Jak wykorzystać kompost w uprawie roślin domowych i ogrodowych?

Osoby, które uprawiają działkę od wielu lat, doskonale wiedzą, jak cenne jest posiadanie kompostownika. To w nim umieszcza się najróżniejsze odpadki organiczne wytwarzane w gospodarstwie domowym, które mogą w łatwy sposób posłużyć jako ekologiczny nawóz. To właśnie dzięki niemu rośliny będą miały wszystko to, co jest im niezbędne do wzrostu. Zatem, jak wykorzystać kompost w uprawach? W jaki sposób go przygotować?

Posiadanie kompostu to łatwy sposób na ekologiczny nawóz
Posiadanie kompostu to łatwy sposób na ekologiczny nawóz123RF/PICSEL

Kompost. Co trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest kompost? To nic innego jak resztki organiczne, które składowane są w przeznaczonych do tego celu miejscach na działce lub w ogrodzie. Odpadki pochodzące z gospodarstwa domowego lub działki poddawane są naturalnemu procesowi rozkładu przy użyciu tlenu i mikroorganizmów. Wszystko to sprawia, że kompost może być używany do wzbogacania gleby w próchnicę i niezbędne dla roślin substancje, takie jak potas, azot i fosfor.

Stosowanie kompostu to także doskonały sposób, aby poprawić cechy fizyczne podłoża: jego działanie można porównać do gąbki. Magazynuje wilgoć i stopniowo oddaje ją do gleby, by sukcesywnie zasilać korzenie w wodę oraz substancje niezbędne dla prawidłowego wzrostu. Tym samym jego zastosowanie powoduje, że zwiększa się również obecność tlenu, co korzystnie wpływa na kondycję upraw. 

Co ciekawe, stosowanie kompostu, o ile jest ono prowadzone prawidłowo, jest bezpieczne dla znajdujących się w ogrodzie roślin i nie dochodzi do przenawożenia, niezależnie od zastosowanej dawki. Całość zawiązywania się kompostu trwa od kilku miesięcy do roku.

Jak założyć kompost?

Kompostowniki to idealny sposób na segregację odpadów organicznych z domu i ogrodu. Najlepiej założyć je w ustronnym miejscu, z dala od nadmiernych promieni słonecznych, a także nie za ciemnym. Poza tym można nabyć specjalne pojemniki dostępne w sklepach ogrodniczych, które sprzyjają zachodzącym w resztkach procesom. Kompost powinien być przerabiany, czyli co jakiś czas mieszany. Warto warstwy resztek organicznych mieszać z ziemią albo dawką starszego kompostu. Najlepiej, aby urządzić na działce lub w ogrodzie dwa kompostowniki - pierwszy z nawozem dojrzałym, drugi z dojrzewającym. Gotowy kompost powinien być w ciągu roku całkowicie zużyty.

Co można składować w kompoście?

Wiele osób zastanawia się, jakie odpadki można umieszczać w kompoście. Do niego można wrzucać resztki owoców i warzyw (np. obierki, szypułki, ogryzki), a także ich całości (obite lub uszkodzone). Znaleźć się w nim mogą także fusy i torebki z herbaty, skorupki jajek oraz zużyty popiół z kominka (z węgla drzewnego). Oczywiście, powinny znaleźć się w nim także odpadki z ogrodu: rozdrobnione gałęzie, zgrabione liście, resztki roślin (bez widocznych zmian chorobotwórczych), skoszona trawa oraz chwasty (najlepiej bez nasion).

Jednak należy pamiętać, aby na kompoście nie umieszczać wszystkich odpadów. Co nie powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim zepsute (spleśniałe) owoce, duże gałęzie, chwasty z zawiązanymi już nasionami, a także mięso i kości z obiadu. Nie powinno się również na nich umieszczać skórek cytrusów (jak i całych owoców), ponieważ ich obecność spowalnia cały proces zawiązywania się kompostu.

Kompost warto mieszać z ziemią znajdującą się w ogrodzie
Kompost warto mieszać z ziemią znajdującą się w ogrodzie123RF/PICSEL

Jak stosować kompost?

Skoro wiadomo już, jak wykonać kompost, trzeba wiedzieć, jak go wykorzystać. Pierwszy sposób, tzw. przedsiewny, wykonuje się jesienią lub wiosną. Na czym on polega? Na wymieszaniu gleby (w której będą sadzone lub wysiewane rośliny) z solidną dawką kompostu. Poza tym można go również stosować podczas umieszczania w ogrodzie roślin dekoracyjnych, np. krzewów czy drzew: wystarczy wsypać kompost do dołka, w którym będzie znajdować się roślina.

Drugi sposób - pogłówny - to metoda na umieszczanie kompostu w okresie wegetacyjnym, czyli na podłożu znajdujących się w ogrodzie roślin. Stosowanie go ma dwie funkcje. Pierwsza z nich ma za zadanie dostarczenie niezbędnych dla roślin składników odżywczych. Natomiast druga spełnia rolę ściółki (zwłaszcza w długoletnich egzemplarzach), co może skutecznie ochronić przed nadmiernym wysuszaniem podłoża, a także ograniczyć ilość chwastów.

Niektórzy zaś przygotowują z kompostu nawóz w płynie i zasilają nim rośliny, a szczególnie w okresie letnim, kiedy są bardziej narażone na niekorzystne działanie suszy.

Czy kompost może być stosowany do roślin w doniczkowych?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kompost był umieszczony w doniczkach roślin. Taki zabieg jest szczególnie korzystny dla gatunków znajdujących się na tarasie lub balkonie. A czy istnieją przeciwwskazania dla tych roślin znajdujących się na domowych parapetach? Oczywiście, że nie - jednak należy wymieszać ziemię doniczkową z niewielką ilością kompostu tak, aby nie dominował w składzie, gdyż nie zawsze ma przyjemny zapach.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas