Jak znaleźć zaufaną pomoc domową?

Czasy, w których korzystanie z usług pomocy domowej zarezerwowane było dla wybranych, odeszły do lamusa. Polki coraz częściej i chętniej poświęcają swoją energię i czas na realizację celów zawodowych, podążanie za pasją i zasłużony wypoczynek z rodziną. Sprzątanie, gotowanie i inne czynności związane z prowadzeniem domu zlecają profesjonalistkom.

Jak znaleźć zaufaną pomoc domową?
Jak znaleźć zaufaną pomoc domową?`INTERIA/materiały prasowe

Kim jest idealna pomoc domowa?

Pomoc domowa to nie tylko specjalistka w sprawach prania, prasowania czy gotowania. W końcu regularnie przebywa w naszym domu, często pod naszą nieobecność, ma dostęp do naszych osobistych rzeczy, najczęściej ma też bliski kontakt z dziećmi. Dlatego bardzo ważne jest, by był to ktoś nie tylko kompetentny, ale przede wszystkim godny zaufania.

- Zdecydowanie nie powinna to być osoba, o której nic nie wiemy i której referencji nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Niesie to za sobą różnorakie zagrożenia - choćby potencjalną niedyskrecję dotyczącą naszej prywatności czy kradzież cennych przedmiotów – mówi Sylwia Antośkiewicz z firmy pomocedomowe.pl.

Gdzie szukać kompetentnej pomocy domowej?

Koniec języka za przewodnika. Wciąż najczęstszym sposobem jest rozpytywanie wśród rodziny i znajomych, czy znają i mogą polecić osobę, która byłaby zainteresowana tego typu pracą. Takiej kandydatce „z polecenia” na pewno łatwiej jest zaufać, możemy też dowiedzieć się o niej czegoś więcej od poprzedniego pracodawcy.

Innym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnych portali z ofertami i ocenami pomocy domowych. To wygodny, a jednocześnie praktyczny sposób łączący potencjalnych pracodawców z doświadczonymi pomocami domowymi. Wyszukiwarka pozwala na określenie kryteriów takich jak: miasto, wiek, płeć, zakres obowiązków, wymiar pracy, a także bardziej jeszcze bardziej szczegółowe, dotyczące opieki nad zwierzętami czy palenia papierosów.

Co najważniejsze, portal dostarcza także dodatkowych informacji o kandydatce w zakładce referencje – możemy mieć więc pewność, że zatrudniona przez nas pomoc domowa to osoba sprawdzona, doświadczona i godna zaufania. Po wybraniu odpowiadających nam profili – najlepiej kilku - mamy możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu i zaproszenia pań na rozmowę.

Jak przygotować się do rozmowy?

Przed odbyciem rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatkami powinniśmy dobrze przemyśleć i jasno sprecyzować zakres obowiązków. Najlepiej spisać je na kartce i omówić szczegółowo podczas rozmowy,

Nie wystarczy mówić jedynie o „sprzątaniu”. Powinniśmy uściślić nasze oczekiwania: które pomieszczenia, jak często i w jakim zakresie maja być sprzątane. Podobnie z gotowaniem, prasowaniem, dbaniem o zwierzęta domowe i wszystkimi innymi czynnościami. Dokładne określenie, czego oczekujemy od zatrudnianej przez nas pomocy domowej pozwoli uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Zanotujmy pytania dotyczące doświadczenia pań. To istotne zwłaszcza wtedy, jeśli jej zakres obowiązków ma być szeroki, szczególnie w przypadku, gdy dotyczy zajmowania się dziećmi. Nie oszukujmy się, nie każdy może sobie poradzić z odbiorem trójki dzieci z przedszkola czy ugotowaniem obiadu dla alergika.

Jak rozmawiać z kandydatką na pomoc domową?

Na pewno spytajmy o powód zakończenia współpracy w poprzednim miejscu. Dowiedzmy się, jakie prace lubią wykonywać najbardziej a jakie najmniej – jeżeli zależy nam głównie na gotowaniu a kandydatka powie, że stanowi ono jej najmniej ulubioną czynność, możemy się spodziewać, że jej posiłki będą pozostawiać wiele do życzenia, albo nawet za jakiś czas znów będziemy musieli szukać nowej opieki.

Diabeł tkwi w szczegółach. Lepiej porozmawiać o nich zawczasu niż by problemy wyszły w trakcie pracy. Na przykład środki czystości – czy nasza pomoc domowa będzie kupować je sama, czy też będą przygotowane w naszym domu? Czy będzie w stanie np. przesunąć meble aby za nimi posprzątać? Jakich prac absolutnie nie wykona?

Na koniec upewnijmy się co do jasności warunków finansowych – czy będziemy płacić za określoną ilość godzin w tygodniu czy też stałą stawkę, bez względu na to, jak długo zajmie wykonanie obowiązków? Ustalmy, jak wyceniamy dodatkowe prace, np. mycie okien czy przygotowanie przyjęcia urodzinowego.

Na koniec pozostaje nam umówienie się na kilka dni próbnych.

Na co zwrócić uwagę?

Co powinno wzbudzić naszą czujność w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Przede wszystkim, niejasne odpowiedzi na pytanie o powód odejścia z poprzedniej pracy. Jeżeli mamy dzieci, zwróćmy uwagę, jak reagują na panią, z którą rozmawiamy. Przekonajmy się też, jak kandydatka zachowuje się w stosunku do naszego zwierzaka, jeżeli takiego mamy.

Zwróćmy uwagę na to, jakie pytania zadaje kandydatka. Ona w końcu też powinna być ciekawa choćby obyczajów panujących w domu. Jeśli zadaje ogólnikowe pytania albo w ogóle ich nie zadaje, może to nam wskazywać, że nie jest do końca zainteresowana pracą u nas.

Nie bójmy się też zaufać naszej intuicji  - nawet jeśli rozmowa wypadła świetnie, a my wciąż mamy opory, warto rozważyć dalsze poszukiwania. Zaufana pomoc domowa to taka, przy której czujemy się swobodnie.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas