Jak zrobić domowy środek do czyszczenia kuchni?

Kuchnia to jedno z domowych pomieszczeń, w którym niemalże każdego dnia pojawiają się trudne do usunięcia zabrudzenia. Osady, plamy z tłuszczu czy resztki jedzenia sprawiają, że czyszczenie kuchni traktujemy jak najgorszą karę i odkładamy je w nieskończoność. To jednak nie rozwiązuje problemu, a wręcz dodatkowo utrudnia doprowadzenie kuchni do porządku. Z pomocą przychodzą domowe środki czyszczące, które są nie tylko skuteczne, ale też wydajne i tanie. Nie musisz sięgać po drogie detergenty, których zapach i cena przyprawiają o ból głowy!

Utrzymanie czystości w kuchni może być naprawdę proste
Utrzymanie czystości w kuchni może być naprawdę proste123RF/PICSEL

Naturalny środek do czyszczenia zlewu

Myjemy w nim produkty spożywcze i naczynia, więc o jego higienę należy zadbać w pierwszej kolejności. Trzeba pamiętać o tym, by na bieżąco usuwać resztki jedzenia. Zalegająca żywność stwarza idealne warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Po każdym użyciu zaleca się również wycierać go do sucha, by na armaturze nie tworzyły się brzydkie osady i zacieki. Sprzątanie jednak nie będzie kompletne bez regularnego czyszczenia domowym środkiem. Jak go przygotować?

Potrzebne są: jedna porcja octu, trzy porcje wody oraz kilka kropel soku z cytryny. Ostatni składnik nie tylko pomoże w sprzątaniu, ale nada też przyjemnego zapachu. Kombinacją tych składników możesz przecierać zlew przy pomocy miękkiej gąbki. Jeszcze wygodniej będzie przelać płyn do butelki z atomizerem i spryskać zabrudzoną powierzchnię. Spłucz ciepłą wodą i wytrzyj do sucha.

Warto pamiętać: Ten domowy środek przyda się także do przecierania kuchenki gazowej i blatów. W przypadku uporczywych i zaschniętych zabrudzeń warto pozostawić płyn na kilkanaście minut. Jeśli potrzebujesz wzmocnienia jego czyszczących właściwości, możesz dodać odrobinę płynu do mycia naczyń.

4 triki na przechowywanie w kuchniInteria DIY

Domowy sposób na wyczyszczenie piekarnika

Przyrządzanie pieczonych przysmaków może być prawdziwą pasją dla niejednego kucharza, jednak czyszczenie piekarnika nie wzbudza już takiego entuzjazmu. Zwłaszcza gdy w jego wnętrzu masz do czynienia z zaschniętym tłuszczem. Jak sobie z tym poradzić?

Tym razem w kilka chwil przygotujesz pastę z sody oczyszczonej, która doskonale radzi sobie z kłopotliwymi zabrudzeniami. Jedną porcję sody wymieszaj z jedną porcją octu i jedną porcją wody. W efekcie powinna powstać dość gęsta pasta, którą nałożysz na problematyczne miejsca w piekarniku. Możesz ponownie użyć do tego gąbki albo niewielkiego pędzla. Odstaw na kilka godzin, by domowy środek do czyszczenia mógł zadziałać. Po upływie tego czasu zmyj letnią wodą. Usunięcie tłuszczu będzie łatwe jak nigdy!

Usunięcie zabrudzeń z piekarnika nie wymaga męczącego szorowania
Usunięcie zabrudzeń z piekarnika nie wymaga męczącego szorowania123RF/PICSEL

Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Służy do szybkiego podgrzewania jedzenia, ale jej wyczyszczenie może być bardziej problematyczne. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną pokrywkę na żywność, dzięki której fragmenty potrawy nie będą rozpryskiwać się po całym wnętrzu mikrofali. Nie zmienia to jednak faktu, że z jej czyszczenia nie można całkiem zrezygnować. Robienie tego wyłącznie od święta może skutkować gromadzeniem we wnętrzu mikrofalówki szkodliwych związków chemicznych. Ponadto skraca to żywotność sprzętu.

Chcąc stworzyć domowy środek, możesz skorzystać z patentu, który przedstawiliśmy w poradach dotyczących porządków w piekarniku. Pasta z samej sody i wody też przyniesie bardzo dobre efekty. Warto jednak jeszcze bardziej ułatwić sobie porządki. Przed czyszczeniem wstaw do mikrofalówki naczynie z wodą i sokiem z jednej cytryny. Podgrzewaj przez kilka minut, a zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz bez trudu usuniesz wilgotną ściereczką.

Pamiętaj, że nie wszystkie produkty nadają się do podgrzewania w mikrofali
Pamiętaj, że nie wszystkie produkty nadają się do podgrzewania w mikrofali123RF/PICSEL

Czyszczenie lodówki domowym sposobem

Czysta lodówka to podstawa prawidłowego przechowywania żywności. Nie warto stosować chemii gospodarczej w miejscu, w którym może mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Dlatego do wyczyszczenia lodówki proponujemy wymieszanie w równych proporcjach wody i octu. Dodaj kilka kropli cytrusowego olejku eterycznego, który przyjemnie odświeży wnętrze lodówki. Produkty tego typu mają też właściwości antybakteryjne.

Zanim wyjdziesz z kuchni, zapoznaj się także z praktycznym poradnikiem na temat segregowania śmieci w domu, by sprawdzić, czy nie popełniasz podstawowych błędów. Chcesz uporać się z trudnymi zabrudzeniami na odzieży i innych tkaninach? Dowiesz się, jak wykorzystać sól do pozbycia się plam.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas