Jak wybrać pralkosuszarkę?

Suszenie prania w małych mieszkaniach jest kłopotliwe. Problem nasila się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy pogoda nie sprzyja rozwieszaniu mokrych ubrań na powietrzu. Rozstawianie suszarek z praniem w mieszkaniu utrudnia korzystanie z różnych pomieszczeń i zajmuje przestrzeń do zabawy, wypoczynku lub pracy. Suszenie prania w łazience jest natomiast częstą przyczyną powstawania grzyba, który ma negatywny wpływ na zdrowie. Rozwiązaniem problemu z suszeniem prania są pralkosuszarki.

Pierwszym czynnikiem istotnym przy wyborze pralkosuszarki jest ładowność urządzenia
Pierwszym czynnikiem istotnym przy wyborze pralkosuszarki jest ładowność urządzeniaShutterstock

Wysuszenie pełnej pralki prania zajmuje nawet kilkanaście godzin, jeżeli rozwiesza się mokre ubrania na tradycyjnej suszarce lub sznurku. Odzież schnie powoli, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy wysoka wilgotność powietrza i niskie temperatury utrudniają odparowanie wody z materiału. Pranie można wysuszyć w ciągu kilkudziesięciu minut, jeżeli skorzysta się z pralkosuszarki. Jak ją wybrać?

Ładowność pralkosuszarki

Pierwszym czynnikiem istotnym przy wyborze pralkosuszarki jest ładowność urządzenia. Na rynku znajdzie się modele, które pomieszczą od 5 do nawet 13 kg wsadu. Małe sprzęty są odpowiednie dla singli oraz par, które piorą niewiele. Dla rodzin, zwłaszcza z małymi dziećmi, polecane są większe urządzenia - ich ładowność powinna wynosić co najmniej 8-9 kg. Jednocześnie powinno się pamiętać, że ładowność pralkosuszarki jest różna dla prania i suszenia. Ładowność sprzętu w trybie suszenia jest mniejsza - wynosi przeciętnie połowę wsadu w trybie prania. Z tego powodu część mokrych ubrań musi poczekać, aż pierwsza partia odzieży zostanie wysuszona. Dodatkowo na wagę maksymalnego wsadu wpływa wielkość samej pralkosuszarki. Modele slim mieszczą mniej prania, natomiast sprzęty o standardowym rozmiarze są przeznaczone dla użytkowników, którzy oczekują większej ładowności.

Urządzenie wolnostojące czy do zabudowy?

Pralkosuszarki dzielą się na urządzenia przeznaczone do zabudowy i wolno stojące. Sprzęty do zabudowy umożliwiają zamontowanie dowolnego frontu. Dzięki temu pralkosuszarka może stanąć w kuchni obok innych sprzętów. Dodatkowo po założeniu frontu urządzenie jest niewidoczne w łazience, co sprawia, że pomieszczenie prezentuje się elegancko. Urządzenie wolnostojące jest natomiast dobrym wyborem do pralni. Można ustawić je bezpośrednio na podłodze bez konieczności przygotowywania zabudowy, której wykonanie podnosi koszty wykończenia pomieszczenia.

Klasa efektywności prania i wirowania

W pralkosuszarkach, podobnie jak w zwykłych pralkach, oznacza się klasę efektywności prania i wirowania. Efektywność prania jest oznaczana od klasy A (najwyższa) do G (najniższa). Im wyższe jest oznaczenie na skali, tym czystsze są ubrania po praniu. Efektywność wirowania jest oznaczana w ten sam sposób. Przeciętna pralkosuszarka posiada klasę wirowania B lub C. Równie istotna co klasa jest prędkość wirowania. Maksymalnie wynosi ona 1600 obrotów na minutę. Takie tempo wirowania bębna sprawia, że większość wody jest usuwana z ubrań jeszcze przed ich wysuszeniem. Jednocześnie tak duża prędkość może niszczyć ubrania, dlatego dla delikatnych materiałów odpowiedni jest tryb 600-800 obrotów na minutę.

Klasa energetyczna

Pranie i suszenie wiąże się z poborem energii elektrycznej, dlatego powinno się zadbać o jak najniższe jej zużycie. Klasy energetyczne pralkosuszarek oznacza się literami od A do G, przy czym klasa A dodatkowo jest oznaczana plusami. Urządzenia energooszczędne to sprzęty klasy A++ i wyższej. Ich użytkowanie wiąże się ze zużyciem w ciągu godziny prądu o wartości jedynie kilkunastu groszy, podczas gdy sprzęty niższych klas potrzebują do działania nawet 2-3 razy więcej energii elektrycznej. Pralkosuszarki energooszczędne w niewielkim stopniu wpływają na wysokość rachunków, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych rodzin, które piorą w ciągu tygodnia kilka pełnych pralek.

Dodatkowe funkcje

W pralkosuszarkach warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe. Funkcja opóźnionego startu umożliwia uruchomienie sprzętu nawet po 24 godzinach od czasu ustawienia wszystkich parametrów prania lub suszenia. Dodatkowo powinno się sprawdzić, jakie opcje suszenia są dostępne w danym modelu. Standardowo pralkosuszarka umożliwia korzystanie z trybu suszenia: do prasowania, prosto do szafy, antyalergicznego, delikatnego (np. do ubrań wełnianych), ręczników i pościeli. W niektórych modelach znajdzie się również opcję autosuszenia. Dzięki niej urządzenie ocenia stopień wysuszenia wsadu i automatycznie reguluje czas suszenia.

Jeśli chodzi o funkcje prania, szczególną uwagę warto zwrócić na fuzzy logic, czyli automatyki wagowej. Dzięki niej pralka sama dobiera ilość wody, temperaturę i prędkość wirowania do wagi wsadu. Funkcja kontroli piany polega natomiast na dostosowaniu ilości proszku do prania do stopnia zabrudzenia ubrań. W ten sposób zmniejsza się ilość niepotrzebnej piany, a na ubraniach nie powstają ślady po nadmiarze detergentu. Dodatkowo warto przyjrzeć się trybom prania - przydatne są zwłaszcza funkcje prania delikatnego (np. jedwabiu i wełny) oraz krótkiego prania 15 lub 30 minut, które przydaje się do szybkiego odświeżenia ubrań długo leżących w szafie.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas