Jak znaleźć ukrytą kamerę w pokoju hotelowym?

Jeszcze niedawno bycie podglądanym przez ukrytą kamerę w łazience czy pokoju hotelowym kojarzyło się bardziej z fabułą filmową, niż z rzeczywistością, w której możemy się znaleźć. Niestety coraz większa dostępność urządzeń szpiegowskich sprawia, że takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Niepozorne kamery mogą naruszać naszą prywatność, a choć są nielegalne, walka z tym procederem wcale nie jest łatwa. Istnieją jednak sposoby, by wykryć kamerę ukrytą w hotelowym pokoju.

Obiektyw ukrytej kamery może być skierowany na łóżko
Obiektyw ukrytej kamery może być skierowany na łóżkoGetty Images

"Znalazłem kamerę w moim Air B&B. Znajdowała się za obrazem, z którego wystawała tylko soczewka. Odkryłem ją, ponieważ usłyszeliśmy klikniecie po tym, jak ja i moja dziewczyna wyszliśmy spod prysznica" napisał niedawno na swoim profilu _Atoms_Apple jeden z użytkowników platformy Reddit. Post wywołał ogromne poruszenie, ponieważ doniesienia o ukrytych kamerach w przestrzeniach, które powinny gwarantować prywatność, zdarzają się coraz częściej.  Podróżujący chcą wiedzieć, czy mogą czuć się bezpiecznie w pokojach hotelowych i Airbnb, a eksperci radzą, jak wykryć kamerę, która przecież może nagrywać, a nawet transmitować na żywo gości będących w sytuacji intymnej.

Kamery w hotelach i kwaterach prywatnych - czy to w ogóle legalne?

Hotele mogą w ramach swoich systemów bezpieczeństwa montować kamery zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku, jednak nie w każdym miejscu. Monitorowane mogą być przestrzenie wspólne takie jak korytarze, klatki schodowe, lobby, restauracja czy winda. Montaż kamer w pokojach i łazienkach jest całkowicie nielegalny.

Nie inaczej jest w prywatnych mieszkaniach wynajmowanych przez platformy takie jak Airbnb. Właściciel może zamontować kamerę jedynie w przestrzeniach wspólnych takich jak kuchnia czy korytarz, jednak wynajmujący musi być poinformowany o tym, że jest nagrywany. Informacja o kamerach powinna być zamieszczona w opisie obiektu. Umieszczanie kamer w pokojach i łazienkach jest całkowicie nielegalne.

Kamery w hotelach i kwaterach prywatnych - jak je wykryć?

Mimo że takie naruszenie prywatności jest nielegalne, turyści coraz częściej znajdują ukryte kamery w sypialniach i łazienkach. Mogą to być urządzenia bardzo niewielkich rozmiarów, sprytnie schowane w wykrywaczu dymu, głośniku radia, lampie i innych sprzętach. Co ciekawe to prywatni właściciele wynajmujący mieszkania i pokoje przez Airbnb są bardziej skłonni do tego typu nielegalnych praktyk. A przynajmniej to w tych obiektach urządzenia szpiegowskie są częściej wykrywane.

Dlatego eksperci zalecają, by wziąć sprawy w swoje ręce i dokładnie sprawdzić wynajmowane pomieszczenia. Sprawy nie należy lekceważyć. Przestępcy mogą wykorzystać nagrania na wiele sposobów: zamieścić intymne nagrania w sieci, dowiedzieć się, czy mamy i gdzie przechowujemy cenne przedmioty, takie nagrania są też wykorzystywane do szantażu. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające wykryć ukryte kamery.

Wykrywanie ukrytych kamer w pokojach hotelowych: Sposób z latarką

Do wykrycia kamery szpiegowskiej można wykorzystać latarkę z telefonu. W badanym pomieszczeniu należy zgasić światło i powoli, dokładnie, oświetlać wszystko, co znajduje się w pokoju. Nie zapominamy o czujnikach umieszczonych na suficie i o innych zakamarkach. Szczególnie uważnie skanujemy miejsca, z których jest dobry widok na łóżko i prysznic. Niebieskawe refleksy mogą świadczyć o tym, że światło odbija się od soczewki. W tym miejscu może być ukryta kamera.

Wykrywanie ukrytych kamer w pokojach hotelowych: Urządzenia elektryczne

Kamery często ukrywane są w urządzeniach podłączonych do prądu takich jak radia, budziki, lampki. Takie urządzenia najlepiej jest odłączyć od zasilania i schować do szuflady lub szafki. Warto dokładnie obejrzeć sprzęt TV, klimatyzator, grzejniki, termostat, gniazdka i inne urządzenia.

Wykrywanie ukrytych kamer w pokojach hotelowych: Telefon i aplikacja

Jeżeli posiadasz telefon z czujnikiem magnetycznym (czujnikiem Halla), możesz zainstalować na nim jedną z aplikacji umożliwiających wykrywanie kamer. Po zainstalowaniu aplikacji skanujemy telefonem pomieszczenie. Aplikacja zasygnalizuje miejsca, w których wykryje zmianę natężenia pola magnetycznego - to właśnie tam może być ukryta kamera szpiegowska. Pomocne aplikacje to np.:

Na Androida:

  • Hidden Camera Detector Gold
  • Glint Finder
  • Hidden camera detector - Spy camera Finder

Na iPhone:

  • Hidden Camera Detector
  • Spy Hidden Camera Detector
  • Hidden Spy Camera Finder

Wykrywanie ukrytych kamer w pokojach hotelowych: Skanowanie sieci Wi-Fi

Za pomocą aplikacji (nmap, Fing) na telefon możemy też skanować sieci WI-FI, co umożliwia wykrycie urządzeń podłączonych do sieci bezprzewodowej. Ta metoda ułatwia wykrycie kamer, które aktualnie transmitują dane, jednak nie sprawdzą się, jeśli kamera tylko rejestruje obraz.

Wykrywanie ukrytych kamer w pokojach hotelowych: Profesjonalne wykrywacze kamer

Kamery szpiegowskie są obecnie bardzo łatwo dostępne - można je bez problemu kupić on-line nawet bez wychodzenia z domu. Ale każdy kij ma dwa końce - w tych samych sklepach można zaopatrzyć się wykrywacze kamer. Ceny zaczynają już od 100 zł, ale przed zakupem warto dokładnie przeczytać opis sprzętu i przekonać się, jakie są jego możliwości. Niektóre wykrywacze pomogą jedynie w znalezieniu kamery, która jest w danym momencie aktywna. Bardziej zaawansowane modele wykryją każdy typ kamery w promieniu 50 m.

Co zrobić, kiedy wykryjemy kamerę w pokoju hotelowym?

Kamery ukryte w pokojach i łazienkach hotelowych są nielegalne, a obraz przez nie zarejestrowany może być wykorzystany w celach przestępczych. O wykryciu kamery szpiegowskiej najlepiej jest powiadomić policję.

W przypadku wykrycia takiego urządzenia w obiekcie Airbnb warto też zgłosić ten fakt do tej właśnie firmy. Jak donosi Newsweek.com osoba kryjąca się pod nickiem _Atoms_Apple uzyskała zwrot kosztów noclegu, a nieuczciwy wynajmujący miał zostać na zawsze usunięty z platformy.

"Zdanowicz pomiędzy wersami". Oto prawdziwa cena emigracji INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas