Reklama

Jak wyczyścić fugi domowym sposobem?

Czyszczenie fug wymaga często dużego wysiłku, zwłaszcza jeśli są one białe lub kremowe. Wystarczy kilkakrotnie umyć podłogę mopem, by osiadł w nich brud. Sprzyja temu porowata struktura fug, a także wilgoć w łazience czy kuchni – w połączeniu z ciepłem to idealne warunki do rozwoju pleśni. Brudne fugi potrafią zniweczyć cały efekt sprzątania i sprawić, że podłogi czy ściany wyglądają bardzo nieestetycznie. Sprawdź, jak wyczyścić fugi za pomocą domowych sposobów. Wystarczy, że użyjesz produktów, które masz pod ręką.

Czyszczenie fug za pomocą sody oczyszczonej

Fugi z łatwością wyczyścimy za pomocą sody oczyszczonej – wystarczy zmieszać ją z odrobiną wody, tak by powstała konsystencja pasty. Należy nałożyć ją na zabrudzone fugi i pozostawić na co najmniej godzinę. Po tym czasie zaschniętą pastę można nieco zwilżyć i przetrzeć jeszcze szmatką lub szczotką. Po zaschnięciu nadmiar pasty najlepiej zebrać odkurzaczem, a następnie dokładnie umyć podłogę, by nie zostały na niej białe smugi.

Czyszczenie fug za pomocą pasty do zębów

Do czyszczenia fug świetnie nadaje się też pasta do zębów – jej niewielką ilość należy rozprowadzić na zabrudzonych powierzchniach i pozostawić na co najmniej 30 minut. Następny krok polega na czyszczeniu fug za pomocą wilgotnej szmatki lub szczoteczki do zębów i letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ta opcja jest niestety bardziej wymagająca, ale dzięki niej nie tylko pozbędziemy się brudu, ale wybielimy i odświeżymy fugi.

Reklama

Czyszczenie fug za pomocą proszku do pieczenia

Fugi pokryte tłustymi zabrudzeniami oraz rdzą (np. na kuchennej ścianie) wyczyścimy za pomocą proszku do pieczenia. Fugi należy wcześniej spryskać wodą, a następnie posypać proszkiem. Po godzinie papkę można zetrzeć ściereczką nasączoną w occie. Z łatwością pozbędziemy się tłuszczu i rdzy nie tylko z fug, ale przy okazji z płytek ceramicznych. Tę metodę warto stosować częściej, by uniknąć silnych zabrudzeń, które wnikają w strukturę fug.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy