Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie - zobacz 9 porad

Rachunki za ogrzewanie domu mogą być przytłaczające, szczególnie dla ludzi żyjących w chłodniejszym klimacie. Istnieją jednak sposoby na ich zmniejszenie, niekoniecznie takie, które wymagają noszenia kurtki w domu. Oto 9 łatwych sposobów na to, by w domu było ciepło za niezbyt wysoką cenę.

Jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie
Jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie© Photogenica

Serwis pieca

Piecyk gazowy serwis
© Photogenica

Najbardziej oczywistym sposobem, a jednak często pomijanym, jest zadbanie o serwis pieca już w okresie jesiennym, aby upewnić się, że będzie działał tak skutecznie, jak to możliwe. Niektóre firmy oferują darmowe serwisy, jednak należy samemu przypomnieć firmie o tej usłudze. Rozważ posiadanie termostatu, który można zaprogramować. Dzięki temu, że będzie można go nastawić na niższą temperaturę, gdy rodziny nie ma w domu, można zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach.

Bąbelki

Folia bąbelkowa na okna
© Photogenica

Jeśli chodzi o utratę ciepła, największym winowajcą są okna, a więc ważne jest ich odpowiednie uszczelnienie. Niedrogim sposobem jest pocięcie folii bąbelkowej i uszczelnienie nią okien. Można też spryskać szyby wodą i przykleić do nich folię. Przezroczysty materiał będzie wpuszczał światło do środka, jednocześnie zatrzymując ciepło tam, gdzie powinno być: w środku.

Włącz wentylator

Wentylator w piecyku gazowym
© Photogenica

Wszyscy wiemy, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Fakt ten może mieć mrożący krew w żyłach wpływ na nasze rachunki za ogrzewanie. Choć może się wydawać, że włączenie wentylatora ochłodzi powietrze, w rzeczywistości może ono podnieść jego temperaturę. Musimy tylko przestawić śmigła tak, by poruszały się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. (Przełącznik do zmiany kierunku powinien znajdować się w podstawie wentylatora). Zmiana ta tworzy niewielki prąd wstępujący, który popycha ciepłe powietrze w kierunku ścian i w dół pomieszczenia.

Zrób test

Uszczelnianie okien
© Photogenica

Uciekanie powietrza to główne źródło utraty ciepła. Sprawdź swój dom pod względem możliwych luk w następujący sposób: przytrzymaj listek papieru toaletowego przy drzwiach i przy oknach. Jeśli się porusza, znalazłaś szczelinę, którą trzeba uszczelnić. Możesz użyć do tego celu uszczelniaczy ozdobnych, jak również zwykłej gąbki kupowanej z metra. Rozważ wypełnienie pianką luk, by zmniejszyć utratę ciepła.

Odbij ciepło

Folia aluminiowa przy kaloryferze
© Photogenica

Jeśli masz w domu grzejniki, wypróbuj arkusze folii aluminiowej odbijającej ciepło, którą umieszcza się za grzejnikiem. Zamiast ogrzewać ścianę, grzejnik będzie ogrzewał folię, która z kolei odbije ciepło z powrotem na środek pomieszczenia. Dzięki temu ciepło z grzejnika zostanie w całości wykorzystane.

Wentylator wyciągowy

Wentylator wyciągowy
© Photogenica

Wentylator wyciągowy świetnie usuwa wilgotne powietrze z łazienki po kąpieli. Jednak włączanie go bez przerwy może w rzeczywistości wpłynąć niekorzystnie na wysokość rachunków za ogrzewanie. Kiedy wentylator wywiewa ciepłe powietrze z łazienki, jest ono zastępowane zimnym powietrzem, które z kolei również musi być ogrzane. Włączaj więc go tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby nie tracić cennego ciepła.

Zatrzymaj przeciągi

Przeciąg w domu porady
© Photogenica

Jeśli masz drzwi, które sprawiają, że jest przeciąg, udaj się do sklepu dla majsterkowiczów i zaopatrz się w niedrogą piankę do uszczelniania rur. Przytnij ją do odpowiedniego rozmiaru i przytwierdź u dołu drzwi – tak, nawet wewnętrznych! - aby przeciwdziałać utracie ciepła i zwiększonym kosztom. Plusem takiego uszczelnienia jest fakt, iż jest ono bardzo łatwe do usunięcia, kiedy będzie już ciepło na zewnątrz. Nie ma więc powodu, dla którego miałabyś nie spróbować tego sposobu oszczędzania na rachunkach.

Osłoń piec

Osłona na piec
© Photogenica

Jeśli nie masz osłony na swój piec, nic dziwnego, że ciepło ucieka. Rozważ izolację pieca, aby zmniejszyć utratę ciepła i zaoszczędzić nieco gotówki. Aby sprawdzić, czy piec potrzebuje dodatkowej osłony, po prostu go dotknij. Jeśli jest ciepły, oznacza to, że prawdopodobnie będzie potrzebował koca. Sprawdź jednak na instrukcji obsługi, czy model, który posiadasz, może być przykrywany.

Wpuść słońce

Wpuść słoneczko z nieba
© Photogenica

Jest to najprostszy sposób na obniżenie kosztów obniżania domu: podnieś żaluzje, kiedy świeci słońce! Jest to szczególnie ważne w przypadku okien skierowanych na południe, ponieważ to tu mamy najsilniejsze popołudniowe słońce. Pamiętaj tylko o zasłonięciu żaluzji i zasłon na noc, aby ciepłe powietrze zatrzymać wewnątrz.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas