Jak wyczyścić rolety w domu? Nałóż miksturę szczoteczką. Brud zniknie ekspresowo

W ostatnich latach wielu Polaków zdecydowało się na montaż rolet rzymskich lub materiałowych we własnym mieszkaniu. To praktyczne rozwiązanie, które może znacznie ułatwić nam życie. Nie da się ukryć, że czyste i pachnące rolety stanowią prawdziwą ozdobę okna w sypialni, kuchni czy salonie. Warto jednak mieć świadomość, jak czyścić rolety w odpowiedni sposób. Nieprawidłowe mycie rolet może bowiem doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.

Jak skutecznie czyścić brudne materiałowe rolety? Aby ich nie uszkodzić, warto pamiętać o kilku zasadach
Jak skutecznie czyścić brudne materiałowe rolety? Aby ich nie uszkodzić, warto pamiętać o kilku zasadach123RF/PICSEL

  • Rolety rzymskie czy rolety materiałowe coraz częściej zastępują tradycyjne zasłony w mieszkaniach Polaków. Takie nowoczesne rozwiązania są bowiem praktyczne i funkcjonalne
  • Rolety mocno ograniczają dopływ światła słonecznego do pomieszczeń, dzięki czemu bez problemu możemy wyspać się o nawet w środku dnia. W dodatku materiał ten możemy zakupić w różnych wersjach kolorystycznych
  • Rolety w domu będą wyglądać estetycznie przez długie lata pod warunkiem, że zadbamy o nie w odpowiedni sposób. Trzeba bowiem mieć świadomość, jak czyścić rolety w prawidłowy sposób tak, aby ich nie zniszczyć. Kluczem do sukcesu jest tutaj materiał, z jakiego zostały wykonane

Tego nigdy nie rób, czyszcząc rolety. Jeden błąd może je zniszczyć

To, jak wyczyścić rolety w domu, zależy przede wszystkim od materiału, z którego zostały one wykonane. Ostrożność należy zachować przede wszystkim w przypadku rolet wiszących i kasetowych, których nie należy demontować z rolki rozwijającej. Pranie w pralce nie jest dobrym rozwiązaniem. 

W przypadku tradycyjnych rolet, do czyszczenia najlepiej wykorzystać odkurzacz, który wchłonie kurz i inne zabrudzenia. Jednak, jak wyczyścić rolety wewnętrzne odkurzaczem?

Planując wyczyścić roletę odkurzaczem, powinniśmy pamiętać, aby nie ustawiać go na zbyt wysokie "obroty"
Planując wyczyścić roletę odkurzaczem, powinniśmy pamiętać, aby nie ustawiać go na zbyt wysokie "obroty".

Moc urządzenia warto ustawić na jak najniższą, a w przypadku urządzeń z większą siłą ssącą, można wykorzystać wałki ze specjalną taśmą do oczyszczania odzieży. Przy mocniej zabrudzonym materiale, do czyszczenia rolet można wykorzystać delikatnie zwilżoną ściereczkę. 

Ponadto przy czyszczeniu rolet wewnętrznych pod żadnym pozorem nie należy:

  • prasować rolet, gdy tkanina jest pogumowana,
  • stosować bardzo szorstkich ściereczek do mycia rolet,
  • używać silnych środków czyszczących.

Jak wyczyścić rolety rzymskie? Prosty sposób, aby wisiały latami

Najpopularniejszy typ rolet w domu to zdecydowanie rolety rzymskie. Na szczęście ich pielęgnacja nie wymaga tyle trudu co w przypadku rolet kasetowych czy wolnowiszących. Największy problem może stanowić więc ich demontaż, a później ponowne złożenie.

Jeśli zaś o samym praniu rolet mowa, to oczywiście najbezpieczniej oddać tkaninę do pralni chemicznej. Jednak materiały, z których są wykonane rolety rzymskie, często są na tyle trwałe, że z powodzeniem można prać je w pralce w temperaturze około 30-40 stopni Celsjusza. Jeżeli rolety rzymskie nie są bardzo zabrudzone, raz na kilka tygodni można je również przetrzeć wilgotną szmatką.

Przed wrzuceniem rolety rzymskiej do pralki, trzeba upewnić się co do ustawień temperatury. Nie może być ona zbyt wysoka
Przed wrzuceniem rolety rzymskiej do pralki, trzeba upewnić się co do ustawień temperatury. Nie może być ona zbyt wysoka123RF/PICSEL

Czym wyczyścić rolety z materiału? Kolorowe i białe śmiało można prać

A czym wyczyścić rolety z materiału? Te lepiej trzymać z dala od pralki, bo mogą się zniszczyć. Bez obaw za to można prać je ręcznie, jednak najpierw trzeba je zdemontować. Gdy już nam się to uda, możemy zwinąć je w rulon, a następnie wrzucić do wiadra z wodą oraz detergentem.

Z uwagi na to, że producenci często impregnują białe rolety materiałowe, pył zazwyczaj nie osadza się na nich w znacznych ilościach. Do ich czyszczenia wystarczy więc delikatnie pranie domowym środkiem czyszczącym. W celu jego przygotowania potrzebować będziemy szklanki ciepłej wody, połowy szklanki sody i odrobiny wody utlenionej.

Roztwór wystarczy nałożyć na zabrudzenie. Przy kolorowych roletach z materiału bezpieczniej będzie zaś zastosować roztwór z sody oczyszczonej, mydła i wody. 

Soda oczyszczona ma wiele cennych zastosowań. Przyda się również do czyszczenia rolet w domu
Soda oczyszczona ma wiele cennych zastosowań. Przyda się również do czyszczenia rolet w domu 123RF/PICSEL

Jak czyścić rolety dzień i noc? Użyj tych produktów

Rolety dzień i noc to świetne rozwiązanie dla tych, którzy ze względu na pracę w nocy, potrzebują snu za dnia. Na ich montaż często decydują się również po prostu osoby ceniące prywatność.

Taki materiał można po prostu zsunąć w dowolnym momencie bez obaw, że ktoś może nas podglądać. Jednak jak wyczyścić rolety dzień i noc? Aby pozbyć się pleśni, która jest częstym problemem przy dwuwarstwowych tkaninach, wystarczy zastosować prostą metodę.

W litrze ciepłej wody trzeba wymieszać łyżkę płynu do naczyń z łyżką standardowego proszku do prania. Miksturę trzeba po prostu nałożyć szczoteczką na wymagające tego miejsca i delikatnie potrzeć je, aby usunąć pleśń. 

Mieszanka z płynu do mycia naczyń i proszku do prania sprawdzi się świetnie w przypadku wielu zabrudzeń
Mieszanka z płynu do mycia naczyń i proszku do prania sprawdzi się świetnie w przypadku wielu zabrudzeń123RF/PICSEL

W przypadku niewielkich zabrudzeń, czyszczenie rolet dzień i noc najlepiej wykonać lekko zwilżoną ściereczką, pamiętając o delikatnych ruchach. Jeżeli natomiast zabieg nie przynosi efektów, konieczny może okazać się zakup profesjonalnego preparatu do czyszczenia rolet dzień i noc. Tradycyjny środek odgrzybiający to ryzykowny wybór, ponieważ może mocno odbarwić roletę.

Jak czyścić rolety zewnętrzne? Warto dbać o nie regularnie

Rolety zewnętrzne najczęściej są wykonane z solidnych materiałów (PVC lub aluminium). Nie oznacza to jednak, że można trzeć je gąbką bez litości. 

Do ich czyszczenia świetnie sprawdzić powinno się więc zwyczajne, delikatne mydło lub płyn do mycia naczyń. Najczęściej wystarczy je po prostu przetrzeć, a zabrudzenia znikną. Drobinek kurzu i pyłu wystarczy zaś pozbyć się suchą szmatką.

Zobacz także: 

Jak wyczyścić prysznic? Domowy sposób na mycie kabiny prysznicowejInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas