Jak wypłoszyć kunę z ogrodu lub strychu? 4 praktyczne sposoby

Kuny to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia, ale zdarza się, że można spotkać je w ciągu dnia. Preferują ciche miejsca, takie jak opuszczone dziuple, zakamarki ogrodu czy poddasze budynków gospodarczych. Kiedy niechciany lokator zagości w naszym domu, można go wyprosić w grzeczny sposób. Istnieje bowiem kilka skutecznych metod, które również nie zagrażają życiu zwierzęcia. Jak wypłoszyć kunę z ogrodu? Poznaj praktyczne sposoby.

Kuna domowa może poczynić szkody w ogrodzie i domu
Kuna domowa może poczynić szkody w ogrodzie i domu123RF/PICSEL

Czy kuna w ogrodzie jest niebezpieczna?

Dorosła kuna osiąga około metra długości i ma ona brązowe umaszczenie. Dodatkowo kunę domową od leśnej odróżnia biała plama na klatce piersiowej. Zwierzę to jest najbardziej aktywne w ciągu nocy, ale czasami można je spotkać za dnia. Kuny mają silne łapy, pozwalające im sprawnie skakać i wspinać się. Dlatego często jako swoją kryjówkę obierają poddasza budynków gospodarczych czy strychy domów. Zwierzę to przez fakt posiadania ostrego uzębienia, może wyrządzić sporo szkód. Z drugiej strony jest pożyteczne, gdyż poluje na myszy i szczury.

Uszczelnianie budynku

Kiedy złapiesz kunę, pamiętaj, żeby wypuścić ją jak najszybciej na wolność
Kiedy złapiesz kunę, pamiętaj, żeby wypuścić ją jak najszybciej na wolność123RF/PICSEL

Pierwszą z możliwości zabezpieczenia się przed szkodami, które może spowodować kuna, jest odpowiednie uszczelnienie budynku. Załataj wszystkie dziury, przez które może przedostać się kuna. Jeśli nie jesteś w stanie zlokalizować, gdzie przedostała się kuna, w pobliżu ścian domu rozsyp mąkę. Białe ślady pozostawione przez drapieżnika, wskażą ci miejsce przebywania zwierzęcia. Wieczorem uszczelnij wszystkie otwory siatką lub pianką. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w ciągu dnia! To może sprawić, że zwierzę nie będzie miała drogi ucieczki i nie przeżyje.

Odstraszacze na kuny

Kolejny sposób to odstraszacze na kuny, które wydają nieprzyjemne dla ich uszu fale dźwiękowe. Nie są one słyszalne dla ludzkiego ucha, ale dla tych zwierząt już tak. Na rynku dostępne są również urządzenia, które wydobywają z siebie dźwięki borsuków. To naturalni wrogowie kun, dlatego te odgłosy z pewnością przegonią nieproszonego gościa. Elektronikę należy ustawić w pobliżu siedliska zwierząt, bezpośrednio w ogrodzie lub na strychu domu. Inną opcją jest wykorzystanie odstraszaczy w aerozolu, którymi trzeba dokładnie spryskać miejsca bytowania kun.

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv

Bezpieczna pułapka

Inną opcją jest zastosowanie pułapek, które posiadają system zapadek i są bezpieczne dla zwierzęcia. Można je spotkać w sklepach ogrodniczych lub internetowych. Poprawnie wykonana pułapka powinna mieć wejścia z dwóch stron. Jako przynęta sprawdzą się jaja kurze, którymi żywi się kuna. Do rozstawiania zasadzki wykorzystaj rękawiczki, które pomogą zamaskować ludzki zapach. Kiedy już uda ci się złapać kunę, przełóż ją do transportera lub kartonowego pudełka i wywieź do pobliskiego lasu lub na łąkę. Nie pozwól by znajdowała się w pułapce zbyt długo, gdyż bez jedzenia i picia nie przetrwa!

Naturalni wrogowie kun

Kuna domowa boi się zapachu sierści psa, a także niektórych dźwięków
Kuna domowa boi się zapachu sierści psa, a także niektórych dźwięków123RF/PICSEL

Oprócz odgłosów borsuków do odstraszenia kuny można wykorzystać obecność psa lub jego sierść. W okresie jesiennym okrywa psa linieje, więc jest to okazja do jej użycia. Wystarczy, że zbierzesz jej kępy i rozłożysz w pobliżu kryjówki kuny domowej. Zapach naturalnego wroga z pewnością zniechęci intruza, który opuści twoją posesję w popłochu. Chociaż wypłoszenie kun z ogrodu nie należy do najprostszych, warto zrobić to w sposób skuteczny, ale również humanitarny.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas