Sól Epsom na ślimaki i mszyce: Jak stosować?
Z solą Epsom doskonale zaznajomieni się miłośnicy dbania o urodę naturalnymi metodami. Warto sobie jednak uświadomić, że możliwości wykorzystania tego produktu obejmują także inne dziedziny życia. Rozstawać się z nim nie powinni ogrodnicy, którzy wciąż bezskutecznie zmagają się w swoich ogrodach z plagami szkodników. Jak stosować sól Epsom na ślimaki? Jak przygotować z niej domowy środek, który skutecznie odstraszy mszyce? Podpowiadamy!
Właściwości soli Epsom
Co trzeba o niej wiedzieć? Zacznijmy od podstaw! Bywa nazywana także solą gorzką oraz angielską. Pierwsze z tych określeń jednoznacznie nawiązuje do jej smaku, a drugie do pochodzenia. To właśnie w angielskiej miejscowości Epsom pierwszy raz pozyskano ją w wyniku odparowywania wód termalnych.
Sól gorzka jest bezwonna i charakteryzuje się białymi, dość dużymi kryształkami. Dla zobrazowania najprościej jest ją porównać do soli gruboziarnistej, której wielu z nas używa podczas przyrządzania posiłków. Od soli kuchennej różni się jednak nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim składem. Sól Epsom to siarczan magnezu. Te dwa pierwiastki doskonale sprawdzają się podczas zabiegów pielęgnacyjnych całego ciała, ale okazuje się, że w dbaniu o rośliny też są nieocenione.
Sól Epsom w ogrodzie
Magnez i siarka to składniki, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Nie tylko warunkują ich wzrost i kwitnienie, ale są też w stanie odstraszać insekty i zmniejszać ryzyko infekcji chorobami grzybowymi. Sól Epsom jest coraz chętniej wykorzystywana w formie nawozu jako alternatywa dla preparatów syntetycznych, których częste stosowanie nie pozostaje bez wpływu na stan środowiska, zwłaszcza gleby i wody.
Sól Epsom na ślimaki
W ogrodach, zarówno na rabatach z kwiatami, jak i na grządkach warzywnych, największą zmorą są ślimaki nagie, pozbawione charakterystycznej muszli. Służy im wilgoć, skrywają się w zacienionych miejscach, by w dogodnym dla siebie momencie wyruszyć na żer. Jeśli zignorujemy ich obecność, z naszych upraw niewiele zostanie. By temu zaradzić, sól Epsom rozsypmy w miejscach, w których zauważamy największe skupiska ślimaków. Możemy również jej warstwą otoczyć rośliny, będące dla ślimaków szczególnie łakomym kąskiem. Sól gorzka okaże się dla nich barierą nie do pokonania.
Sprawdź także: Domowe sposoby na zwalczenie stonki ziemniaczanej
Zwalczanie mszyc przy pomocy soli Epsom
Zrobienie domowego środka na mszyce z soli Epsom jest dziecinnie proste. Wystarczy, że dwie łyżki produktu rozpuścisz w czterech litrach chłodnej wody i przelejesz do butelki ze spryskiwaczem. W ten sposób zyskasz wygodny w użyciu preparat, którym możesz zraszać rośliny nie tylko w momencie pojawienia się szkodników, ale również profilaktycznie. Przy okazji zapewnisz im dawkę życiodajnych minerałów.
Polecamy: