Jak wykorzystać kawę w ogrodzie?

Po wypiciu czarnej, parzonej kawy, zazwyczaj od razu wyrzucamy fusy. A to błąd! Nie są to bowiem nieużyteczne odpadki, tylko cenny produkt, który można wykorzystać w ogrodzie. Fusy z kawy to świetny naturalny nawóz do roślin – polubią go zwłaszcza azalie, hortensje, róże, borówki amerykańskie czy pomidory. Kawę warto też stosować do spulchniania ziemi i do ściółkowania. To również dobry sposób na pozbycie się szkodników roślin, np. ślimaków, mszyc, przędziorków czy mrówek. Jak wykorzystać kawę w ogrodzie? Oto kilka porad.

Fusy z kawy świetnie sprawdzają się jako nawóz
Fusy z kawy świetnie sprawdzają się jako nawóz123RF/PICSEL

Fusy z kawy - zastosowanie w ogrodzie

Kawa to uwielbiany przez wielu napój, który świetnie pobudza i dodaje energii na początek dnia. Jednak nie każdy wie, że można również wykorzystać kawę w ogrodzie. Pozostałe po niej fusy to nie bezużyteczne odpadki, tylko przydatny produkt do pielęgnacji roślin i zwalczania szkodników. Fusy z kawy jako nawóz zapewnią roślinom lepszy wzrost i bujne kwitnienie. Są bogate w azot, magnez, fosfor, miedź, potas i inne pierwiastki. Fusy mogą więc w dużym stopniu pokryć zapotrzebowanie roślin na te substancje. W dodatku pierwiastki te uwalniane są stopniowo, przez co będą zasilać rośliny przez dłuższy czas.

Fusy z kawy mają też lekko kwaśny odczyn pH, więc idealnie nadają się do roślin kwasolubnych, zarówno tych w domu, jak i w ogrodzie. Nawóz z fusów uwielbiają hortensje, azalie, róże, wrzosy, różaneczniki, paprocie, anturium czy borówki amerykańskie. Przepadają za nim też niektóre warzywa i owoce, np. pomidory i truskawki. Fusy z kawy spulchniają również glebę i sprawiają, że ta wolniej wysycha. Można także magazynować fusy i używać ich do ściółkowania roślin. Poniżej przedstawiany najlepsze sposoby, jak wykorzystać kawę w ogrodzie.

Fusy z kawy do podlewania

Podlej rośliny mieszanką z fusami
Podlej rośliny mieszanką z fusami123RF/PICSEL

Fusy z kawy jako nawóz można wykorzystać do podlewania roślin ogrodowych i domowych. Do tych pierwszych należy przygotować mieszankę ze szklanki fusów i 10 litrów wody. Gdy fusy napęcznieją, całość trzeba wymieszać i podlać rabaty i grządki w ogrodzie. Zabieg najlepiej powtarzać raz na 1-2 tygodnie. W przypadku kwiatów doniczkowych konieczne jest zmniejszenie ilości składników - 1-2 łyżeczki fusów mieszamy ze szklanką wody.

Fusy z kawy do spulchniania ziemi

Kawa w ogrodzie przyda się również do wzbogacenia gleby w składniki odżywcze. Dzięki temu podłoże będzie miało lepszą strukturę, napowietrzenie i pojemność wodną. Gleba będzie spulchniona i nie będzie tak szybko wysychać. W przypadku roślin ogrodowych należy 1-2 razy w miesiącu rozsypać fusy z kawy wokół nich i przekopać je z podłożem na głębokość 15-20 cm. Natomiast do ziemi w doniczce wystarczy wsypać 1-2 łyżeczki fusów raz na miesiąc, mieszając je z wierzchnią warstwą ziemi. Dzięki temu rośliny będą bujnie rosnąć i obficie kwitnąć.

Fusy z kawy do ściółkowania

Fusy z kawy można wykorzystać do ściółkowania
Fusy z kawy można wykorzystać do ściółkowania123RF/PICSEL

Kolejnym sposobem na to, jak wykorzystać kawę w ogrodzie, jest zastosowanie jej w formie ściółki. W tym celu należy magazynować fusy i je suszyć. Przed deszczem lub przed podlewaniem rozsypujemy fusy wokół roślin i przysypujemy je warstwą kory ogrodowej (aby nie rozdmuchał ich wiatr). Fusy wsiąkną w ziemię i będą powoli się rozkładać, stopniowo wzbogacając glebę w azot i inne składniki. Do ściółkowania nadaje się też świeża, mielona kawa, która ma lekko kwaśny odczyn. Nadaje się pod pomidory, rzodkiewkę, borówkę amerykańską, róże czy hortensje.

Fusy z kawy na ślimaki i inne szkodniki

Kawę można również wykorzystać do zwalczania szkodników roślin. Jej zapachu nie cierpią ślimaki, mszyce, mrówki i przędziorki. Aby pozbyć się tych insektów, wystarczy rozsypać fusy wokół roślin lub podlewać je roztworem z kawy. Ślimaki i szkodniki nie będą już rujnować naszych upraw.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas