Jak wykorzystać drożdze, czosnek, cebulę i sodę w ogrodzie?

W walce ze szkodnikami roślin, które rujnują nasz ogród, balkon, grządkę czy szklarnię, z pomocą mogą przyjść nie tylko gotowe chemiczne preparaty, ale także w pełni naturalne składniki dostępne w każdym gospodarstwie domowym. Mowa o cebuli, czosnku, drożdżach piekarskich czy sodzie oczyszczonej, które nie tylko wykazują działanie antybakteryjne, ale też okazują się bardzo skuteczne w starciu z mszycami, przędziorkami, mączlikami czy innymi niechcianymi gośćmi. Walorów posiadają bez liku. Wspierają rozwój roślin, są w pełni naturalne i wolne od chemii, a poza tym okazują się zajadłymi wrogami szkodników roślin. Poniżej można znaleźć garść cennych wskazówek na temat tego, jak wykorzystać czosnek, drożdże, cebulę czy sodę oczyszczoną w roli naturalnego preparatu zwalczającego szkodniki, szarą pleśń czy zarazę ziemniaczaną.

Mszyce atakują szybko
Mszyce atakują szybko ©123RF/PICSEL

Jak wykorzystać w ogrodzie wyciąg z cebuli?

Cebula przydatna w ogrodzie
©123RF/PICSEL

Największą sławę czosnkowi oraz cebuli przyniosły ich właściwości antybakteryjne. Oba uchodzą za skuteczne i w pełni naturalne antybiotyki. Cenią je także panie domu, które dodają je niemal do każdej pikantnej potrawy. Okazuje się jednak, że poza właściwościami prozdrowotnymi oraz kulinarnymi są niezastąpione w walce z mszycami, przędziorkami czy mączlikami, które sukcesywnie - a często także w błyskawicznym tempie - wyniszczają rośliny i uprawy. Co więcej, wywar przyrządzony na bazie cebuli czy wyciąg z czosnku działa w pełni naturalnie i nie stanowi zagrożenia dla środowiska.

Jak przygotować wywar z cebuli?

By przyrządzić wywar z cebuli, należy przygotować 75 g cebuli i zalać ją 10 litrami wrzącej wody. Doskonale sprawdzi się on w walce z mszycami i przędziorkami czy nawet zarazą ziemniaczaną. Wystarczy, gdy tylko przestygnie, przelać gotowy preparat do butelki z atomizerem i spryskać nim roślinne okazy - zarówno kwiaty jak i warzywa, na przykład pomidory. (W przypadku tych ostatnich wywar chroni przed zarazą ziemniaczaną). Specyfik można wykorzystywać "w ratach". Przechowuje się doskonale, nawet do trzech miesięcy. Pod warunkiem, że jest trzymany w szklanym słoiku. (Trzeba zabezpieczyć go podobnie jak weki - zatkać słoik wieczkiem, w momencie gdy preparat jest jeszcze ciepły).

Wyciąg z czosnku doskonały na mszyce i przędziorki

Przyrządź wywar z czosnku
©123RF/PICSEL

Przygotowanie wyciągu z czosnku jest równie proste jak wywaru z cebuli. Wystarczy przyszykować 25 g ząbków czosnku i litr wody. Ząbki czosnku należy zmiażdżyć w prasce, zalać wodą i odstawić na kwadrans. Co jakiś czas miksturę warto przemieszać. Po piętnastu minutach płyn należy odcedzić i tuż przed użyciem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1. (Przykładowo do litra wyciągu dolewamy litr wody). Naturalny preparat uchodzi za skuteczne narzędzie w walce z mszycami, przędziorkami, miodówkami, skoczkami, mączlikami czy wciornastkami.

Macerat z sody oczyszczonej też pomoże na mszyce

Zastosowanie w walce ze szkodnikami roślin znajduje także soda oczyszczona. Na jej bazie można na przykład przygotować macerat. Składniki wymagane do jego przyrządzenia to jedna łyżeczka sody oczyszczonej i dwa litry ciepłej wody. Sodę wystarczy rozpuścić w wodzie i gotowe. By preparat okazał się jeszcze skuteczniejszy w działaniu, warto do niego dodać łyżeczkę oleju jadalnego lub kilka kropli płynu do mycia naczyń. Gotowym specyfikiem można opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce, mączliki i przędziorki. Zabieg stosuje się regularnie, najlepiej co 3-4 dni.

Drożdżowa mikstura najlepsza w walce z szara pleśnią i zarazą ziemniaczaną

Drożdże pomogą na pleśń
©123RF/PICSEL

W walce z grzybami chorobotwórczymi niezawodne okazują się niezastąpione w kuchni, kosmetyce, ale i w ogrodzie drożdże piekarskie. Aby przygotować na ich bazie oprysk, potrzeba 100 g surowca, 0,5 litra mleka pełnotłustego oraz 10 litrów wody. Drożdże należy rozpuścić w mleku, a następnie rozcieńczyć z wodą. Do roztworu warto dodać łyżkę szarego mydła w płynie. Zabieg opryskiwania należy powtarzać regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Drożdżowa mikstura pomaga skutecznie pokonać zarazę ziemniaczaną często pojawiającą się na pomidorach i ogórkach oraz szarą pleśń atakująca krzaki truskawek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas