Bambus w ogrodzie: Czy warto go mieć?
Jeśli wydaje nam się, że bambus spotykany jest wyłącznie w krajach azjatyckich, to czas zrewidować swój pogląd. Okazuje się, że ta roślina z powodzeniem może być uprawiana w naszej szerokości geograficznej i nie tylko w domach! Bambus może być częścią naszego ogrodu i chronić nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Zanim jednak udamy się do sklepu ogrodniczego, warto dowidzieć się co nieco o bambusie i poznać wszystkie aspekty jego uprawy.
Co trzeba wiedzieć o bambusie?
O tym, jak wygląda bambus, wie praktycznie każdy: bo często kojarzony jest z pandami, które uwieczniane są w momencie podjadania pędów. Oczywiście, roślina należąca do rodziny wiechlinowatych, ma ogromne zastosowania w przemyśle, kulinariach i wiele osób dostrzega walory ozdobne bambusa.
A dlaczego warto mieć bambusa w ogrodzie? Wszystko zależy o tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli naszym celem jest posiadanie orientalnych akcentów w aranżacji, to on jak najbardziej się nadaje. Bambus może być ustawiony jaki soliter lub tło dla innych roślin. Można postawić też na odmiany, które są mniejsze i płożące, co spełnia się jako idealne zadarnienie.
Warto wspomnieć, że bambus nadaje się na żywopłot, co świetnie się sprawdzi, jeśli ogród jest wystawiony na widok przechodniów i sąsiadów.
Jak wygląda uprawa bambusa?
Uprawa bambusa nie jest skomplikowana, ponieważ roślina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Czasami wystarczy usunąć martwe części roślin, ale niektóre gatunki potrzebują również regularnych zasileń nawozami, a także podlewania, czy okrywania łodyg na zimę. Wbrew pozorom bambus może przetrwać zimę bez szwanku, jeśli odpowiednio go do tego wcześniej przygotujemy.
Zanim zakupimy i zasadzimy bambusa, trzeba dobrze przemyśleć miejsce jego umieszczenia. Niektóre gatunki osiągają nawet sześć metrów wysokości, ale też mają inne preferencje co do nasłonecznienia.
Dlaczego warto przemyśleć zasadzenie bambusa?
Sadzenie bambusa nie może być przypadkowe, a dobór gatunków: kluczowy. Okazuje się, że niektóre z nich mają bardzo rozbudowany system korzeniowy, który może zakłócić funkcjonowanie innych roślin. Dlatego stawiając na bambusy zaliczane do fylostachysów, musimy liczyć się z tym, że trzeba zapewnić im barierę przed nadmiernym rozrastaniem się podziemnych części. Natomiast fargesie aż takie ekspansywne nie są, więc także nadają się do mniejszych powierzchniowo ogrodów.
Jakie bambusy warto mieć w ogrodzie?
W naturze występuje kilkaset odmian bambusów, które różnią się nie tylko wyglądem, ale także wymaganiami. Część z nich z powodzeniem można umieścić w naszych ogrodach, gdzie warunki mogą czasem być - zwłaszcza zimą - ekstremalne.
Fargesia rdzawa: idealna do półcienia, gdzie osiąga nawet do dwóch metrów wysokości. Jednak trzeba jej zapewnić trochę miejsca, ponieważ szybko się rozkrzewia.
Fargesia północnosyczuańska: ma mniejszy pokrój, więc nada się do cienistego i małego ogrodu. Jej zaletą jest przebarwianie się liści i łodyg na bordowo.
Fargesia lśniąca: najczęściej wybierana jako bambus na żywopłot. Ta odmiana jest nie tylko mrozoodporna, ale także sprawdzi się pełnym słońcu czy cieniu.
Fylostachys Bisseta: rośnie i w słońcu, i w cieniu, a także charakteryzuje się dużą mrozoodpornością.
Fylostachys złotobrudzowy: nie ma wymagań co do miejsca sadzenia. Jest mrozoodporny, a poza tym ma żółte pędy, które odznaczają się wśród liści.
Jak pielęgnować bambusa?
Pielęgnacja bambusa nie sprawia większego problemu. Jednak najlepiej rośnie na glebach delikatnie kwaśnych, które charakteryzują się pH oscylującym wokół 6,5. Kiedy sadzić bambusa? Jeśli planujemy stworzenie z niego aranżacji w swoim ogrodzie, to najlepszy będzie marzec. A co z pielęgnacją? Wystarczy go dwa razy w roku podciąć i usnąć martwe części. Choć bambusy są mrozoodporne, to dla bezpieczeństwa warto korzenie podsypać korą sosnową, a w bezmroźne dni podlewać, co pomoże im zachować zdrowy wygląd do wiosny.