Jak wyczyścić fugi domowym sposobem?

Czyszczenie fug wymaga często dużego wysiłku, zwłaszcza jeśli są one białe lub kremowe. Wystarczy kilkakrotnie umyć podłogę mopem, by osiadł w nich brud. Sprzyja temu porowata struktura fug, a także wilgoć w łazience czy kuchni – w połączeniu z ciepłem to idealne warunki do rozwoju pleśni. Brudne fugi potrafią zniweczyć cały efekt sprzątania i sprawić, że podłogi czy ściany wyglądają bardzo nieestetycznie. Sprawdź, jak wyczyścić fugi za pomocą domowych sposobów. Wystarczy, że użyjesz produktów, które masz pod ręką.

Jak wyczyścić fugi?
Jak wyczyścić fugi? ©123RF/PICSEL
Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience?Interia DIY

Czyszczenie fug za pomocą sody oczyszczonej

Czyszczenie fug sodą
©123RF/PICSEL

Fugi z łatwością wyczyścimy za pomocą sody oczyszczonej – wystarczy zmieszać ją z odrobiną wody, tak by powstała konsystencja pasty. Należy nałożyć ją na zabrudzone fugi i pozostawić na co najmniej godzinę. Po tym czasie zaschniętą pastę można nieco zwilżyć i przetrzeć jeszcze szmatką lub szczotką. Po zaschnięciu nadmiar pasty najlepiej zebrać odkurzaczem, a następnie dokładnie umyć podłogę, by nie zostały na niej białe smugi.

Czyszczenie fug za pomocą pasty do zębów

Czyszczenie fug pastą
©123RF/PICSEL

Do czyszczenia fug świetnie nadaje się też pasta do zębów – jej niewielką ilość należy rozprowadzić na zabrudzonych powierzchniach i pozostawić na co najmniej 30 minut. Następny krok polega na czyszczeniu fug za pomocą wilgotnej szmatki lub szczoteczki do zębów i letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ta opcja jest niestety bardziej wymagająca, ale dzięki niej nie tylko pozbędziemy się brudu, ale wybielimy i odświeżymy fugi.

Czyszczenie fug za pomocą proszku do pieczenia

Fugi bez tłuszczu i rdzy
©123RF/PICSEL

Fugi pokryte tłustymi zabrudzeniami oraz rdzą (np. na kuchennej ścianie) wyczyścimy za pomocą proszku do pieczenia. Fugi należy wcześniej spryskać wodą, a następnie posypać proszkiem. Po godzinie papkę można zetrzeć ściereczką nasączoną w occie. Z łatwością pozbędziemy się tłuszczu i rdzy nie tylko z fug, ale przy okazji z płytek ceramicznych. Tę metodę warto stosować częściej, by uniknąć silnych zabrudzeń, które wnikają w strukturę fug.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas