Jak zwalczyć mole?

Mole to jedne z najbardziej znienawidzonych owadów, które gnieżdżą się w naszych domach. Nie dość, że bezczelnie plądrują nasze zgromadzone w spiżarniach zapasy, to także demolują schowaną w garderobie odzież. Poza tym mole spożywcze, jak i ubraniowe mogą nam poważnie zaszkodzić! Dlaczego? Ponieważ zarówno larwy jak i jaja zawierają mnóstwo patogenów, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Jeśli już znaleźliśmy dowody na to, że mole rozpanoszyły się u nas na dobre, trzeba działać zdecydowanie. Zmasowany atak pozwoli wytępić je szybko i sprawnie. Jak pozbyć się moli? Przekonajmy się.

Mole spożywcze często okupują nasze kuchnie i plądrują zapasy
Mole spożywcze często okupują nasze kuchnie i plądrują zapasy123RF/PICSEL

Aktywność moli

Zarówno mole spożywcze (spichrzanek spożywczy i mklik mączny) oraz mole ubraniowe (mól włosienniczek) to bardzo uciążliwe owady. Ich aktywność najczęściej przypada na miesiące wiosenne, więc już na początku kwietnia można spodziewać się zmasowanego ataku na nasze spiżarnie i szafy. Jednak obecność moli nie zawsze w domu jest oczywista, ponieważ jedynie nocą lub po zmierzchu wylatują ze swoich kryjówek, gdzie wcześniej zajęte są niszczeniem naszego dobytku.

Jak mole dostają się do naszych domów? Spichrzanek spożywczy i mlik mączny mogą dostać się do nas wraz z przyniesionym ze sklepu asortymentem, gdzie schowane są w kaszach, makaronach, mące lub innych sypkich produktach spożywczych. Mól włosienniczek zaś potrafi zostać zawleczony na odzieży kupionej w sklepie. Niestety, oba rodzaje moli mają zdolność latania na dalekie odległości, więc mogą do nas przywędrować zarówno przez otwarte okno od sąsiadów, a także przez szczeliny czy kratki wentylacyjne.

Jak pozbyć się moli z szafy?Interia DIY

Mól spożywczy a ubraniowy. Jak je poznać?

Jak rozpoznać mole? Dorosłe osobniki, które żerują w żywności mają nie więcej niż centymetr wielkości. Na końcu skrzydeł często mają również brązowe lub szare przebarwienia. A jak wygląda szkodnik niszczący ubrania? Jest niewiele mniejszy, za to ma białe skrzydełka i główkę pokryte delikatnymi włoskami. 

Jednak najlepiej poznać mole po ich działalności. Larwy mola spożywczego obecne są w jedzeniu i towarzyszy im drobna pajęczynka. A co z molami ubraniowymi? Osobniki dorosłe i larwy najczęściej kryją się w materiałach naturalnych, takich jak wełna lub futra, które schowane są na dnie szafy. Jednak w przypadku obu owadów, można dostrzec pewną tendencję. Nie są wybredne, jeśli chodzi o pokarm i często plądrują oraz niszczą inną żywność zgromadzoną w szafkach kuchennych, a także tkaniny w szafach.

Czy mole są groźne?

Same mole wydają się niegroźne, ale larwy i jaja mogą nadwyrężyć zdrowie
Same mole wydają się niegroźne, ale larwy i jaja mogą nadwyrężyć zdrowie123RF/PICSEL

Czy mole są groźne? Na pewno dla naszych zasobów zgromadzonych w domu. Dorosłe osobniki nie sprowadzają na nas większego niebezpieczeństwa, ale niebezpieczne mogą być zarówno jaja, jak i larwy moli. Dlaczego? Ponieważ są siedliskiem grzybów, bakterii i fekaliów (np. paciorkowców). Choć nie są groźne dla naszego życia, to przypadkowe ich połknięcie albo zjedzenie wraz z żywnością może spowodować nieprzyjemne dolegliwości. Do nich zalicza się biegunkę, choroby dróg oddechowych i żółciowych, a także - w ekstremalnych przypadkach - zapalenie wsierdzia!

Jak wytępić mole z domu?

Jeśli zauważyliśmy mole w domu, trzeba działać zdecydowanie. Jeśli będziemy zwlekać, to nie tylko czeka nas ogromna kolonia szkodników w domu, ale także narażamy na szwank nasze zdrowie.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Przede wszystkim trzeba przejrzeć wszystkie produkty sypkie, a następnie znaleźć oznaki bytności larw i osobników dorosłych. Jeśli znajdziemy dowody, trzeba taką żywność wyrzucić. Szafki kuchenne należy dokładnie umyć, np. specyfikiem wykonanym z wody i octu (w stosunku 1:1). Jeśli drażniący zapach nas zniechęca do sięgnięcia po ten środek, warto wkropić do mikstury kilka kropel olejku lawendowego lub cytrynowego.

Jak pozbyć się moli ubraniowych? Najlepiej w słoneczną pogodę zawartość szafy dokładnie wytrzepać na balkonie lub na zewnątrz, a następnie wywietrzyć. Ubrania, które chcemy uratować warto wyprać, wysuszyć na świeżym powietrzu, a następnie zamknąć w plastikowych workach i włożyć do zamrażarki na dwie doby. Oczywiście, szafę należy porządnie umyć. Najlepiej tym samym specyfikiem, który jest potrzebny do umycia mebli w kuchni.

Jak zapobiec wizytom moli?

Jeśli już poskromiliśmy populację moli, to warto się ponownie zabezpieczyć przed ponowną inwazją. Z pomocą przyjdą naturalne składniki, które można umieścić w szafie oraz szafkach kuchennych. Co warto mieć na uwadze?

  • Co na mole spożywcze? Przede wszystkim liść laurowy, skórki z cytrusów, ocet oraz olejki: lawendowy, cytrusowy, lawendowy, waniliowy i goździkowy.
  • Co na mole ubraniowe? Tu warto sięgnąć po naftalinę, liść laurowy, kasztany, ziele angielskie, gazety z tuszem, miętę, szałwię, lawendę, mydło oraz olejki eteryczne: lawendowe, goździkowe.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas