Jak wyczyścić filtr w pralce? Zrobisz to szybko i skutecznie
Filtr w pralce pełni kluczową funkcję, gdyż odpowiada za oczyszczanie wody z brudu czy włosów. Jeśli dopuści się do jego zatkania, znacząco skraca to żywotność pralki. By do tego nie dopuścić, myj tę część regularnie i zapobiegnij tym samym uszkodzeniu sprzętu. Jak prawidłowo wyczyścić filtr w pralce? Podpowiadamy.
Spis treści:
Dlaczego trzeba czyścić filtr w pralce?
Czyszczenie filtra w pralce jest kluczowe, by sprzęt działał bez zarzutu. Przedostanie się zanieczyszczeń do pompy odpływowej lub odpływu przyczynia się do zatkania. W takim wypadku często zauważa się, że pralka źle odwirowuje pranie. Inne awarie to złe odprowadzanie wody lub jej cofanie się do bębna po skończonym praniu. Powodem do niepokoju powinien być też brzydki zapach wydostający się z wnętrza urządzenia. Spowodowane jest to zalegającym kurzem i włosami.
Warto przeczytać: Zastosuj te triki, zanim włączysz pralkę. Rachunki nawet o połowę niższe
Gdzie znajduje się filtr w pralce?
Umiejscowienie filtra uzależnione jest od modelu pralki. Zazwyczaj znajduje się on z przodu urządzenia, na samym dole po prawej. Jest tam charakterystyczna klapa, którą wystarczy otworzyć. Pamiętaj, by pod spód pralki położyć stary ręcznik, a obok miskę. Dzięki temu unikniesz zalania łazienki wodą z filtra. Kolejnym krokiem będzie wyciągnięcie wężyka spustowego, który pomoże odprowadzić zgromadzoną wodę. Następnie odkręć filtr i wyciągnij, jeśli masz trudności, ułatw sobie pracę kombinerkami. W pralkach nowszej generacji filtr umieszczony jest wewnątrz bębna. Zazwyczaj wyróżnia się charakterystyczną barwą. Wyciąga się go tak samo, jak w starszych modelach urządzeń.
Jak wyczyścić filtr w pralce?
Wyczyszczenie filtra z pralki nie jest skomplikowane. Warto w tym celu zastosować kwasek cytrynowy.
- Do miski lub umywalki nalej ciepłą wodą i wsyp dwie łyżki specyfiku.
- Zanurz filtr z pralki w mieszance i pozostaw na kwadrans.
- Następnie wyszoruj dokładnie każdy zakamarek części. Użyj do tego starej szczoteczki do zębów.
- Na koniec przepłucz filtr pod bieżącą wodą i wytrzyj ręcznikami papierowymi.
Nie zapomnij też o wyszorowaniu miejsca, w którym znajduje się część. Wyciągnij z niego wszelkie nieczystości i dopiero z powrotem włóż filtr. Zabieg wykonuj raz w miesiącu. Nowsze urządzenia sygnalizują za pomocą diody o konieczności wyczyszczenia tej części.
Kiedy trzeba wymienić filtr na nowy?
Po pewnym czasie konieczne staje się wymiana zużytego filtra. Jeśli zauważysz pęknięcia na tej części to znak, że trzeba kupić nową. Zdarza się również, że nawet najdokładniejsze mycie nie przynosi rezultatów. Kamień i osad nie chcą zejść, co także oznacza konieczność wymiany filtra. Część tę można kupić w sklepach gospodarstwa domowego. Potrzebna jest tylko znajomość modelu pralki.
Polecamy: