Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu?

O porządek w domu warto dbać regularnie, ale zdarza się, że o niektórych zakamarkach zapominamy i rzadko je czyścimy. Przykładem może być górna część szafek kuchennych, na których osadza się tłuszcz pochodzący z gotowania. Jego gruba warstwa zmieszana z kurzem jest bardzo trudna do usunięcia, więc dobrze jest sięgnąć po coś więcej, niż tylko ciepłą wodę i szmatkę. Z pomocą mogą przyjść nam produkty, które są nie tylko tanie, ale też ekologiczne. Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu? Sprawdźcie poniżej!

Tłusty osad na szafkach kuchennych to prawdziwa zmora
Tłusty osad na szafkach kuchennych to prawdziwa zmora123RF/PICSEL

Jak czyścić szafki kuchenne?

Szafki kuchenne są bardzo podatne na zabrudzenia, zwłaszcza gdy często gotujemy i przyrządzamy posiłki w kuchni, ale też zwyczajnie - jak na wszystkich meblach w domu - szybko osadza się na nich kurz. Warto więc czyścić je regularnie, dzięki czemu wystarczy do ich posprzątania ciepła woda, szmatka lub gąbka i ewentualnie płyn do naczyń. O ile blaty czyszczone są nawet kilka razy dziennie, to fronty, wewnętrzne półki i górne części szafek o wiele rzadziej. Zwłaszcza o tych ostatnich elementach mebli kuchennych zwykle przypominamy sobie tylko kilka razy w roku. A gromadzi się na nich nie tylko kurz, ale też cząsteczki tłuszczu skroplone podczas gotowania. Jeśli na powierzchni szafek nagromadzi się spora warstwa zanieczyszczeń, bardzo trudno jest ją domyć. Nie trzeba jednak sięgać po silne detergenty - wystarczą nam do tego naturalne produkty, które często mamy w domu, np. ocet i soda.

Jak usunąć tłuszcz z szafek kuchennych za pomocą octu?

Zaschnięty tłuszcz na szafkach kuchennych można wyczyścić za pomocą octu. Ten ekologiczny i tani środek w mig rozpuści trudne do usunięcia zabrudzenia. Wystarczy wlać go do butelki z atomizerem, rozpylić na zatłuszczonej powierzchni mebli i odczekać 10 minut. Po tym czasie należy przetrzeć szafki mokrą szmatką lub gąbką. Warto ściereczkę dobrze wycisnąć, a na koniec wszystkie przetrzeć na sucho, gdyż niektóre meble (np. z litego drewna) nie lubią dużej ilości wody i od wilgoci mogą spuchnąć, a w konsekwencji rozwarstwić się na krawędziach.

Warto mieć też na uwadze, że nierozcieńczony ocet może uszkodzić meble z delikatniejszego materiału, np. drewna czy płyty MDF. W tym przypadku zaleca się wymieszanie octu z wodą w proporcji 1:2. Następnie wystarczy namoczyć w roztworze szmatkę, przetrzeć szafki, przemyć jeszcze raz ściereczką namoczoną w samej wodzie i osuszyć.

Jak wyczyścić tłusty osad z szafek za pomocą sody?

W wyczyszczeniu szafek kuchennych pomoże ocet i soda
W wyczyszczeniu szafek kuchennych pomoże ocet i soda123RF/PICSEL

Nie lubicie zapachu octu i nie możecie się przemóc, by wykorzystać go przy sprzątaniu? W przypadku zastosowania powyższej metody nieprzyjemny aromat szybko się ulotni. Jeśli jednak już przy użyciu zapach nam przeszkadza, warto zastosować inny - również tani i ekologiczny - środek. Mowa tu o sodzie oczyszczonej, która z łatwością usuwa tłuste osady. Należy około 5 łyżek sody zmieszać z litrem wody i w takim roztworze namoczyć szmatkę. Następnie dobrze ją wyciskamy i czyścimy powierzchnię szafek, a na koniec przecieramy do sucha.

Czyszczenie szafek kuchennych z tłuszczu za pomocą amoniaku

Tłuszcz z szafek kuchennych pomoże usunąć także amoniak. Przyda się zwłaszcza do bardzo uporczywych zabrudzeń. Należy przygotować roztwór z jednej łyżki wody amoniakalnej i litra wody. Moczymy w mieszance szmatkę i przecieramy szafki, następnie przemywamy je szmatką namoczoną w samej wodzie i osuszamy.

Jak zabezpieczyć szafki przed osadem z tłuszczu?

Rozłóż gazety na szafkach, a sprzątanie będzie łatwiejsze
Rozłóż gazety na szafkach, a sprzątanie będzie łatwiejsze123RF/PICSEL

O przecieraniu górnej części szafek łatwo zapomnieć, więc warto uniknąć problemu i nie dopuścić do osadzania się tłuszczu na tych powierzchniach. Istnieje na to prosty sposób! Wystarczy rozłożyć na szafkach stare gazety lub papier śniadaniowy. Po tym, jak takie podkładki staną się brudne i lepkie, wystarczy je wyrzucić i rozłożyć nowe. Dzięki temu szafki kuchenne zawsze będą czyste. Po wyrzuceniu brudnego papieru, warto jednak je przetrzeć szmatką namoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i przetrzeć do sucha, a dopiero po tym rozłożyć nową warstwę.

Polecamy również: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas