Jak zrobić masę solną?
Kiedy dzieciom się nudzi, trzeba wymyślić im zajęcie. Najlepiej, aby było kreatywne i rozwijało ich zdolności manualne. Dobrym sposobem jest zrobienie masy solnej, która okazuje się wspaniałym materiałem do lepienia. Zalet z ich stworzenia jest wiele: jest nietoksyczna, zapewnia wiele godzin udanej zabawy, a jej wykonanie zajmuje kilka chwil. Jak zrobić masę solną? Przekonajmy się.
Potrzebne składniki
Do wykonania masy solnej wystarczy przygotować trzy składniki: mąkę, sól oraz wodę. Kluczem jest zachowanie odpowiednich proporcji 2:1 (np. dwie szklanki mąki na jedną szklankę soli).
Ile dodać wody?
Przygotuj szklankę zimnej wody. Do wymieszanych produktów sypkich dolej odrobinę płynu i wyrabiaj ciasto. W trakcie jego przygotowania dolewaj tyle, by powstała zwarta konsystencja: musi łatwo odklejać się od rąk i być elastyczna (o konsystencji plasteliny).
Gotowa masa solna
Gotowa masa solna nadaje się do lepienia przeróżnych figurek. Możliwości są nieograniczone, a każdy może ponieść wodzę fantazji. Ogromną zaletą masy solnej to bezpieczeństwo – jest nietoksyczna i nie uczula. Jednak warto czuwać nad zabawą najmłodszych, by jej nie jedli.
Suszenie
Aby utrwalić masę solną należy ją wysuszyć. Można to zrobić na nasłonecznionym parapecie, jednak ten proces trwa kilka dni. Dla niecierpliwych poleca się suszenie w piekarniku. Włóż figurki do urządzenia nagrzanego do 170 stopni Celsjusza na ok. godzinę (jeśli ozdoby zaczną pękać, zmniejsz temperaturę). W przypadku piekarnika gazowego, należy uchylić drzwiczki.
Malowanie
Gotowe i wysuszone dzieła naszych najmłodszych można pomalować w fantazyjne wzory, np. farbami plakatowymi, olejnymi, a także lakierem do paznokci. Dekoracje świetnie pokryją masę solną, a lepszy efekt wyjdzie po utrwaleniu ich lakierem do włosów. Jeśli mamy pod ręką barwniki spożywcze albo do jajek, możemy użyć ich podczas przygotowywania masy, otrzyma wtedy jednolity kolor.