Jak wzmocnić bujny wzrost roślin skórkami z banana?

Naturalne składniki ogromną popularnością cieszyły się zawsze, a moda na ich wykorzystywanie przeżywa właśnie swój kolejny renesans. Chętnie sięgają po nie nie tylko dietetycy, ale także miłośnicy flory i przygotowują na ich bazie rozmaite nawozy, wywary, gnojówki czy mikstury, które pobudzają rośliny do bujnego wzrostu. Prym wiodą w tym względzie czosnek, drożdże, fusy po kawie i skórka z banana. Ta ostatnia uchodzi za prawdziwą kopalnię minerałów i fantastycznie działa na okazy uprawiane w domu i ogrodzie. Dzięki solidnej zawartości potasu, fosforu, magnezu, siarki, wapnia i kwasu krzemowego stymuluje ukorzenianie, krzewienie oraz kwitnienie rośliny, a także okazuje się niezwykle skuteczna w walce ze szkodnikami, takimi jak mszyce. Jak wykorzystać skórkę z banana w formie nawozu? Dlaczego warto pociąć ją na kawałki i umieścić między warstwami gleby? Podpowiadamy.

Skórka z banana zasila glebę
Skórka z banana zasila glebę ©123RF/PICSEL
Drugie życie skórki od bananaInteria.tv

Nawóz ze skórek banana jest wszechstronny

Podlewaj nawozem kwiaty
©123RF/PICSEL

Nawóz na bazie skórek z bananów jest bardzo uniwersalny w działaniu. Można go wykorzystywać do zasilania okazów doniczkowych, jak i warzyw, kwiatów czy krzewów ogrodowych bądź drzew owocowych. Recept i sposobów przyrządzania mikstur jest co najmniej kilka.

Mikstura na bazie zmielonych skórek bananów

Najłatwiej wykonać mieszankę na bazie zmielonego surowca. Wystarczy pociąć skórki z bananów na małe kawałki, wysuszyć je w piekarniku, a następnie starannie je pokruszyć lub zmielić. Tak przygotowany surowiec rozrabia się z wodą i podlewa rośliny. Mieszanka doskonale sprawdza się w pielęgnacji okazów doniczkowych, jak i tych uprawianych w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Jeśli jest aplikowana na liście, skutecznie zwalcza szkodniki, takie jak mszyce.

Gnojówka na bazie skórek z bananów

Zrób nawóz ze skórek
©123RF/PICSEL

Na bazie skórek z bananów - podobnie zresztą jak z pokrzywy, skrzypu, mniszka czy wrotyczu - można przygotować też gnojówkę. Wystarczy surowiec rozdrobnić, zalać wodą, przykryć i odstawić (najlepiej w odległe od domu miejsce, gdyż mieszanka wydziela ostry zapach) na około dwa tygodnie. Przy czym, by uzyskać najlepszy efekt, miksturę trzeba codziennie mieszać. Do użycia jest gotowa po ok. 14 dniach. Trzeba tylko ją rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10 i podlewać nią rośliny.

Jak szybciej pozyskać gnojówkę?

Produkcję gnojówki można też przyspieszyć, czyli rozdrobnione skórki z bananów zalać wodą i odstawić na dwa dni. W tym przypadku nawozu już się nie rozcieńcza, tylko wykorzystuje bezpośrednio do podlewania.

Potnij skórki na kawałki i umieść w doniczce

Skórki z bananów warto wykorzystać także podczas sadzenia i przesadzania roślin. Ten prosty zabieg wzbogaci podłoże o składniki mineralne i jednocześnie wesprze ukorzenianie oraz wzrost roślin. Pokrojone na małe kawałki skórki z bananów należy umieścić w doniczce jako jedną z warstw - między drenażem i dawką próchnicy - i na koniec przysypać je ziemią. Dopiero wtedy można umieścić w glebie rośliny.

Dzięki skórkom z banana zwalczysz chwasty

Liście będą lśniące jak nigdy
©123RF/PICSEL

Dzięki skórkom z bananów można także zahamować wzrost i zapobiec pojawianiu się chwastów. Wystarczy ułożyć kilkucentymetrowe warstwy surowca na uprawach. Metoda pozwala także zachować odpowiedni poziom nawilżenia gleby.

Skórki z banana - doskonała baza kompostu

Zarówno same skórki, jak i całe banany perfekcyjnie wzbogacają skład kompostu i poprawiają jego strukturę. Szybko rozkładają się same i przyspieszają rozkład pozostałych składników. Wystarczy je tylko pokroić i umieścić w kompostowniku.

Skórka z banana przywróci dawny blask liściom

Skórka od banana przywróci także dawny blask liściom okazów doniczkowych. Wystarczy przetrzeć je starannie surowcem. Będą nie tylko wolne od kurzu i brudu, ale także dorodne, błyszczące i okazałe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas