Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Wilgoć jest bardzo niebezpieczna, zarówno dla domu jak i zdrowia. Powoduje pleśń, osłabia odporność ścian, sprzyja powstawaniu plam i jest zaproszeniem dla karaluchów. Dodatkowo, jeśli mieszkasz w wilgotnym środowisku, możesz mieć poważne problemy zdrowotne, począwszy od astmy do alergii. Zobacz jak pozbyć się pleśni.

wilgoć w domu
wilgoć w domu© Photogenica
wilgoć jak zapobiegać
© Photogenica

Wilgoć występuje głównie w zimie, ze względu na różnicę temperatur. Pęknięta rura lub nieszczelny dach również może prowadzić do zwiększonej wilgotności. Jeśli masz do czynienia z tym problemem, ważne jest aby znaleźć źródło. Wilgotne środowisko jest idealnym miejscem dla rozwoju pleśni.

Sposoby zmniejszania i usuwania wilgoci

zapobieganie wilgoci
© Photogenica

Osuszacz to idealne rozwiązanie do pozbycia się wilgoci. Można przebierać w ofertach pomiędzy profesjonalnym a domowymi modelami. Ich cena jest coraz bardziej przystępna.

Panele lub parkiet to również proste rozwiązanie w walce z wilgocią. Zapewnią ci one czystsze powietrze w domu. Pozbądź się dywanów, ponieważ przyciągają wilgoć kurz i roztocza.

wilgoć w domu sposoby
© Photogenica

Nadmiar wilgoci może również wystąpić z powodu kondensacji. Podczas gotowania, kąpieli lub suszenia prania pojawia się wilgoć. Zwłaszcza jeśli nie masz dobrze wentylowanego domu.

Jak zapobiegać?

Podczas gotowania zawsze przykrywaj garnek pokrywką. Ważne jest również suszenie ubrań na zewnątrz lub na balkonie. W godzinach porannych, otwórz okno w sypialni przynajmniej na 15 minut. Wskazane jest również rozszczelnienie okien lub drzwi w celu usprawnienia cyrkulacji powietrza w mieszkaniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas