Jak zaoszczędzić w Wielkanoc na jajkach. Katarzyna Bosacka radzi
Wielkanoc coraz bliżej, dlatego z zakupami świątecznymi nie warto zwlekać. Jednym z najważniejszych produktów, które pod różną postacią znajdą się na wielkanocnym stole, są jajka. Katarzyna Bosacka radzi, jak na nich oszczędzić.
Dziennikarka Katarzyna Bosacka jest ekspertką od zdrowej diety i przemyślanych zakupów. W swoim programie "Wiem, co jem i wiem, co kupuję" radzi, co i jak kupować w sklepach, by spożywać żywność najlepszej jakości, jednocześnie nie przepłacając za zakupy.
Katarzyna Bosacka jest również aktywna w mediach społecznościowych. Rad dotyczących żywienia i zakupów udziela też na swoim facebookowym profilu o nazwie "Katarzyna Bosacka Wiem, co jem". Konto polubiło niemal 600 tysięcy użytkowników tego portalu. W najnowszym poście Bosacka dzieli się cennymi wskazówkami dotyczącymi zakupu, wykorzystania i przechowywania jajek przed Wielkanocą.
Zobacz również: Świąteczne przysmaki na cenzurowanym. Których dań lepiej unikać?
Jak zaoszczędzić na jajkach?
Jajka są jednym z najważniejszych składników wielkanocnych potraw, jak i stanowią tradycyjne danie same w sobie. Jedno jest pewne, przed Wielkanocą kupujemy dużo więcej jajek, co wiąże się ze sporym wydatkiem.
W skali roku Polacy jedzą około 13 jaj na miesiąc [...]. W okresie Wielkanocy ta liczba wzrasta do 18-20 jaj
Regularne ceny jaj w sklepach wyglądają następująco:
- 10 jaj klasy L od kur z chowu klatkowego — około 9-12 złotych,
- 10 jaj klasy L od kur z wolnego wybiegu — około 11-15 złotych.
Katarzyna Bosacka podzieliła się cenną wskazówką, jak zaoszczędzić na jajkach.
Jeśli piekę pasztet albo serniki czy mazurki, wtedy używam jajek ściółkowych — one są nieco tańsze. Natomiast kiedy gotuję jajka dla mojej rodziny, tak na stół na twardo na przykład, wtedy używam jajek z wolnego wybiegu
Nie tylko na Wielkanoc, ale i na co dzień warto wybierać jaja z hodowli ekologicznej lub z wolnego wybiegu. Są one nie tylko najlepsze w smaku, ale i kupując je, mamy pewność, że kury, od których pochodzą, mają dobre warunki życia, w tym wybieg na świeżym powietrzu. Natomiast jaja z chowu ściółkowego pochodzą od kur, które żyją w zamkniętym pomieszczeniu i nie mają dostępu do świata zewnętrznego. Zdarza się, że pasze, którymi są karmione, nie mają najlepszej jakości, co może wpływać na smak jajka. Z tego powodu, na wielkanocnym stole najlepiej, aby znalazły się jajka ekologiczne lub z wolnego wybiegu, jednak jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu, możemy wykorzystać jaja ściółkowe do pieczenia np. ciast.
Aby wybrać odpowiedni rodzaj jajek, zawsze zwracajmy uwagę na ich oznaczenie:
- 0 - jaja z hodowli ekologicznej,
- 1 - jaja z wolnego wybiegu,
- 2 - jaja z chowu ściółkowego,
- 3 - jaja z chowu klatkowego.
Zobacz również: Jak zrobić jajka faszerowane na Wielkanoc?
Jajka — jak i przechowywać i czy musimy je myć?
Katarzyna Bosacka tłumaczy również, jak najlepiej przechowywać jajka przed Wielkanocą. Okazuje się, że mogą one być umieszczone zarówno w lodówce, jak i poza nią, należy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy:
Jeśli mamy dużo różnych rzeczy w lodówce to przez kilka dni możemy przechowywać jajka poza lodówką, ale pamiętajmy, że jednak poza lodówką one szybciej się psują. Lepiej więc zamknąć pudełko i włożyć jajka do lodówki
Często zastanawiamy się, czy jajka powinniśmy myć. Katarzyna Bosacka podpowiada:
Niekoniecznie, ale trzeba uważać, żeby nie sąsiadowały np. z otwartą wędlinką, czy ze świeżymi warzywami