Jak za pomocą kostek lodu pozbyć się wgnieceń po meblach z dywanów?

Zwykliśmy zostawiać – i używać – naszych mebli w tych samych miejscach przez wiele lat, co skutkuje dużym zniszczeniem i wgnieceniem dywanów czy chodników znajdujących się pod nimi. Kiedy przesuwamy mebel po kilku latach jego bytności w jednym miejscu, na dywanie, czy na chodniku pozostanie wgniecenie po jego nóżkach, które wygląda na takie, z którym nic się nie da już zrobić. Takie wgniecenia są bardziej niż nieatrakcyjne, bo są pierwszymi oznakami zniszczenia, chyba że w porę zostaną naprawione. Oto, jak je usunąć w ciągu około godziny.

wgniecenia
wgniecenia© Photogenica
lód na wgniecenia
© Photogenica

Na wgnieceniu w dywanie połóż kostkę lodu i pozostaw, aż się roztopi. Może to trochę potrwać. Po roztopieniu się lodu, kiedy na dywanie pozostanie mokra plama, spróbuj palcem podnieść włókna do góry i poprzesuwać je na boki.

Dlaczego to działa? Kiedy kostka lodu roztapia się, włókna powiększają się, nasiąkając wodą. Podczas gdy ciężki mebel wywierał duży nacisk na włókna, woda z roztapiającego się lodu dodała włóknom objętości, która zniknęła, kiedy dywan leżał pod kanapą przez rok czy dwa.

lód
© Photogenica

Ponieważ dywany wolno nasiąkają wodą, zwykłe spryskanie ich spowodowałoby powstanie zbyt dużej plamy naokoło wgniecenia. Kostka lodu roztapia się w takim samym czasie, w jakim włókna nasiąkają wodą, dzięki czemu nie moczymy niepotrzebnie większej części dywanu.

kostka lodu na wgniecenie
© Photogenica

Po wyschnięciu nasz dywan będzie ładny i puszysty i nie będzie widać miejsca po wgnieceniu. Kostka lodu zwiększa objętość włókien, przywracając im oryginalny rozmiar. Jeśli przemeblowujesz mieszkanie lub przygotowujesz je dla nowych właścicieli, sposób z kostką lodu sprawi, że dywan będzie wyglądał ładnie i nie będzie na nim śladów po ciężkich meblach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas