Naturalne sposoby na walkę z chwastami

Chwasty w ogrodzie to zmora każdego ogrodnika. Są trudne do usunięcia i mogą pojawiać się w najmniejszym zakamarku w ogrodzie. Na rynku dostępnych jest wiele środków do walki z niepożądanymi roślinami, ale równie skuteczne mogą okazać się te, które masz pod ręką: sól kuchenna czy ocet. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakich domowych środków warto użyć w walce z chwastami.

Z chwastami można poradzić sobie dzięki domowym sposobom, np. używając soli kuchennej czy octu
Z chwastami można poradzić sobie dzięki domowym sposobom, np. używając soli kuchennej czy octu123RF/PICSEL

Czy chwasty zagrażają roślinom?

Chwasty są niepożądane w ogrodzie ze względu na to, że żerują one na innych roślinach. Podbierają wodę oraz składniki odżywcze krzewom, drzewkom owocowym czy roślinom ozdobnym. W konsekwencji stają się one o wiele słabsze i źle odżywione. Aby temu zapobiec, należy usunąć chwasty jak najszybciej, dzięki czemu rośliny będą mieć warunki do prawidłowego wzrostu.

Sól kuchenna na chwasty

Często stosowaną metodą w walce z chwastami jest używanie soli kuchennej. To tani i bardzo ekologiczny środek, który wesprze działania związane z usuwaniem chwastów. Wystarczy solą posypać szczeliny w kostce brukowej lub wzdłuż krawężników. Solą można również posypać niepożądane rośliny, które wyrastają bezpośrednio w sąsiedztwie okazów ogrodowych. Stwórz roztwór soli z wodą (w proporcji 1:2) i spryskaj nim chwasty.

Oprysk z octu w walce z chwastami

Ocet jest świetnym środkiem zwalczającym chwasty, należy jednak pamiętać o systematyczności w wykonywaniu zabiegów
Ocet jest świetnym środkiem zwalczającym chwasty, należy jednak pamiętać o systematyczności w wykonywaniu zabiegów123RF/PICSEL

Kolejna opcja to oprysk z octu. Jest on bardzo skuteczny w walce z chwastami, które niszczą rośliny. Podczas wykonywania zabiegu uważaj, aby substancja nie dostała się na rośliny uprawne, gdyż może to spowodować ich zwiędnięcie. Należy pamiętać, aby połączyć odpowiednio składniki: wymieszaj ocet z wodą w proporcji 2:1 i przelej do opryskiwacza ciśnieniowego. Ważna jest tutaj kolejność łączenia obu cieczy: trzeba dodać ocet do wody, nie odwrotnie. Zabieg wykonuj w pogodne dni, gdyż słońce potęguje działanie octu, dając lepsze efekty. Czynność powtarzaj raz w tygodniu. Pierwszy oprysk z octu najlepiej wykonać wczesną wiosną, kiedy chwasty nie są jeszcze wyrośnięte.

Kwas pelargonowy

Najtrudniejszym zadaniem, z którym musi zmierzyć się ogrodnik, to chwasty, których korzenie zdążyły już mocno wrosnąć w glebę. W tym wypadku wypróbuj kwas pelargonowy, który dostępny jest w sklepach ogrodniczych. Aby przygotować roztwór, wymieszaj 160 ml kwasu w dwóch litrach wody, a następnie przelej go do butelki z atomizerem. Preparat skutecznie poradzi sobie z chwastami, rosnącymi pośród drzewek owocowych, warzyw czy roślin ozdobnych. Zabieg wykonuj w pogodny dzień, ponieważ wtedy efekty będą najlepsze.

Popiół drzewny

Popiół drzewny skutecznie zwalcza chwasty w ogrodzie, a ponadto jest środkiem naturalnym
Popiół drzewny skutecznie zwalcza chwasty w ogrodzie, a ponadto jest środkiem naturalnym123RF/PICSEL

Ostatnią propozycją jest popiół drzewny, który również skutecznie potrafi poradzić sobie z chwastami. Popiół z drzewa należy kłaść bezpośrednio pod rośliny i na chwasty, a zabieg wykonywać w dni bezwietrzne. Tej metody zwalczania chwastów nie powinno się stosować względem roślin kwasolubnych, gdyż skład popiołu nie jest dla nich odpowiedni.

Pechowe rośliny. Skąd taka zła opinia?Interia.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas