Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Jak wyczyścić przypalone żelazko domowym sposobem? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która na stopie swojego sprzętu zauważyła szpecące zabrudzenia. Ich usunięcie to nie tylko kwestia estetyczna! Spalenizna może zostawić ślady na odzieży, do tego utrudnia prasowanie i prowadzi do szybszego zużycia się żelazka. Kupowanie kolejnego to zbędny wydatek, zwłaszcza że istnieje dużo prostych pomysłów na wyczyszczenie żelazka babcinymi metodami. Działaj od razu!
Spis treści:
Przyczyny spalenizny na stopie żelazka
Czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, by narazić na uszkodzenia zarówno żelazko, jak i ulubioną część garderoby. Podczas prasowania lepiej się nie rozpraszać i być skupionym na tej czynności. Innym powodem, przez który może dojść do przypalenia stopy żelazka, jest niedopasowanie temperatury prasowania. Zawsze sprawdzaj zalecenia producenta danego materiału znajdujące się na metce.
Co ważne, trzeba dbać o regularne odkamienianie żelazka. Jeśli zaniedbamy ten obszar, z czasem na stopie żelazka również mogą zacząć pojawiać się brunatne smugi. Pod wpływem wysokiej temperatury używanej do prasowania, zamienią się one w plamy, których usunięcie będzie wymagać czasu i dużych nakładów energii.
Sprawdź: Jak wyczyścić prysznic na błysk?
Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne?
To jeden z najpopularniejszych typów domowego sprzętu. Do jego czyszczenia wystarczą najprostsze produkty, które zapewne znajdują się w większości domów. Wyciśnij sok z jednej cytryny, nasącz w nim czystą bawełnianą ściereczkę i przetrzyj przypalone miejsce. Pamiętaj, by zabieg ten wykonać, gdy żelazko już przestygnie.
W sytuacji, w której spalenizna na żelazku jest wyjątkowo odporna na twoje starania, użyj mieszanki octu oraz odrobiny sody oczyszczonej. Ponownie zwilż szmatkę taką mieszanką i przecieraj stopę żelazka do momentu, aż uzyskasz zadowalający rezultat.
Jak umyć przypalone żelazko ze stopą stalową?
W tym przypadku również nie potrzebujesz chemicznych preparatów. Choć możesz spotkać z propozycjami uwzględniającymi używanie np. środków do czyszczenia kominków, ponownie lepiej jest postawić na babcine sposoby. Tym razem to popularna przyprawa będzie grała główną rolę.
Jak wyczyścić przypalone żelazko solą? Na kawałku gazety lub kartce papieru rozsyp sól kuchenną (drobnoziarnistą), tworząc warstwę o grubości jednego milimetra. "Wyprasuj" ją rozgrzanym żelazkiem, przesuwając sprzęt w różnych kierunkach. Drobinki soli delikatnie zetrą spaleniznę bez ryzyka uszkodzenia powierzchni.
Jak skutecznie wyczyścić przypalone żelazko teflonowe?
Odradza się stosowanie jakichkolwiek materiałów ściernych, w tym soli czy popularnej w domowych porządkach sody oczyszczonej. Powłoka teflonowa jest podatna na zarysowania, więc trzeba skorzystać z mniej inwazyjnych, ale równie skutecznych metod.
Ponownie możesz sięgnąć po najzwyklejszy ocet. Zwilż nim miękką ściereczkę lub płatek kosmetyczny i pocieraj ślady przypalenia. Możesz również spróbować patentu z prasowaniem kawałka pogniecionej folii aluminiowej. Twoje żelazko będzie jak nowe!
Czyszczenie żelazka z kamienia
Jak wspomnieliśmy na wstępie, nie należy oddzielać tych dwóch kwestii. Osadzający się kamień z twardej wody może sprzyjać powstawaniu brunatnych plam i spalenizny na stopie żelazka. By sprzęt służył ci jak najdłużej, zadbaj o jego higienę całościowo. Jeśli będziesz robić to regularnie, zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy.
Jak usunąć kamień z żelazka? Zacznij od zewnętrznej części. Przetrzyj stopę żelazka ściereczką nasączoną octem. Fragment tkaniny postaraj się nałożyć na wykałaczkę, dzięki czemu dotrzesz do zakamarków i doczyścisz trudno dostępne upusty pary. Co dalej?
- W niewielkiej misce wymieszaj w równych proporcjach ocet z przefiltrowaną wodą.
- Wlej do komory parowej.
- Ustaw żelazko na maksymalną temperaturę i pozwól roztworowi wyparować.
- Pamiętaj o otwarciu okien w pomieszczeniu, ponieważ wdychanie octowego aromatu podczas czyszczenia może nie być najprzyjemniejszym doświadczeniem.
Polecamy: