Jak zachowywać się w czasie burzy?
Najczęściej mamy z nimi do czynienia początkiem wiosny oraz w okresie letnim. Synoptycy i łowcy burz twierdzą, że najbardziej niebezpieczne nawałnice nawiedzają Polskę zazwyczaj w maju, lipcu i sierpniu. Choć z pozoru mogą wydawać się zwykłymi burzami, potrafią przynieść ogromne zniszczenia, a nawet pozbawić życia. Co roku w wyniku silnych nawałnic i uderzenia pioruna ginie w Polsce kilkadziesiąt osób. Jedyne, co może uchronić nas przed takimi atakami, to odpowiednie zachowanie podczas burzy. Oto kilka cennych porad.
1. Chowaj się w zabezpieczonych miejscach
Znane z filmów sceny, w których bohaterowie chowają się przed nawałnicą pod mostem lub drzewem nijak mają się do bezpiecznych zasad zachowania się podczas burzy. Gdy ta zacznie atakować, przede wszystkim należy unikać otwartych przestrzeni. Burzę najlepiej przeczekać w samochodzie lub w budynku. Chowanie się przed burzą w lesie lub pod wiatą zwiększa ryzyko porażenia piorunem. Postaraj się zatem o schronienie w miejscach zamkniętych. Jeśli jednak burza złapie nas na otwartym terenie należy ułożyć się w odpowiedniej pozycji – przykucnąć, trzymając stopy jak najbliżej ciała. Ochroni nas ona przed uderzeniem pioruna.
2. Kiedy jesteś w domu…
Mimo że dom kojarzy nam się z bezpieczeństwem, w czasie burzy trzeba się trochę namęczyć, żeby tak się w nim poczuć. Jeśli przewidujemy, że zbliża się silna nawałnica, pierwszorzędnie powinniśmy zabezpieczyć dom przed piorunami. Gdy budynek posiada piorunochron, nie musimy się o to martwić. Jedyne, co nam pozostaje, to zamknięcie wszystkich okien w domu, by nie mógł przedostać się przez nie piorun kulisty. Kiedy w czasie burzy przebywasz w domu, dla swojego bezpieczeństwa unikaj kontaktu z oknami, wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe wraz z zaworami i bezpiecznikami, staraj się nie dotykać metalowych przedmiotów, które przewodzą prąd, a także nie korzystaj z telefonu, zarówno komórkowego jak i stacjonarnego. Kontakt z takimi przedmiotami może zwiększyć ryzyko porażenia piorunem. Gdy wychodzimy z domu, a wyczuwamy, że zbiera się na burze, pozamykajmy wszystkie okna oraz powyłączajmy z kontaktu urządzenia elektryczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu po powrocie nie zaskoczy nas żadna szkoda.
3. Podczas pobytu w górach
Wyjątkowo niebezpieczne burze spotkać można najczęściej w górach. Odpowiednia ochrona przed górskimi nawałnicami wymaga znajomości kilku ważnych zasad zachowania w terenach górzystych. Kiedy czujemy, że burza się rozwija, powinniśmy jak najszybciej poszukać schroniska i to tam poczekać aż niebezpieczeństwo ustanie. Jeśli jesteśmy blisko szczytu, należy zejść przynajmniej 100 metrów niżej. Na takim poziomie ryzyko strzału piorunem jest o wiele mniejsze. Jeżeli nie mamy możliwości przeczekania burzy w schronisku, a tylko na łonie natury, powinniśmy pamiętać, żeby nie dopuszczać do kontaktu ciała z podłożem, gdyż powiększa się wówczas ryzyko uderzenia piorunem. W takich sytuacjach możesz usiąść na plecaku lub kamieniu. Podczas burzy w górach nie zaleca się również przebywania w dużej grupie osób, a także chowania przy pojedynczych drzewach. Podczas górskiej burzy należy pamiętać o wyłączeniu telefonów komórkowych, ponieważ wytwarzają one niebezpieczne pole elektromagnetyczne, które może przyciągać pioruny.
4. Kiedy jesteś nad wodą lub w wodzie
Kiedy znajdujemy się w pobliżu wody, a zbiera się na burzę, powinniśmy jak najszybciej oddalić się od jej zbiornika. Woda bardzo dobrze przewodzi prąd, dlatego kontakt z nią podczas burzy jest niebezpieczny i niewskazany. Podczas nawałnicy, mniej lub bardziej silnej, nie zaleca się spacerowania po plaży, opalania w pobliżu wody czy pływania.
5. Kiedy jesteś w lesie
Kiedy burza zaskoczyła cię w lesie powinieneś jak najszybciej opuścić las. Podczas nawałnic to właśnie lasy są terenami najbardziej narażonymi na pożary. Należy pamiętać, by nie chować się pod drzewami lub namiotem, gdyż możemy zostać łatwo porażeni piorunem. Będąc w lecie podczas burzy, należy go niezwłocznie opuścić.
6. Unikaj rozmów przez telefon i nie używaj urządzeń elektrycznych
Używanie telefonu, zarówno stacjonarnego jak i komórkowego, zwiększa ryzyko porażenia piorunem. Podobnie jest z korzystaniem z urządzeń podłączonych do instalacji elektrycznej w czasie burzy. Piorun może uderzyć w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników (np. słuchawki telefonu). Na czas burzy warto zatem odciąć się od instalacji elektrycznej. O stosowaniu się do powyższych porad powinniśmy pamiętać szczególnie latem, gdy nawałnice są naprawdę niebezpieczne.