Jak użyć sody oczyszczonej do sprzątania?

Gdy nadchodzi czas porządków, z pomocą przychodzą nam środki czyszczące do różnego rodzaju powierzchni. Niestety, chemiczne detergenty zawierają toksyczne substancje, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Wraz z innymi toksynami z otoczenia zmuszają nasz układ odpornościowy do wytężonej pracy, by usuwać szkodliwe związki z organizmu. Dlatego, by mieszkanie było bezpiecznym miejscem bez chemii, warto zastosować domowe sposoby ułatwiające sprzątanie. Idealnie nadaje się do tego soda oczyszczona, która nie dość, że jest tania i łatwo dostępna, to jeszcze ekologiczna. Sodę wykorzystujemy w kuchni jako produkt spożywczy, ale znajduje ona również szerokie zastosowanie podczas sprzątania. Świetnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy, odświeża powierzchnie i czyści trudne do usunięcia plamy. Pomoże pozbyć się też osadu z kamienia, wybielić tkaniny i udrożnić zatkane rury. Do czego można jeszcze użyć sody oczyszczonej? Podpowiadamy.

Zastosowania sody oczyszczonej
Zastosowania sody oczyszczonej©123RF/PICSEL

Czyszczenie powierzchni i sprzętów

Soda usunie przypalenia
©123RF/PICSEL

Soda to niezwykle tani i skuteczny środek do czyszczenia blatów kuchennych, kuchenki, mikrofalówki czy piekarnika. W tym celu należy sporządzić pastę z 1 łyżeczki sody zmieszanej z odrobiną wody (tak by uzyskać gęstą papkę). Następnie nanosimy pastę na wilgotną gąbkę i szorujemy nią zabrudzone powierzchnie. Później wycieramy je czystą gąbką lub szmatką i osuszamy. W przypadku mikrofalówki i piekarnika, gdzie zbiera się tłusty osad, warto po ich wyszorowaniu pozostawić naniesioną pastę z sody na 15 minut i dopiero wytrzeć. Na silne zabrudzenia, tak jak przypalenia na kuchence, warto wysypać nieco sody po uprzednim namoczeniu tych miejsc. Odczekujemy chwilę i usuwamy brud.

Przypalone naczynia

Często po przypaleniu jedzenia trudno wyczyścić naczynie, by dalej można było z niego korzystać. Z odsieczą przychodzi soda oczyszczona, która z łatwością poradzi sobie z przypalonym garnkiem. Wystarczy wsypać do niego sodę oczyszczoną, zalać wodą i zagotować. Następnie odstawić garnek na noc, a rano wyczyścić go. Soda rozmiękczy przypalone miejsca.

Przypalone żelazko

Soda podobnie zadziała w przypadku przypalonego żelazka. Do jego czyszczenia warto użyć mieszaniny z 1 łyżeczki sody i 2 łyżek octu. Rozgrzewamy lekko żelazko (tak, żeby się nie poparzyć) i szorujemy je gąbką lub ściereczką namoczoną w mieszaninie sody i octu. Żelazko będzie jak nowe.

Czyszczenie naczyń i butelek

Soda zneutralizuje zapach
©123RF/PICSEL

Skoro soda poradzi sobie z przypaleniami, usunie także inne silne zabrudzenia z naczyń np. osad po kawie i herbacie. Nakładamy na gąbkę pastę z sody i czyścimy nią kubki i szklanki. Sodę można wykorzystać również do czyszczenia butelek, z których trudno pozbyć się tłuszczu lub nieprzyjemnych zapachów. Wsypujemy sodę do butelki, dodajemy trochę ryżu, zalewamy wodą i potrząsamy butelką przez minutę. Następnie wylewamy zawartość i opłukujemy butelkę. Zniknie z niej wszelki tłusty osad. Ryż użyty do czyszczenia można pozostawić na kolejne czyszczenie.

Neutralizowanie zapachów

Soda skutecznie pochłania zapachy. Można więc wsypać trochę sody do bawełnianego woreczka i umieścić tam, skąd chcemy pozbyć się nieprzyjemnej woni, np. w szafie, pod zlewem czy w walizce. Do lodówki można wstawić małe naczynie z sodą rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody, a na dno kosza lub kuwety po prostu wysypać odrobinę tego proszku. Można wsypać ją również do butów i pozostawić na noc. Następnego dnia wystarczy wytrzepać obuwie z sody. Brzydko pachnieć może również często używana deska do krojenia (np. czosnkiem lub cebulą). Można pozbyć się tego zapachu, wysypując na deskę trzy łyżki sody i po 15 minutach przemyć wilgotną gąbką.

Czyszczenie dywanu

Soda pomoże także odświeżyć dywan, który również z czasem może nieprzyjemnie pachnieć. Należy posypać go obficie sodą, pozostawić na kilka godzin, a następnie odkurzyć. Najpierw nanieśmy jednak niewielką ilość sody na niewidoczny fragment dywanu, żeby sprawdzić, czy soda go nie zniszczy. W ten sam sposób odświeżymy materace i kanapy. Soda usunie także plamy z dywanu. W zabrudzenie musimy wetrzeć pastę z sody, a po kilkunastu minutach wyczyścić mokrą gąbką.

Osad z kamienia

Soda wybieli ubrania
©123RF/PICSEL

Kolejnym pożytecznym zastosowaniem sody jest usuwanie osadu z kamienia. Szczególnie pomocna okaże się w przypadku czajnika, którego niełatwo oczyścić z zanieczyszczeń. W tym celu wsypujemy do niego opakowanie sody, zalewamy wodą i zagotowujemy. Następnie potrząsamy czajnikiem i wylewamy zawartość. Czynność można powtórzyć, a na koniec wyszorować jeszcze czajnik twardą szczotką do butelek. Soda świetnie oczyści także armaturę łazienkową. Należy wymieszać ze sobą pół szklanki sody i pół szklanki octu i w takiej miksturze namoczyć płatki kosmetyczne. Następnie wystarczy obłożyć nimi kran lub słuchawkę od prysznica i zostawić na kilka godzin. Po wszystkim przemywamy te miejsca ciepłą wodą.

Udrażnianie rur

Zatkanych rur także nie trzeba udrażniać silne żrącymi środkami chemicznymi. Tutaj też można użyć sody (pół szklanki) wymieszanej ze szklanką octu. Wlewamy mieszankę do odpływu, odczekujemy, aż przestanie syczeć i zalewamy gorącą wodą. Taki domowy środek nie będzie wydzielał niebezpiecznych oparów.

Wybielanie i odplamianie

Soda pomoże skutecznie wybielić firanki i inne białe tkaniny. Do płynu do prania należy dodać pół szklanki sody i nastawić pranie. Musimy pamiętać, że ten sposób nie zadziała, jeśli użyjemy równocześnie proszku do prania. Firanki można również moczyć w misce z sodą i ciepłą wodą. Gdy woda będzie robić się brudna, należy ją wylać i czynność powtórzyć. Firanki należy moczyć przez kilka godzin i później wyprać je w pralce. Soda skutecznie usunie też plamy z soku, wina, krwi i potu. Zabrudzone miejsca zwilżamy, wcieramy w nie pastę z sody i pozostawiamy do wchłonięcia. Na koniec wsadzamy ubrania do prania. Jak widać, sodę można wykorzystać do mycia i czyszczenia wielu rzeczy, więc warto mieć jej zapas w domu. W sklepach spożywczych najczęściej dostępne są małe torebki z sodą (80 g), ale niektóre sklepy online oferują kilogramowe lub nawet pięciokilogramowe opakowania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas