Zachwyca okazałymi kwiatami i od razu przyciąga wzrok. W ogrodzie może skraść całe show
Zachwyca kolorami i okazałymi kwiatami, które do złudzenia mogą przypominać różę. Jaskier azjatycki to piękna ozdoba ogrodu, która od razu zwraca uwagę. Jak dbać o tę nietuzinkową roślinę? Pielęgnacja do najprostszych nie należy, ale jeśli poświęcimy jej należytą uwagę, jaskry zachwycą wyglądem.

Spis treści:
Kwiaty pełne uroku - tak z pewnością można powiedzieć o jaskrach. Znanych jest ponad 400 gatunków, które rosną w naturalnym środowisku takim jak mokradła, skalne szczeliny czy torfowiska. Najpopularniejsze odmiany to m.in. jaskier ostry, polny, skalny czy górski.
Jaskier azjatycki. Roślina, która zachwyca barwnymi kwiatami
Szczególną odmianą jest natomiast jaskier azjatycki o barwnych kwiatach i pierzastych, jasnozielonych liściach. Płatki kwiatów są zazwyczaj jednokolorowe i przybierają barwy czerwieni, bieli, fioletu czy pomarańczy. Zdarza się, że w uprawie pojawiają się również krzyżówki o dwukolorowych kwiatach.
To bulwiasta bylina pochodząca z Azji Mniejszej, która naturalnie występuje też w górzystych rejonach północnej Afryki.
W Polsce, ze względu na panujące warunki klimatyczne, jaskry nadają się do uprawy tylko jako rośliny jednoroczne. Można je hodować zarówno w donicach, jak i gruncie. Roślinę najlepiej sadzić w kwietniu. Kwitnie późną wiosną lub wczesnym latem - wszystko zależy od terminu sadzenia. Jaskier osiąga do 40 cm wysokości.
Jaskier azjatycki ma specyficzne wymagania, dlatego też nie jest zbyt prosty w pielęgnacji. Oto jego najważniejsze wymagania.

Jak dbać o jaskier azjatycki w ogrodzie?
Zacznijmy od gleby. Roślina najlepiej rośnie na żyznym i próchniczym podłożu o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 4,5-7). Znaczenie ma również miejsce - idealne powinno być zaciszne, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Roślinę należy podlewać dopiero wtedy, gdy na łodygach zaczną pojawiać się pierwsze listki.
Zobacz również:
- Wymieszaj dwa składniki i "poczęstuj" rododendron. Wiosną roślina bujnie zakwitnie
- Kiedy najlepiej siać aksamitki? Pamiętaj o jednej dacie. Latem zachwycą wyglądem
- Efektowne kwiaty o intensywnym kolorze. Posadź w marcu, a zachwycą kwitnieniem
- Zamiast wyrzucać do kosza podsyp nimi azalie. Wiosną obrodzą bujnymi kwiatami
Ogrodową piękność należy podlewać regularnie i niezbyt obficie. Dobrze jest zasilać ją nawozami wieloskładnikowymi, dzięki którym będzie długo kwitła. Dobrze też na bieżąco sprawdzać, czy roślina nie padła ofiarą szarej pleśni czy mączniaka. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy chorób, dobrze jest wykonać opryski. Jaskry nie są odporne na mróz.
Jesienią, po zaschnięciu liści, należy wykopać bulwy i przechowywać je w pomieszczeniu w temperaturze nie przekraczającej 10 st. C.
Jaskier w doniczce. Podstawy pielęgnacji
Trochę inaczej należy dbać o jaskra azjatyckiego, który znajduje się w doniczce. Należy zadbać o chłodne i widne stanowisko - może to być balkon lub weranda. Najlepiej, jeśli w miejscu ich ekspozycji będzie od 12 do 15 st. C.
Roślina nie lubi zarówno zbytniego przelania, jak i przesuszenia. Idealne podłoże powinno być lekko wilgotne. Zanim roślina trafi na balkon, należy ją zahartować, ponieważ jaskry hodowane w szklarniach nie są odporne na spadek temperatury. Dlatego też dobrze jest umieścić ją na balkonie, gdy minie ryzyko przymrozków. W przeciwnym razie może na nas czekać przykra niespodzianka.