Jak zastosować sodę oczyszczoną w ogrodzie?

Soda to składnik, który mamy zawsze pod ręką. Świetnie sprawdza się do wypieków, ale połączenie jej z octem pozwala uzyskać niezawodny środek czyszczący. Mało kto wie, że ten naturalny i bezpieczny środek chemiczny można również wykorzystać w ogrodzie. Poprawia kondycję roślin, niszczy grzyby i pleśń oraz pozwala szybko pozbyć się szkodników. Jak soda oczyszczona pomoże nam w pracach ogrodniczych? Przekonajmy się.

Soda oczyszczona
Soda oczyszczona ©123RF/PICSEL

Bezpieczny środek owadobójczy

Mączniak prawdziwy
©123RF/PICSEL

Największą bolączką upraw są szkodniki. Najczęściej atakują rośliny mączliki, mszyce i przędziorki. Sklepy ogrodnicze oferują szereg specjalistycznych preparatów, które można wykorzystać w walce z owadami, jednak zawsze lepiej sięgnąć po prosty i bezpieczny środek, który jest równie skuteczny. Wystarczy wymieszać ze sobą łyżeczkę sody oczyszczonej, pół łyżeczki delikatnego płynu do mycia naczyń i 2 l wody. Roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem i stosuj na zaatakowane rośliny. Zabieg wykonuj codziennie: najlepiej rano albo wieczorem, kiedy owady są najmniej aktywne.

Środek na choroby grzybicze

Soda oczyszczona to sprawdzony środek dezynfekujący. Pozwoli zahamować rozwój chorób grzybiczych roślin, które szybko przenoszą się na pozostałe uprawy. Zmieszaj ze sobą łyżeczkę sody i pół łyżeczki delikatnego płynu do mycia naczyń w litrze wody i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Roztwór stosuj regularnie: efekt jest gwarantowany już po pierwszym użyciu.

Środek na mrówki

Mrówki to bardzo pożyteczne stworzenia, jednak ich liczna populacja może szybko niszczyć uprawy, a mrowiska naruszają delikatną strukturę korzeniową roślin. Rozsyp sodę oczyszczoną w miejscach, gdzie gromadzą się te owady, a niebawem zauważysz, że ich populacja szybko spada.

Naturalny nawóz

Popraw smak pomidorów
©123RF/PICSEL

Soda oczyszczona sprawdzi się jako składnik nawozu, który szybko podniesie kondycję roślin w domu i w ogrodzie. Łyżeczkę sody, łyżeczkę soli Epsom (kupisz ją w aptece) oraz pół łyżeczki amoniaku wymieszaj w czterech litrach wody. Mieszanka sprawi, że rośliny zaczną szybciej rosnąć i wzmocnią się też ich korzenie.

Mycie doniczek

Doniczki, szczególnie te ceramiczne bądź gliniane, często posiadają na sobie biały nalot, który powstaje poprzez używanie twardej wody. Umycie ich z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej sprawi, że zabrudzenia szybciej znikną. Jeśli w pustej już doniczce, wcześniej uprawiałeś roślinę z chorobą grzybiczą albo pasożytniczą, użyj powyższego zabiegu. Sprawi, że całość będzie zdezynfekowana i gotowa na umieszczenie w niej kolejnej sadzonki.

Na poprawę smaku

Soda oczyszczona skutecznie odkwasza glebę. Znając taką właściwość, możesz podkreślić smak niektórych warzyw, które uprawiasz na swojej działce. Rozsyp odrobinę (cztery łyżeczki) środka w pobliżu krzaczków z pomidorami. W sezonie wegetacyjnym powtarzaj ten zabieg kilkakrotnie. Podczas zbiorów poczujesz ich zdecydowanie wyraźniejszy i słodszy smak.

Sposób na pozbycie się chwastów

Przesadzanie roślin
©123RF/PICSEL

Chwasty przeszkadzają w poprawnym wzroście upraw. By się ich pozbyć, często trzeba się mocno namęczyć, gdyż mało kto wie, że prócz mechanicznych, istnieją naturalne metody pozbycia się nieproszonych roślin. W miejscu ich intensywnego wzrostu rozsyp torebkę z sodą, a niebawem zauważysz, że chwasty znikają.

Bezpieczne przesadzanie roślin

Soda oczyszczona wpływa na rozrost bryły korzeniowej. Jeśli chcemy mieć pewność, że podczas przesadzania rośliny przyjmie się ona do nowej doniczki, to wsyp do ziemi cienką warstwę białego proszku. Zabieg ten zagwarantuje dobry wzrost w nowym środowisku i zapobiegnie przed szybkim więdnięciem.

Test na sprawdzenie kwasowości gleby

Uprawy mają szereg wymagań, którym trzeba sprostać, by plony były obfite. Często kluczową rolę odgrywa odczyn pH gleby. Sklepy ogrodnicze oferują gotowe testy, jednak w domowych warunkach możemy sami sprawdzić, z jakim gatunkiem ziemi mamy do czynienia w swoim ogrodzie. Przygotuj dwie niewielkie próbki w małych pojemniczkach (dobrze sprawdzą się jednorazowe kubeczki plastikowe) oraz pół szklanki octu, opakowanie sody oczyszczonej i pół szklanki wody. Do pierwszej próbki wlej ocet: pojawienie się bąbli oraz spienienie świadczy o odczynie zasadowym. Jeśli nie było żadnej reakcji, to do drugiego pojemnika wlej roztwór wody i sody oczyszczonej. Jeśli pojawiły się bąble, to znaczy, że gleba ma odczyn kwaśny. Brak reakcji w obu próbkach świadczy o odczynie obojętnym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas