Jak zrobić zielony dach?

Jeśli mamy mały ogród, a w nim wiatę lub altanę, możemy powiększyć miejsce uprawy roślin ozdobnych o dachy tych obiektów. Jest to jednak zadanie nie tak proste, jak by się mogło wydawać, za to daje wspaniały i oryginalny widok.. Dlatego naprawdę warto rozważyć takie rozwiązanie. Podstawowe zasady zakładania oryginalnego ogrodu na dachu znajdziecie w poniższym tekście.

zielony dach
zielony dach© Photogenica

Jaki dach się nadaje?

© Photogenica

Przede wszystkim powinien mieć odpowiednią nośność, ponieważ warstwa drenażu, ziemi i roślin będzie sporym obciążeniem (od 30 do 300 kg/m²). Musi to być więc naprawdę solidna konstrukcja. Równie ważnym kryterium jest stopień nachylenia dachu, który nie może być większy od 30°, ponieważ przy większym nachyleniu podłoże i rośliny mogą się obsuwać.

Zakładanie ogrodu na dachu

© Photogenica

Zanim przystąpimy do sadzenia roślin, powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże, najpierw jednak musimy poprawnie uszczelnić dach. Jeśli pokryty jest papą, przybijamy do niej poprzeczne listwy w odległości ok. 50 cm, których zadaniem będzie utrzymywanie podłoża i zabezpieczanie go przed osuwaniem. Następnie rozkładamy grubą folię do hydroizolacji.

Dla utrzymania całej masy drenażu, podłoża i roślin, na brzegu dachu musimy zamontować poprzeczną deskę podtrzymującą, z otworami, przez które woda będzie mogła przedostawać się na zewnątrz. Deska ta musi być dobrze przymocowana i zabezpieczona przed wilgocią. Następną, bardzo ważną warstwą jest drenaż. Musimy wysypać przynajmniej 10 cm żwiru lub keramzytu (jest lżejszy), co ma zadanie odprowadzanie nadmiaru wody opadowej.

Na drenaż rozkładamy agrowłókninę, która ma nie dopuścić do zamulenia warstwy drenażowej. Na agrowłókninę rozsypujemy odpowiednio przygotowane podłoże. Musi być równocześnie żyzne i przepuszczalne, dobrym wyjściem jest zmieszanie torfu z piaskiem i keramzytem, a proporcje dobrać w zależności od preferencji roślin, jakie chcemy uprawiać na dachu. Grubość tej warstwy musimy również dostosować do wielkości systemu korzeniowego roślin. Rośliny sadzimy zaczynając od czubka dachu. Dobrze jest wcześniej zaplanować całą kompozycję, ponieważ jakakolwiek zmiana może być później trudna. Po posadzeniu, rośliny obficie podlewamy.

Dobór roślin

© Photogenica

Najlepiej w takich warunkach sprawdzają się sukulenty oraz inne mało wymagające rośliny. Spośród sukulentów, wspaniałe kompozycje można tworzyć używając samych tylko różnokolorowych rozchodników i rojników, ale możne je urozmaicić o niskie trawy (np. kostrzewy), goździki, skalnice, dąbrówki, macierzanki, czyśćce czy inne rośliny sadzone często w ogrodach skalnych.

Jeśli pozwala nam na to konstrukcja dachu i możemy wysypać grubszą warstwę podłoża, możemy posadzić również większe rośliny, również niewielkie krzewy. Należy przy tym brać pod uwagę wystawę oraz stopień nasłonecznienia dachu oraz preferencje poszczególnych gatunków roślin. Bardzo efektownie wyglądają też dachy, na których uprawiane są kwiaty balkonowe (pelargonie, surfinie), które bardzo szybko utworzą kwiecisty dywan, jednak ich pielęgnacja oraz konieczność corocznego sadzenia na nowo, (co daje nam możliwość posiadania co roku innych kompozycji), może być pewnym utrudnieniem.

Pielęgnacja

© Photogenica

Pielęgnacja „zielonego dachu” polega głównie na jego podlewaniu w okresach bezdeszczowych. W początkowym okresie, kiedy rośliny będą jeszcze młode, konieczne jest również ich regularne odchwaszczanie. Dobrze jest również przynajmniej raz w roku stosować nawóz, ponieważ podłoże będzie się szybko wyjaławiać. Dobrym wyjściem jest dosypywanie w ubytki gleby kompostu oraz stosowanie długo działających nawozów mineralnych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas