Jak wyczyścić okap kuchenny? Te produkty to pogromcy brudu i tłuszczu

Czyszczenie okapu kuchennego nie należy do łatwych i przyjemnych czynności. Istnieje kilka popularnych i sprawdzonych sposobów, które prawdopodobnie znały jeszcze nasze babcie. Najprostsze metody są najbardziej skuteczne. Uporczywy tłuszcz oraz zalegający kurz znikną w mgnieniu oka. Poniżej podpowiadamy, jak wykorzystać ocet, sodę oczyszczoną czy płyn do mycia naczyń, aby okap kuchenny lśnił.

Domowe sposoby na czyszczenie okapu ułatwią dbanie o porządek i higienę w kuchni
Domowe sposoby na czyszczenie okapu ułatwią dbanie o porządek i higienę w kuchni123RF/PICSEL

Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń świetnie poradzi sobie z uporczywym brudem oraz tłuszczem. Do czyszczenia tego urządzenia potrzebujesz dużej miski, do której wlej pół szklanki płynu do mycia naczyń oraz gorącą wodę. Następnie roztwór dokładnie wymieszaj, aż powstanie piana. Za pomocą gąbki umyj dokładnie cały okap. Wypłucz dokładnie gąbkę i jeszcze raz przetrzyj okap. Następnie ręcznikami papierowymi wytrzyj powierzchnię do sucha.

Woda z octem w walce z tłuszczem

Czyszczenie okapu kuchennego jest bardzo ważne podczas rutynowych porządków w kuchni
Czyszczenie okapu kuchennego jest bardzo ważne podczas rutynowych porządków w kuchni123RF/PICSEL

Woda z octem jest klasyczną metodą walki z tłuszczem, a w dodatku bardzo skuteczną. Ta forma pielęgnacji nada się również do konserwacji okapu. Do wykonania zabiegu potrzebujesz: ocet, butelkę ze spryskiwaczem oraz ciepłą wodę.

Na początku połącz wodę z octem i przelej do spryskiwacza. Pokryj środkiem dokładnie kratkę oraz resztę okapu. Mieszankę pozostaw na 15 minut. Po upływie czasu ostrą częścią gąbki delikatnie usuń wszystkie zabrudzenia, a następnie przetrzyj mokrą chusteczką i do sucha papierem kuchennym.

Oliwa z oliwek dla lśniącego okapu

Okazuje się, że oliwa z oliwek może mieć wiele zastosowań w kuchni. Idealnie nadaje się też do czyszczenia okapu. Na początku nanieś za pomocą gąbeczki niewielką ilość oliwy na całą powierzchnię okapu. Potem przykryj go ścierką z mikrofibry, zamoczoną w ciepłej wodzie. Po kilku minutach przetrzyj całość gąbką i wytrzyj do sucha. Twój okap będzie z pewnością lśnił.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to prawdziwa królowa domowych porządków. Ma ona właściwości mocno oczyszczające, ponieważ jest substancją lekko żrącą. Jak umyć okap za pomocą sody oczyszczonej? Na początku w średnim garnku zagotuj wodę, a następnie dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej. Mieszanka po kilku minutach zacznie się pienić, co będzie oznaczało, że jest już gotowa do użytku. Za pomocą gąbki umyj dokładnie całą powierzchnię okapu i kratki wentylacyjnej. Jeśli wejście do niej jest zbyt wąskie, wyczyść szpary szczoteczką do zębów. Na koniec osusz cały okap i kratkę. Wszystko będzie lśnić na medal.

A co z filtrem?

Czyszczenie filtru z okapu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na zachowanie prawidłowej cyrkulacji powietrza
Czyszczenie filtru z okapu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na zachowanie prawidłowej cyrkulacji powietrza123RF/PICSEL

Kratka z filtrem jest najbardziej problematyczną do mycia częścią okapu. Najlepiej, jeszcze przed rozpoczęciem szorowania całej powierzchni okapu kuchennego, odkręć ją i dokładnie umyj. Jeśli na kratce zaczynają zalegać osady z tłuszczu, mogą zatkać otwór wentylacyjny i przeszkodzić w prawidłowej cyrkulacji powietrza. Czasami do dokładnego wyczyszczenia filtra nie wystarczą domowe sposoby. Wtedy użyj bardziej inwazyjnych sposób np. specjalnych środków czyszczących.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas