Jak wyczyścić kuchnię sodą? Siedem patentów na porządki

Soda oczyszczona to tani produkt, który sprawdza się nie tylko do przygotowywania różnego rodzaju wypieków. Z jej pomocą można również wykonać porządki w kuchni. Soda oczyszczona pomaga wyczyścić piekarnik, mikrofalówkę, czajnik i inne urządzenia domowe oraz usunąć kamień z różnych powierzchni. Środek ten doskonale radzi sobie także z czyszczeniem fug czy przypalonych garnków. W dodatku można nim udrożnić rury i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Jakie jeszcze zastosowania ma soda oczyszczona? Jak wyczyścić kuchnię sodą?

Soda rewelacyjnie doczyści piekarnik
Soda rewelacyjnie doczyści piekarnik123RF/PICSEL

Soda oczyszczona do czyszczenia piekarnika i mikrofalówki

Jednym ze sposobów na wykorzystanie sody oczyszczonej w kuchni jest czyszczenie nią piekarnika, mikrofalówki czy kuchenki gazowej. Na tych urządzeniach nietrudno o nieestetyczne i trudne do usunięcia osady z tłuszczu czy przypaleniznę. Jednak wystarczy zmieszać sodę z wodą do uzyskania gęstej pasty i rozprowadzić po zabrudzonej powierzchni. Zostawiamy mieszankę na kilka godzin lub najlepiej na całą noc, a następnego dnia przecieramy piekarnik, mikrofalówkę czy kuchenkę. Soda zmiękczy brud i sprawi, że z łatwością go usuniemy.

Soda oczyszczona usunie kamień z czajnika

Soda oczyszczona poradzi sobie także z kamieniem w czajniku. Aby go usunąć, należy wsypać jedno opakowanie sody oczyszczonej do czajnika, zalać wodą i zagotować. Na koniec całość energicznie mieszamy i wylewamy. Czynność można powtarzać do momentu, gdy cały kamień odpadnie z wnętrza czajnika. Na koniec należy dokładnie przepłukać urządzenie.

Czyszczenie zmywarki sodą

Kolejnym urządzeniem, które można wyczyścić sodą oczyszczoną, jest zmywarka. Nie trzeba wydawać pieniędzy na specjalne produkty do tego sprzętu. Można zmieszać z wodą ocet i wlać do plastikowego kubka oraz umieścić go w opróżnionej zmywarce. Następnie należy ustawić urządzenie na krótki program. Gdy zmywarka zakończy płukanie, należy wsypać do jej wnętrza połowę opakowania sody oczyszczonej i włączyć krótki cykl z wysoką temperaturą wody. Taki zabieg najlepiej wykonywać raz na miesiąc, aby zmywarka była czysta i zachowała sprawność na długo.

Czyszczenie fug sodą

Sodę warto wykorzystać do czyszczenia fug
Sodę warto wykorzystać do czyszczenia fug123RF/PICSEL

Fugi to bardzo trudne do wyczyszczenia miejsca, ponieważ łatwo gromadzą się na nich kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Przez to z czasem fugi pokrywają się brzydkim, brązowym nalotem. Można jednak w łatwy sposób sobie z nim poradzić, wykorzystując do tego sodę oczyszczoną. Należy sporządzić z niej gęstą pastę, mieszając z wodą, i za pomocą gąbki zaaplikować mieszankę na fugi. Następnie spryskujemy je roztworem z ciepłej wody i octu spirytusowego. Odczekujemy pięć minut i dokładnie szorujemy spoiny twardą szczotką lub szczoteczką do zębów i przepłukujemy wszystko wodą. Fugi będą jak nowe!

Udrażnianie rur sodą

Soda oczyszczona pomoże także udrożnić zatkane rury i usunąć z nich nieprzyjemny zapach. Szczególnie przyda się to w kuchni, gdzie w zlewie gromadzą się resztki jedzenia. Aby udrożnić rury, należy wlać do odpływu litr gorącej wody, a potem wsypać pół szklanki sody oczyszczonej. Odczekujemy 15-20 minut, a następnie znów zalewamy zlew litrem wrzątku. Na koniec przepłukujemy go dużą ilością bieżącej wody. Odpływ będzie drożny i nie będą wydzielały się z niego nieprzyjemne zapachy.

Soda pochłonie brzydkie zapachy z lodówki i innych powierzchni

Wstaw sodę do lodówki, by pozbyć się brzydkich zapachów
Wstaw sodę do lodówki, by pozbyć się brzydkich zapachów123RF/PICSEL

Tak samo jak w przypadku zlewu, również i w lodówce soda może usunąć brzydką woń. Jest bowiem doskonałym pochłaniaczem zapachu. Wystarczy wsypać ją do miseczki i ustawić w lodówce. Soda neutralizuje również przykre zapachy z różnego rodzaju powierzchni, np. tkanin, tapicerki czy butów. Należy posypać materiał sodą, zostawić na pół godziny i odkurzyć. Niemiły aromat zniknie.

Soda wyczyści przypalony garnek

Moc czyszczącą sody warto także wykorzystać do odratowania przypalonego garnka. Można jej używać do naczyń ceramicznych i emaliowanych, natomiast lepiej nie stosować jej w przypadku garnków wykonanych z aluminium. Do garnka należy wsypać tyle sody, aby przykryła dno, a następnie wlać wodę i zagotować. Zostawiamy przypalony garnek na kilka godzin, a na koniec czyścimy go i polerujemy. Przypalenizna na pewno zniknie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas