Jak zrobić ekologiczne opryski na mszyce?

Mszyce bywają prawdziwą plagą ogrodów. Te owady z rzędu pluskwiaków są zagrożeniem dla wyglądu i rozwoju rośliny. Mszyce żerują na wielu gatunkach warzyw, krzewów, drzew i roślin ozdobnych. Insekty te przenoszą choroby wirusowe, które mogą zainfekować rośliny. Ich wydzielina jest pożywką dla grzybów sadzakowych, które pokrywają liście czarnym nalotem. Dlatego bardzo ważne jest zwalczanie mszyc, już na wczesnym etapie ich rozwoju. Aby nie stosować środków chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska, warto sięgnąć po domowe sposoby na mszyce. Jakie sposoby pozwolą pozbyć się insektów? Jak przygotować ekologiczne opryski na mszyce?

Jak pozbyć się mszyc?
Jak pozbyć się mszyc?123RF/PICSEL

Ekologiczne opryski na mszyce: Czosnek i cebula

Jak zrobić ekologiczne opryski na mszyce?
Jak zrobić ekologiczne opryski na mszyce?

Sposobem na pozbycie się mszyc jest napar z czosnku. W tym celu należy praską rozgnieść trzy - cztery ząbki czosnku, zalać je szklanką ciepłej wody, a następnie pozostawić na dwadzieścia cztery godziny. Następnie oprysk przelać do spryskiwacza i rozpylić nad rośliną zjadaną przez mszyce.

Cebula także może pomóc w walce z mszycami. Aby go przygotować, należy pokrojoną w kostkę cebulę zalać litrem gorącej wody i gotować przez trzydzieści minut. Następnie pozostawić wywar do ostudzenia. Po tym czasie wystarczy przelać miksturę do atomizera i rozpylić na roślinę zaatakowaną przez mszyce.

Naturalne sposoby na mszyce: Soda

Soda też pomaga pozbyć się mszyc
Soda też pomaga pozbyć się mszyc123RF/PICSEL

Mszyce na pomidorach czy owocujących drzewach i krzewach to prawdziwy kłopot, bo użycie środków ochrony roślin sprawi, że nie będzie można cieszyć się wspaniałymi owcami. Dlatego domowe ekologiczne sposoby na to najlepsze rozwiązanie. Aby przygotować oprysk, należy rozpuścić dwie łyżeczki sody w pół litrze wody. Aby oprysk lepiej utrzymywał się na liściach rośliny można dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Miksturę najłatwiej będzie zaaplikować, wlewając ją do butelki ze spryskiwaczem. Po dwunastu godzinach od oprysku mszyce powinny wymrzeć. W razie potrzeby oprysk można powtórzyć.

Ekologiczne opryski na mszyce: Gnojówka z pokrzyw

Zalecanym na mszyce sposobem jest też gnojówka z pokrzyw. Dziesięć dekagramów młodych liści pokrzyw należy pociąć na kawałki, zalać litrem wody i przykryć gazą. Gnojówka powinna fermentować przez dwa - trzy tygodnie, w tym czasie trzeba ją raz dziennie wymieszać. Gdy mikstura przestanie się pienić i przybierze brązowy kolor, należy rozmieszać ją z wodą w proporcji 1:20. Oprysk z pokrzyw należy stosować we wczesnej fazie, gdy mszyc jest jeszcze nie wiele.

Rada: pokrzywy do przygotowania gnojówki, nie powinny mieć nasion.

Domowe sposoby na mszyce: Oprysk na bazie oleju

Domowe sposoby na mszyce: Olej, czosnek i papryka
Domowe sposoby na mszyce: Olej, czosnek i papryka123RF/PICSEL

Do wykonania oprysku potrzebna będzie ¼ szklanki oleju rzepakowego, trzy - cztery rozgniecione ząbki czosnku, trzy łyżki ostrej papryki oraz pół łyżeczki delikatnego mydła w płynie. Wszystkie składniki należy zmieszać i rozpuścić w czterech litrach wody. Następnie trzeba przelać miksturę do butelki z atomizerem, wstrząsnąć przed użyciem i rozpylić oprysk nad zainfekowaną rośliną.

Naturalny środek odstraszający mszyce i zwierzęta

Naturalny oprysk odstraszający mszyce i zwierzęta
Naturalny oprysk odstraszający mszyce i zwierzęta123RF/PICSEL

Ogródki i warzywniaki często niszczą nie tylko mszyce, ale także dzikie zwierzęta, istnieje jednak naturalny środek, który pozwala pozbyć się obu tych kłopotów za jednym zamachem. Wystarczy zmiksować cztery cebule, dwie główki czosnku, dwie łyżki pieprzu cayenne i litr wody. Miksturę odstaw na chwilę, a w tym czasie rozpuść dwie łyżki płatków mydlanych w ośmiu litrach wody. Następnie połączy obydwa roztwory i zmieszaj. Po przelaniu do rozpylacza wstrząśnij przed zastosowaniem. 

Zamiast oprysków: Żółta wstążka

Larwa biedronki w niczym nie przypomina dorosłego osobnika
Larwa biedronki w niczym nie przypomina dorosłego osobnika123RF/PICSEL

Biedronki to naturalni wrogowie mszyc. Te pożyteczne chrząszcze zjadają kilkadziesiąt mszyc dziennie, a ich larwy w ciągu dnia potrafią zredukować populację mszyc o sto osobników. Zwabienie biedronek do ogrodu, jest więc doskonałym sposobem na pozbycie się uciążliwych mszyc. Jednocześnie warto wiedzieć, że larwy bożych krówek nie wyglądają jak dorosłe osobniki. Ich ciała są wydłużone, mają czarny kolor z żółtymi plamami i trzy pary odnóży. Warto wiedzieć, jak wygląda postać larwalna biedronki, aby nie zabijać tego pożytecznego drapieżnika.

Jak zwabić biedronki do ogrodu? Boże krówki uwielbiają intensywny żółty kolor. Dlatego chcąc, by zamieszkały w ogrodzie, należy na zaatakowanych przez mszyce roślinach zawiązać wstążki w żywym, żółtym kolorze. Po kilku dniach biedronki zaczną pojawiać się w ogrodzie, a po tygodniu na roślinie i w okolicy dwóch - trzech metrów żadna mszyca nie ujdzie z życiem. 

Domowe sposoby na mszyce: Skórka z banana

Innym domowym sposobem na myszce, ale nie opryskiem jest... skórka z banana. Wystarczy zakopać pocięta w paski lub wysuszoną skórkę z banana pod rośliną zaatakowaną przez insekty na głębokości około pięciu centymetrów. W przeciwieństwie do ludzi myszce nie lubią zapachu bananów i szybko postanowią się wyprowadzić. Dodatkowo skórka z banana jest bogata w potas i fosfor, dzięki którym rośliny lepiej rosną i kwitną.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas