Reklama

Reklama

Dwie przyprawy, których warto użyć w łazience. Uporczywy problem zniknie

Cynamon i goździki to przyprawy, które szczególnie chętnie wykorzystujemy zimą. Nie wszyscy wiedzą, że mają one również nietypowe zastosowania, które pomogą pozbyć się uporczywego problemu. I to niekoniecznie w kuchni!

Rozgrzewające napoje, pierniczki, korzenne ciasta i sosy oraz oczywiście grzane wino - zimą goździki i cynamon są wykorzystywane w kuchni szczególnie często. Te aromatyczne przyprawy świetnie sprawdzają się nie tylko jako dodatek do wypieków czy deserów, ale również do mięs, a nawet ryb. Zapach cynamonu i goździków jest przyjemny, a przyprawy te nie tylko pobudzają zmysły - mają też działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dlatego cynamon i goździki chętnie są wykorzystywane jako składniki potpourri, naturalnych mieszanek suszonych roślin, które mają uwalniać delikatne i przyjemne zapachy w pomieszczeniach.

Reklama

Naszpikowane goździkami cytrusy np. pomarańcze lub cytryny spełniają podobne zadanie - zdobią, a jednocześnie roztaczają miły aromat. Takie naturalne "odświeżacze powietrza" są chętnie ustawiane w salonach i sypialniach. Okazuje się jednak, że cynamon i goździki warto rozsypać w łazience. Przyniesie to zaskakujące korzyści.

Cynamon i goździki w łazience

Odrobina aromatycznych przypraw takich jak cynamon czy goździki rozsypane na podłodze w kąciku łazienki lub rozstawiona na spodeczkach, nie tylko sprawi, że powietrze w pomieszczeniu będzie pachniało przyjemniej. Te miłe dla nas zapachy skutecznie odstraszą rybiki cukrowe, które chętnie gnieżdżą się w łazienkach.

Czytaj też: Włóż ząbek czosnku do muszli klozetowej. Efekt cię zaskoczy

Rybiki cukrowe. Czy są groźne?

Niewielkie (około 1,5 cm) srebrzyste owady przypominają kształtem miniaturową rybkę (stąd ich nazwa). Ponieważ nienawidzą światła, prowadzą nocny tryb życia. Często gnieżdżą się w łazienkach. Najczęściej można je dostrzec, zapalając niespodziewanie światło. Spłoszone rybiki zaczną się rozbiegać w poszukiwaniu ukrycia. Dla człowieka są właściwie całkowicie nieszkodliwe: nie gryzą, nie przenoszą chorób, nie dokonują większych zniszczeń. W najgorszym przypadku - zdarza się im nadgryźć książki, ponieważ mają zdolność trawienia kleju i celulozy.

Mimo że rybiki nie są groźne, dla większości osób widok pełzającego po łazience robactwa nie należy do przyjemnych. Do tego, jeśli pozostawimy rybiki w spokoju, musimy liczyć się z tym, że ich populacja będzie rosła i w pewnym momencie może osiągnąć pokaźne rozmiary.

Ponieważ rybiki nie są groźnymi owadami, nie ma potrzeby sięgania po toksyczne chemiczne środki, aby je wytępić. Wystarczy zastosować sprawdzone naturalne sposoby, które sprawią, że rybiki będą trzymały się z daleka od naszej łazienki.

Cynamon i goździki w walce z rybikami cukrowymi

Na szczęście rybiki cukrowe nie cierpią zapachów, które dla człowieka są bardzo przyjemnymi aromatami. Zapach cynamonu, goździków czy lawendy skutecznie odstrasza te owady. Laska cynamonu czy odrobina goździków rozsypana za drzwiami łazienki, nie tylko nadadzą pomieszczeniu ładny zapach, ale również skłonią nieproszonych gości do szybkiej wyprowadzki.

Przyprawy można umieścić na talerzykach lub w lnianych woreczkach i wymieniać, kiedy stracą aromat.

Równie skuteczne będzie posługiwanie się olejkami eterycznymi: goździkowym, lawendowym czy cynamonowym. Wystarczy podgrzać je (wraz z wodą) w naczyniu do aromaterapii. Można też umieścić wodę z dodatkiem kilku kropel olejku w butelce z atomizerem i spryskiwać pomieszczenie (szczególnie przy podłodze) od czasu do czasu.

Czytaj też: Ta przyprawa działa na storczyki jak doping. Uginają się od kwiatów

 

 

 

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rybiki w domu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy