Jak założyć wrzosowisko?

Koniec lata to czas wrzosów! Możemy wtedy podziwiać pięknie kwitnące kompozycje złożone głównie z tych roślin, ale nie tylko. Widząc u kogoś wspaniale się prezentujące łany różnokolorowych wrzosów, aż chciałoby się przenieś je do swojego ogrodu… Tymczasem, założenie własnego wrzosowiska nie jest wcale niczym trudnym ani bardzo drogim, wystarczy przestrzegać kilku zasad i dysponować kawałkiem dobrze nasłonecznionej działki. Wrzosowisko wcale nie musi być duże, możemy stworzyć je w wersji „mini” na powierzchni kilku metrów kwadratowych, a będzie również piękną ozdobą ogrodu.

Termin

Najlepszym terminem na zakładanie wrzosowiska jest koniec lata. Przede wszystkim, właśnie wtedy szkółki i centra ogrodnicze oferują najwięcej wrzosów i właśnie wtedy przypada termin ich kwitnienia, dzięki czemu kupując wrzosy od razu wiemy jak będą się prezentować. Wszystkie rośliny wrzosowate, oprócz wrzosów dostępne są w całym okresie wegetacyjnym w doniczkach, jednak koniec lata i początek jesieni są dobrym czasem na zakładanie wrzosowiska również z powodu braku upałów i wysokiej wilgotności, dzięki czemu rośliny zdążą się jeszcze ukorzeni przed zimą.

Wybór miejsca

Wrzosy są roślinami światłolubnymi, dlatego wybierając miejsce pod przyszłe wrzosowisko musimy szukać dobrze nasłonecznionej części naszego ogrodu. W cieniu wrzosy szybko zmarnieją i nie będą wyglądały ładnie. Nieco bardziej cienioznośne są wrzośce czy golterie, jednak i one preferują stanowiska słoneczne. Dobrze jest również, jeśli są to miejsca osłonięte, nienarażone na mroźne zimowe wiatry oraz nie są to zastoiska mrozowe. Nie może to być też miejsce podmokłe, gdyż korzenie roślin wrzosowatych są delikatne i w stojąc w wodzie szybko zaczną gnić.

Przygotowanie podłoża

Aby móc cieszyć się wspaniałym efektem przez długie lata, powinniśmy szczególnie wiele uwagi poświęcić przygotowaniu podłoża pod przyszłe wrzosowisko. Rośliny wrzosowate są roślinami kwaśnolubnymi, nie tolerują pH wyższego niż 5,0. Na podłożu rodzimym musimy więc usypać warstwę około 20 cm, w skład której wchodzić musi torf, przekompostowana kora sosnowa i piasek.

Jakie rośliny sadzimy?

Podstawowymi roślinami na wrzosowisko są oczywiście wrzosy, których jest dostępnych wiele odmian o różnych odcieniach kwiatów i pędów oraz różnych pokrojach. Warto posadzić też inne rośliny z rodziny wrzosowatych, takie jak kwitnące wiosną wrzośce, czerwonoowocowe golterie czy oryginalne modrzewnice, przypominające z wyglądu lawendę. Gdzieniegdzie powinniśmy znaleźć też miejsce dla różanecznika czy azalii. Pięknie prezentują się na wrzosowisku niektóre trawy ozdobne, jak turzyce , rozplenice i miskanty. Warto też posadzić kilka iglaków, tj. karłowe odmiany sosen i świerków, kolumnowe tuje i cyprysiki. Na wrzosowiska nadają się także rośliny cebulowe, najlepiej niskie krokusy, które również sadzimy jesienią.

Dobór roślin

Przy dobieraniu roślin bardzo ważna jest wielkość przyszłego wrzosowiska, ponieważ inne zasady stosujemy na małym a inne na większym założeniu. Na niewielkim wrzosowisku, ładnie prezentuje się mozaika z różnokolorowych wrzosów sadzonych po 1-3 sztuki jednej odmiany obok siebie, natomiast na większym lepiej jest tworzyć duże „łaty” złożone z kilkunastu sztuk jednej odmiany. Rośliny ustawiamy w postaci łagodnych wstęg, wachlarzy lub pasów a na przecięciach kolorów wstawiamy większe rośliny. Na 1 m² sadzimy około 10-15 wrzosów, a więc dość sporo.

Sadzenie roślin

Rośliny koniecznie podlewamy po posadzeniu. Dobrze jest wyściółkować teren agrowłókniną i przekompostowaną korą (musimy więc pamiętać aby nie sadzić równo z ziemią a nieco wyżej – aby było miejsce na korę). Rośliny będą się w takich warunkach świetnie czuć, korzenie będą się rozwijać pod agrowłókniną i będą zabezpieczone przed mrozami.

Wskazówki

Młode wrzosy powinniśmy chronić przed mrozami, dlatego dobrze jest w pierwszych latach okrywać wrzosowisko na zimę stroiszem z drzew iglastych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas