba nieco odsunąć rolki od uszczelek. Tę czynność warto powtórzyć latem, gdy chcemy rozszczelnić okna i zapewnić większą wentylację. Zasada jest prosta – im bliżej dokręcimy rolki ryglujące do uszczelek, tym bardziej okno będzie szczelne i odwrotnie. Okucia warto także zabezpieczać specjalnymi środkami, które zapewnią antykorozyjność i właściwe smarowanie mechanizmów.

Wymień i zabezpiecz uszczelki

Wymiana uszczelek
©123RF/PICSEL

Odpowiednio zabezpieczone uszczelki to połowa sukcesu. Zwłaszcza przed wysokimi mrozami warto je zakonserwować specjalnym preparatem, który zapobiegnie ich przymarzaniu. Jeśli uszczelki są zniszczone, pora na wymianę! Pierwszym ważnym krokiem jest zakup odpowiednich uszczelek – w tym celu sprawdź markę okien, przygotuj kartę gwarancyjną oraz instrukcję i pokaż ją sprzedawcy w sklepie. Warto też zabrać ze sobą stare zdemontowane uszczelki. Przed założeniem nowych należy dokładnie oczyścić ramy z brudu i tłuszczu. Z nowych uszczelek zdejmujemy papier lub folię ochronną (najlepiej krótkimi odcinkami) i przyklejamy je do rowków montażowych, mocno przyciskając - tak, żeby uniknąć wybrzuszeń. Po zamontowaniu całości należy zamknąć okno i nie otwierać go co najmniej kilka godzin. Wymiana uszczelek jest stosunkowo prosta i nie wymaga pomocy fachowców, nie jest też obarczona ryzykiem uszkodzenia okna.

Zlikwiduj szczeliny między ramą okienną a ścianą

©123RF/PICSEL

Zimne powietrze może dostawać się do naszego mieszkania także poprzez szczeliny między oknem a ścianą. Małe szczeliny można zakleić, używając specjalnej taśmy izolacyjnej. Większe najlepiej uszczelnić za pomocą silikonu lub pianki montażowej.

Wezwij fachowca

©123RF/PICSEL

Jeśli mimo wymiany uszczelek, wyregulowania okien i zalepienia szczelin w ścianach wciąż odczuwasz chłód od okien, zwróć się po poradę do specjalisty. Może okazać się, że okna są nieprawidłowo zamontowane lub zostały wykonane z niewłaściwych materiałów. Jeśli gwarancja jeszcze nie wygasła, koniecznie należy skontaktować się z producentem. Innym sposobem jest montaż tzw. drugiej szyby – specjalnej folii termokurczliwej. Montuje się ją do ramy okiennej, przyklejając taśmą dwustronną, a następnie ogrzewa ciepłym powietrzem np. z suszarki do włosów. Osłoną przed chłodem od okiem mogą też być rolety lub grubsze firany i zasłony, ale trzeba pamiętać, żeby nie zasłaniały grzejnika.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas