Jak wyczyścić fugi domowym sposobem?

O fugach okalających płytki kuchenne lub łazienkowe przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Brud, który gromadził się przez wiele miesięcy albo lat, jest naprawdę trudny do usunięcia. Czy w takim razie skazani jesteśmy na gruntowny remont? Oczywiście, że nie! Można przywrócić im dawny blaski i to środkami, które zazwyczaj mamy pod ręką. Sprawdźmy, jak wyczyścić fugi domowymi sposobami.

Czyszczenie fug powinno być częstą praktyką, aby nie pokryły się brudem
Czyszczenie fug powinno być częstą praktyką, aby nie pokryły się brudem123RF/PICSEL

Jak czyścić fugi?

Fugi spełniają dwie funkcje: ochronną i dekoracyjną. Żeby były naprawdę ozdobą naszych łazienek albo kuchni, trzeba je czyścić na bieżąco - wtedy unikniemy żmudnego szorowania i nie będziemy musieli ich wymieniać. Jeśli je zaniedbamy, to szybko wchłoną brud, a także zacieki z kamienia czy pojawią się zalążki pleśni. Jeśli chcemy wyczyścić fugi domowymi sposobami, to oprócz ekologicznych środków czystości, warto zaopatrzyć się w narzędzia do ich mycia. Dobrze sprawdzi się wąska szczotka przeznaczona do fug, ale świetnie zadaniu podoła zwykła, półtwarda szczoteczka do zębów.

Przywróć blask białym fugom!

Czyszczenie białych fug może wydawać się niemożliwe do zrealizowania, zwłaszcza, gdy zdążyły już pokryć się grubą warstwą brudu. Jednak nie jesteśmy w takiej sytuacji bezradni. Jak wybielić fugi? Wystarczy sięgnąć po sok z cytryny, który trzeba wymieszać z solą w takich proporcjach, aby powstała gęsta pasta. Specyfik trzeba nanieść na zabrudzenia, a następnie odczekać kilkanaście minut, a później wyszorować je szczoteczką.

W zastępstwie za sok z cytryny można sięgnąć po sodę oczyszczoną, która - podobnie jak cytryna z solą - ma działanie wybielające.

Brudne fugi na ścianie? To nie problem!

Czyszczenie fug to zadanie, które trzeba robić regularnie
Czyszczenie fug to zadanie, które trzeba robić regularnie

A co zrobić, jeśli to fugi na ścianie szpecą swoim wyglądem? Trudno pozostawić sodę i ocet na kilkanaście minut na pionowej powierzchni, ponieważ szybko spłyną, zanim zaczną działać. Dlatego lepiej sięgnąć... po pastę do zębów! Jej konsystencja sprawia, że świetnie nadaje się do mycia na ścianie, więc za pomocą szczoteczki, szybko pomoże przywrócić blask brudnym fugom na ścianie.

Pleśń: Wytocz jej walkę!

Zacieki i brud są niczym, jeśli na fugach pojawiła się pleśń. Jeśli jest ona obecna w kuchni i łazience, trzeba się szybko z nią rozprawić, bo jest ona szkodliwa dla domowników. Jeśli pleśń pojawiła się na płytkach podłogowych, to można potraktować ją płynem do toalet. W przypadku tej na ścianach, lepiej sięgnąć po ocet, który trzeba wcześniej przelać do butelki ze spryskiwaczem. Specyfik trzeba szybko nanieść na pokryte pleśnią fugi, a następnie szybko wyszorować.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas