Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? Poznaj proste zasady

Zima jest dla roślin doniczkowych sporym wyzwaniem. Warunki pogodowe na zewnątrz ulegają zmianie, ale także w naszych domach stają się inne. Niższa temperatura w pomieszczeniu czy brak odpowiedniej ilości światła odbijają się na kondycji okazów. Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? Dowiesz się z tego artykułu.

Zimową porą zadbaj o dostateczną ilość słońca dla roślin doniczkowych
Zimową porą zadbaj o dostateczną ilość słońca dla roślin doniczkowych123RF/PICSEL

  • Rośliny doniczkowe w zimie potrzebują odpowiednich warunków do przetrwania.
  • Zapewnij im optymalną temperaturę, a także wilgotność powietrza.
  • W czasie zimy zmniejsz częstotliwość podlewania roślin i zaprzestań nawożenia.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą?

W okresie zimowym warto na bieżąco monitorować kondycję naszych roślin. Przez brak odpowiedniej ilości promieni słonecznych i niską temperaturę, nie są tak bujne, jak latem. Oczywiście wszystko uzależnione jest też od gatunku rośliny. Jedne są bardziej, inne mniej odporne na nagłe zmiany pogody. Jednak jedno jest pewne: w tym czasie trzeba je otoczyć szczególną opieką. Jak to zrobić?

Zapewnij jak najwięcej światła

W zimie zapewnij roślinom odpowiednie nawilżenie
W zimie zapewnij roślinom odpowiednie nawilżenie123RF/PICSEL

By proces fotosyntezy przebiegł w prawidłowy sposób, rośliny potrzebują konkretnej ilości światła. Gdy słońce zimą dostarcza go w zmniejszonych ilościach, okazy przestają kwitnąć. Dzieje się, tak dlatego, że całą energię przeznaczają na zgromadzeniu jak największej ilości energii. By im to zadanie ułatwić, wybierz dla nich na ten czas stanowisko jak najbardziej jasne.

W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można nabyć też lampy doświetlające. Każdy kolor światła ma inną funkcję, na przykład niebieskie pobudza rozwój liści i wydłuża łodygi. Nim jednak zdecydujesz się na tę formę doświetlania, dowiedz się jak najwięcej o danym gatunku rośliny. Czasami bowiem takie zabiegi mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Odpowiednia wilgotność i temperatura

Kiedy temperatura za oknem znacznie spada, odczuwają to również rośliny w domu. Także okres grzewczy też nie wpływa pozytywnie na ich kondycję. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 18-22 stopnie Celsjusza. Nie narażaj okazów na przeciągi i uważaj w czasie wietrzenia. Lepiej otworzyć okno na uchył lub ściągnąć rośliny na ten czas z parapetu.

Kolejną kwestią jest wilgotność powietrza. By zapewnić jego odpowiedni poziom, warto wykorzystać nawilżacz powietrza. Inną opcją jest położenie doniczki na podstawce z wodą i kamieniami. Parująca woda zapewni optymalne nawilżenie roślin. Można też położyć ręcznik na ciepłym kaloryferze lub zraszać liście okazów wodą.

Zmniejsz częstotliwość podlewania

Zimą podlewaj rośliny mniej, ale pilnuj, by ziemia nie była zbyt przesuszona
Zimą podlewaj rośliny mniej, ale pilnuj, by ziemia nie była zbyt przesuszona123RF/PICSEL

Gdy temperatura na zewnątrz jest niższa, rośliny należy nawadniać nieco rzadziej. Trzeba zwrócić uwagę na to, że każdy gatunek ma inne potrzeby. Obserwuj ziemię w doniczce i na tej podstawie oceń czy roślina wymaga podlania. Najlepiej zaczekać, aż będzie sucha i dopiero wtedy wykonać zabieg. Lepiej nieco przesuszyć okaz, niż doprowadzić do przelania. To powoduje bowiem zgnicie systemu korzeniowego, a nawet obumarcie rośliny.

Zaprzestań nawożenia

Zimową porą większość roślin doniczkowych nie wymaga nawożenia. Wynika to z faktu, że niektóre składniki zawarte w nawozach, pobudzają ją do wzrostu. W tym okresie jest to niekorzystne dla kondycji rośliny. Bowiem musi swoją energię wykorzystywać na spokojne przetrwanie zimniejszych miesięcy.

Zgromadzone składniki z pewnością pozwolą przetrwać jej ten czas. Wyjątek stanowić mogą okazy kwitnące. Oczywiście dawki specyfiku powinny być dwa razy mniejsze. Częstotliwość nawożenia zależy od gatunku okazu, ale nie częściej niż raz w miesiącu.

Warto przeczytać:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas