Jak zabezpieczyć architekturę ogrodową przed zimą?
Zima to wyjątkowo trudny okres dla drewnianych konstrukcji - mebli ogrodowych i elementów małej architektury, takich jak pergole czy altany.
Jeśli zależy nam na tym, aby służyły przez następne lata, powinniśmy zapewnić im szczególną ochronę jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów.
Drewno reaguje na zmienne czynniki atmosferyczne, a jesienno - zimowe warunki zagrażają mu w sposób szczególny. Deszcz, śnieg, ostre słońce na przemian z siarczystym mrozem, niszczą strukturę surowca, zmniejszając jego trwałość oraz estetykę.
Topniejący w promieniach słońca czy na skutek wyższej temperatury śnieg i lód oraz deszcz dostają się w głąb struktur drewna. Zalegająca w szczelinach woda niejednokrotnie w ciągu doby może ponownie zamarznąć i tym samym rozszerzać coraz bardziej pęknięcia. Sytuacja, powtarzając się kilkakrotnie przez cały okres jesienno - zimowy, skutkować będzie coraz poważniejszymi uszkodzeniami. W konsekwencji, pęknięcia i wilgoć stworzą doskonałe warunki do rozwoju pleśni czy grzybów, nie wspominając o zagnieżdżaniu się insektów żerujących na drewnie. Również promienie UV, w pogodne słoneczne dni powodować będą estetyczny uszczerbek w postaci szarzejącej i blaknącej powłoki.
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?
Niektóre elementy drewniane takie jak krzesła czy stoliki z łatwością możemy przenieść do pomieszczeń, co stanowić będzie najlepsze zabezpieczenie. W suchym, chłodnym i przewiewnym wnętrzu, np. garażu, przetrwają one do wiosny nienarażone na wspomniane zagrożenia (należy jednak zwrócić uwagę, czy miejsce to nie jest zawilgocone - grozi to rozwojem pleśni i grzybów). Nie wszystko jednak zdołamy schować wewnątrz, dlatego drewnianym fasadom domków, pergolom, płotom czy altanom należy zapewnić właściwą ochronę w postaci odpowiedniego środka, np. Żelowej Lazury do Drewna marki Bondex.
Preparat wnika w głąb drewna, wiążąc się z podłożem, dzięki czemu doskonale chroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Dodatkowo produkt zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym, dzięki czemu kolor nałożonej warstwy będzie zdobił ją przez długie lata. Ponadto tworzy powłokową barierę, która uniemożliwia rozwój pleśni i grzybów, a także przenikanie insektów. Hydrofobowe właściwości produktu sprawiają, że odpycha on wodę, przez co drewno pozostaje niewrażliwe na wodę i wilgoć (jest zabezpieczone przed penetrowaniem struktur np. przez wodę z topniejącego śniegu). Warstwa zabezpieczająca jest wyjątkowo elastyczna, co zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne (pamiętajmy, że drewno pracuje podczas zmiany temperatury i wilgotności otoczenia - rozszerza się i kurczy). Żelowa konsystencja ułatwia nakładanie - nie kapie, przez co minimalizuje ryzyko chlapania, a tym samym umożliwia sprawną aplikację w trudno dostępnych miejscach.
Bezpieczne drewno krok po kroku
Pracę zaczynamy od przygotowania podłoża. Usuwamy ślady sinizny i pleśni oraz stare powłoki malarskie i lakiernicze, które uniemożliwiłyby wnikanie lazury w głąb struktury. Surowe drewno impregnujemy preparatem Bondex Wood Preserver, co pozwoli na skuteczniejszą ochronę. Ważne, aby uwzględnić także warunki atmosferyczne - temperatura poniżej 5ºC i wilgotność powyżej 80% uniemożliwią właściwe schnięcie powłoki.
Żelowej Lazury do Drewna nie należy mieszać przed użyciem, ponieważ straci ona wówczas swoją żelową konsystencję. Nakładamy ją pędzlem, wzdłuż słojów drewna w liczbie 2 do 3 warstw, zachowując odstęp czasowy minimum 4h wymagany do związania produktu z podłożem. Aby uzyskać bardziej estetyczny efekt końcowy, możemy przeszlifować powierzchnię między aplikacją kolejnych warstw drobnym papierem ściernym. Po zakończeniu pracy czyścimy narzędzia benzyną lakową.
Trudne warunki atmosferyczne zimą sprawiają, że drewno znacznie szybciej ulega zniszczeniu, tracąc swoje właściwości techniczne i estetyczne. Właściwa ochrona sprawi, że nawet najcięższa zima nie zaszkodzi naszej architekturze ogrodowej i wiosną będziemy mogli znów cieszyć się jej naturalnym urokiem.