Jak wyczyścić pralkę?
W bębnie pralki i na innych jej mechanizmach z czasem pojawia się osad z kamienia i nierozpuszczonych detergentów, a także pleśń i brud. Negatywnie wpływa to nie tylko na urządzenie, które szybciej się psuje, ale też na jakość prania. Jeśli nasze ubrania po praniu mają nieprzyjemny zapach, to sygnał, że należy jak najszybciej wyczyścić pralkę. W tym celu warto wykorzystać naturalne i bezpieczne środki. Sprawdź, jak łatwo i skutecznie odkamienić pralkę, usunąć z niej pleśń i wyczyścić filtr.
Jak odkamienić pralkę?
Do odkamieniania pralki najlepiej użyć octu lub kwasku cytrynowego. Do pojemnika na proszek wystarczy wlać 2 szklanki octu lub 1/3 szklanki kwasku cytrynowego. Później należy uruchomić pranie w najwyższej możliwej temperaturze (najlepiej 60 lub 90 stopni Celsjusza). Oczywiście do bębna nie należy wkładać żadnych ubrań. W ten prosty sposób skutecznie pozbędziemy się osadów z kamienia w bębnie, ale też rurkach i przewodach.
Jak usunąć pleśń z pralki?
Pleśń najczęściej gromadzi się w uszczelkach pralki i pojemnikach dozujących detergenty. Uszczelki najlepiej wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej, która jest naturalnym środkiem grzybobójczym. Wystarczy zmieszać ją z odrobiną wody, tak by powstała konsystencja pasty. Taką mieszankę nakładamy na uszczelki (np. za pomocą palca w gumowej rękawiczce) i zostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie uszczelkę wystarczy przetrzeć wilgotną miękką szmatką. Podobnie postępujemy z pojemnikiem na detergenty – w większości pralek można go łatwo wyjąć i opłukać pod bieżącą wodą. Później trzeba tylko obficie posypać go wewnątrz sodą, a po kilkunastu minutach jeszcze raz dokładnie wypłukać.
Jak wyczyścić filtr w pralce?
Najczęstszą przyczyną nieefektywnego prania lub błędów pojawiających się na wyświetlaczu urządzenia jest zatkany i brudny filtr. Na szczęście z łatwością możemy wyczyścić go samodzielnie. Zazwyczaj znajduje się w dolnej części z przodu pralki – ma okrągły kształt i wystarczy go odkręcić. Po wyjęciu należy go opłukać pod bieżącą wodą (gromadzą się tam resztki z prania, włosy czy drobne elementy, które zostawiliśmy w odzieży). W przypadku uporczywych zabrudzeń można użyć octu.