Jak zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba?

O tym, że o zęby trzeba dbać, nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Higiena jamy ustnej, racjonalna dieta oraz kontrolne wizyty u lekarza zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zębów. Niestety, kiedy zostają zaniedbane, niezbędne jest ich usunięcie. Jednym z powikłań po zabiegu jest opuchlizna, która może pojawić się nawet kilka dni po usunięciu zęba. Czy wtedy powinno się mieć powody do niepokoju? Jak zmniejszyć powstałą opuchliznę?

Opuchlizna jest naturalnym stanem po wyrwaniu zęba
Opuchlizna jest naturalnym stanem po wyrwaniu zęba123RF/PICSEL

Dlaczego powstaje opuchlizna?

Opuchlizna jest normalnym zjawiskiem, który towarzyszy zabiegowi usunięcia zęba. Może ona pojawiać się już kilka godzin po wizycie u stomatologa, a czasami występuje dopiero po upływie doby. Przeważnie nasila się do drugiego dnia, po czym powoli ustępuje. Czy istnieją sprawdzone metody, które pozwalają zmniejszyć opuchliznę? Odpowiedź jest banalna, jednak warto pamiętać, jak wykonywać ją w bezpieczny sposób.

Jedynie zimne kompresy

Okład z lodu jest bardzo pomocny
Okład z lodu jest bardzo pomocny123RF/PICSEL

Zimne kompresy są sprawdzonym sposobem na zmniejszenie opuchlizny po wyrwaniu zęba. Jednak trzeba wiedzieć, że widoczne efekty ich działania są widoczne do dwóch dni od resekcji. Później opuchlizna nie zmniejsza się, jednak okłady mogą spowodować, że ból będzie mniej dokuczliwy.

Jak korzystać z zimnych kompresów?

Niezależnie czy korzystamy z lodu, czy specjalnego chłodnego kompresu, warto wiedzieć, jak wykonywać okład prawidłowo. Przede wszystkim warto po nie sięgać, ale dopiero po ustaniu działania środków znieczulających. Można okłady przykładać do policzka, ale lód nie powinien stykać się bezpośrednio ze skórą (najlepiej owinąć go ściereczką). Należy również robić sobie przerwy otrzymania chłodnego kompresu. Po 20 minutach, warto zrobić przynajmniej pół godziny odpoczynku.

Nie tylko okłady

Napar z szałwii może pomóc przy opuchliźnie
Napar z szałwii może pomóc przy opuchliźnie123RF/PICSEL

Przez pierwsze godziny od wyrwania zęba powinno się wystrzegać szczotkowania jamy ustnej, palenia papierosów i picia przez słomkę (powodują zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej i utrudniają gojenie), a także spożywania gorących potraw. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby po kilku dniach ułatwić gojenie się rany i zmniejszyć widoczność opuchlizny. Z pomocą może przyjść płukanie ostudzonym naparem z szałwii lub roztworem soli fizjologicznej. Jednak zaleca się ostrożność i płukać wyłącznie poruszając głową.

Kiedy powinno się mieć powody do niepokoju?

Kiedy zauważysz niepokojące objawy, udaj się do lekarza
Kiedy zauważysz niepokojące objawy, udaj się do lekarza123RF/PICSEL

Choć sama opuchlizna nie powinna wzbudzać niepokoju, warto pilnować powstałej rany, aby nie wdało się do niej zakażenie. Jeśli pojawia się silny ból, gorączka, ropna wydzielina lub silne krwawienie z zębodołu, warto udać się do specjalisty po poradę.

Co to jest suchy zębodół? Bolesne powikłania po wyrwaniu zębaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas