Jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej? Niepotrzebna ci chemia

Używanie kuchenki gazowej ma to do siebie, że łatwo ją zabrudzić. Coś wykipi, coś się przypali i powstają trudne do zmycia zabrudzenia. Takie przypalenia to nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa i wydolności kuchenki. Jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej, zwłaszcza te przypalone? Podpowiadamy, jakie są na to domowe sposoby.

Palniki kuchenki gazowej to elementy trudne do wyczyszczenia
Palniki kuchenki gazowej to elementy trudne do wyczyszczenia123rf.com123RF/PICSEL

Jak wyczyścić dysze palników kuchenki gazowej?

Zalania i przypalenia palników kuchenki gazowej powodują, że zbierający się na nich brud przypala się na kamień. Zapychają się nie tylko same palniki, ale również ich dysze. Ma to wpływ na ilość gazu potrzebną do ogrzania potraw. Im brudniejszy palnik, tym więcej gazu zużywamy. Kiedy widzisz, że płomień palników na kuchence gazowej zmienił kolor z niebieskiego na żółty, oznacza to, że pora na czyszczenie.

Aby wyczyścić dyszę palnika, należy ściągnąć jego górne części, czyli korony i pokrywki. Są one położone jedne na drugich, nie wymagają odkręcania. Wtedy naszym oczom ukaże się miska palnika, na której środku jest złota śrubka z dziurką w środku. To właśnie jest dysza, którą trzeba przeczyścić. Najpierw użyj odkurzacza z najmniejszą końcówką, a następnie posłuż się długim miedzianym drucikiem. Powinien on przetkać dyszę. Dookoła dyszę oczyść miękką szczoteczką do zębów zanurzoną w pianie z wody i płynu do naczyń.

Czym wyczyścić przypalone palniki kuchenki gazowej?

Czyszczenie przypalonych palników kuchenki gazowej nie obejdzie się bez szorowania. Przypalony kilkukrotnie brud mocno przylega do powierzchni palnika i trudno go usunąć. Używając jednak odpowiednich środków, możemy sprawić, że szorowania będzie zdecydowanie mniej. Najważniejsze jest to, by wszelkie elementy kuchenek czyścić wtedy, gdy nie są gorące. Nie czyścimy też korony i pokrywy palnika, kiedy leżą na kuchence. Aby je doczyścić, należy je ściągnąć.

Przypalone palniki można wyczyścić domowymi sposobami, które sprawią, że brud zejdzie szybciej. Jednym z nich jest roztwór z octu i wody, przygotowany w proporcji 3:1. W gorącej miksturze zanurz elementy palników i pozostaw aż do wystygnięcia wody. Nawet jeśli po tym czasie na palnikach pozostaną resztki brudu, łatwo je usuniesz, używając ostrej gąbki lub aluminiowej folii zwiniętej w kulkę. Palniki przed użyciem wytrzyj i osusz.

Niebieski płomień palnika oznacza, że dysze i palnik są czyste
Niebieski płomień palnika oznacza, że dysze i palnik są czyste123rf.com123RF/PICSEL

Czyszczenie palników gazowych sodą

Czyszczenie palników gazowych sodą jest dziecinnie proste. Do kilku łyżek sody oczyszczonej dodaj kilka kropel wody tak, by powstała pasta. Natrzyj nią elementy palnika i pozostaw na kwadrans, po czym zetrzyj pastę za pomocą gąbki lub szczoteczki. Elementy palnika wypłucz i wysusz.

Z sody możesz wykonać też roztwór, podobnie, jak z octu. W litrowym garnku z wodą rozpuść dwie łyżki sody i zanurz w roztworze palniki. Po kilku minutach wyjmij je, zetrzyj brud, używając szczotki lub druciaka, przepłucz i wysusz.

Istnieje też metoda "dwa w jednym", w której do czyszczenia palników gazowych możesz wykorzystać i sodę, i ocet. Posyp palniki sodą i spryskaj octem, a po kwadransie brud zetrzyj, używając szczoteczki. We wszystkich metodach z użyciem sody oczyszczonej ważne jest, aby dokładnie spłukać ją z powierzchni palników.

Czym czyścić żeliwne palniki? Uważaj na środki chemiczne

Palniki gazowe zazwyczaj są żeliwne, co stwarza problemy przy ich czyszczeniu. Z jednej strony bowiem przypalony brud bardzo mocno przylega do palników, co wymagałoby użycia silnych środków chemicznych. Z drugiej strony, tak silne środki chemiczne mogłyby uszkodzić żeliwo. Dlatego lepiej skorzystać z metod domowych.

Gdy zawiodą inne środki, do czyszczenia żeliwnych palników możesz użyć amoniaku. W takim wypadku jednak załóż rękawiczki ochronne. Do plastikowego pudełka włóż elementy palnika i zalej je wodą, dodaj do wody 3 łyżki amoniaku spożywczego. Pudełko starannie zamknij i wystaw na noc do ogrodu lub na balkon, bo opary amoniaku są uciążliwe. Rano wyjmij palniki i dokładnie wypłucz je pod bieżącą wodą, a przed użyciem wysusz.

Czytaj też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas