Reklama

Jak wyczyścić blachę z piekarnika? To prostsze niż myślisz!

Wbrew pozorom wyczyszczenie blachy z piekarnika nie jest prostym zadaniem. Przypalone resztki jedzenia oraz tłuszcz przywierają do jej powierzchni, a pozbycie się ich nie przychodzi z łatwością. Istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym blacha znów będzie wyglądać jak nowa.

Czyszczenie blachy z piekarnika

Zdarza się, że wyczyszczenie blachy z piekarnika może być nieco problematyczne. Wbrew pozorom nie trzeba jednak od razu biec do sklepu po środki chemiczne. 

W takiej sytuacji warto skusić się na domowe sposoby, dzięki którym również można rozprawić się z zabrudzeniami. Przygotowywanie potraw na przypalonej blasze negatywnie wpływa nie tylko na jakość posiłku, ale także nasze zdrowie. Dlatego też istotne jest, by dbać o czystość blachy.

Sprawdź równieżJak wyczyścić kuchenkę gazową? Niezawodne, domowe triki!

Reklama

Jak wyczyścić blachę z piekarnika domowym sposobem?

Zabrudzenia z blachy do pieczenia można usunąć m.in. za pomocą pasty z sody oczyszczonej. Dziesięć łyżek tego proszku należy wymieszać z trzema łyżkami octu oraz czterema łyżkami gorącej wody. W ten sposób powinna powstać kremowa pasta. Gdyby jednak była nieco za rzadka, można dosypać więcej sody. 

Tak przygotowaną pastę należy rozprowadzić na zabrudzonej blasze i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie blachę z piekarnika należy dokładnie wyczyścić za pomocą namoczonej w wodzie gąbki. 

Innym sposobem jest zrobienie pasty na bazie sody oczyszczonej i wody utlenionej. Zabrudzone miejsca trzeba dodatkowo posypać gruboziarnistą solą. Po upływie 15 minut należy zetrzeć spaleniznę za pomocą gąbki lub ściereczki i następnie spłukać wszystko wodą. Warto jednak pamiętać, że teflonowych blach nie można szorować druciakami ani ostrymi gąbkami.

Blachę z piekarnika można wyczyścić za pomocą octu. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcji 1:3 i przelać do butelki z atomizerem. Tak przygotowanym roztworem należy spryskać zabrudzoną blachę i po upływie kwadransa przetrzeć całość gąbką. 

Oprócz tego pomocna jest także cytryna. Na zabrudzoną blachę należy wlać wodę oraz sok z cytryny. Następnie wystarczy włożyć ją do nagrzanego do mniej więcej 200°C piekarnika na 30 minut i po ostudzeniu umyć jak zwykle.

Zobacz także: Czyszczenie żelazka domowymi sposobami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: blacha z piekarnika czyszczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy