Jaką polisę podpisać żeby nie stracić odszkodowania

Przed urlopem przypominamy sobie o różnych ubezpieczeniach i kupujemy je naprędce. Jeśli czegoś... nie doczytamy, możemy nie dostać ani grosza za straty!

Ogólne warunki ubezpieczenia określają: zakres polisy, prawa i obowiązki stron umowy
Ogólne warunki ubezpieczenia określają: zakres polisy, prawa i obowiązki stron umowy123RF/PICSEL

Wiadomo, że... diabeł tkwi w szczegółach. Dotyczy to także umów ubezpieczeniowych. Bardzo ważne zapisy zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Niestety, życie pokazuje, że często w ogóle tego nie czytamy!

Tymczasem ogólne warunki ubezpieczenia określają: zakres polisy, prawa i obowiązki stron umowy, sposób ustalania wysokości szkody, zasady wypłaty odszkodowań oraz - co bardzo ważne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co to takiego? To sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa może nie wypłacić nam odszkodowania!

1. AC,OC, ASSISTANCE

Pani Anna z Warszawy zaparkowała na chwilę w centrum. Gdy po 15 minutach wyszła ze sklepu, auta nie było. Nikt nic nie widział i nie słyszał. Teraz właścicielka auta ma problem z uzyskaniem odszkodowania... Powód: p. Anna nie włączyła autoalarmu, choć go posiadała i zgłaszała we wniosku ubezpieczeniowym. Inne przykładowe wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczycieli:

  • nie opłacimy w terminie składki (decyduje nawet dzień opóźnienia);
  • zagubimy kluczyki od auta i nie wymienimy zamków;
  • nie wykupimy określonego "ryzyka" (więc polisa go nie obejmie).

Wskazówki dla klientów

- Jeśli kupujesz polisę w systemie direct, przez internet i samodzielnie wypełniasz wniosek, dokładnie zaznacz, od czego się ubezpieczasz (np. assistance opcja holowania auta: na jaką odległość od miejsca zdarzenia, od przypadkowego wybicia szyby, np. przez kamyk na drodze).
- Określ we wniosku, jaki będzie twój udział w pokryciu szkody (5, 10, 15 proc. jej wartości) lub żaden - a w tym wypadku ubezpieczyciel pokrywa każdą szkodę.

2. Ubezpieczenie na życie

Choć p. Jan z Poznania miał polisę od dwóch i pół roku, żona ma problem z uzyskaniem odszkodowania po jego śmierci wywołanej zawałem. Powód: zgon wywołała choroba, na którą p. Jan cierpiał przed zawarciem umowy ubezpieczenia, a nie ujawnił tego w ankiecie medycznej.

Ubezpieczyciel w takiej sytuacji nie ponosi odpowiedzialności w okresie pierwszych 3 lat od zawarcia umowy. Inne przykładowe wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczycieli:

  • osoba mająca polisę popełniła samobójstwo w czasie krótszym niż 24 miesiące od daty jej wystawienia;
  • klient świadomie brał udział w zamieszkach, aktach terroryzmu.

Wskazówki dla klientów

- Warunki polisy na życie omów z agentem ubezpieczeniowym (zawieranie tych polis przez internet nie jest polecane). Pytaj agenta, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości.
- Nie zatajaj żadnej informacji na temat swego zdrowia. Leczyłaś się np. na nadciśnienie? Powiedz o tym!

3. Ochrona domu i sprzętów

P. Janina z Koszalina po powrocie z urlopu zastała zniszczony dach. Była pewna, że uzyska odszkodowanie. Ubezpieczyciel odmówił... Powód: nie wykupiła ryzyka uszkodzeń z powodu silnego wiatru. Inne przykładowe wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczycieli:

  • nieterminowe opłacenie polisy;
  • nieubezpieczenie sprzętów i wartościowych rzeczy w mieszkaniu.

Wskazówki dla klientów
- Dom ubezpiecz od możliwych zdarzeń, gradu, pioruna, wichury. Ochrona powinna obejmować i wyposażenie, i samą konstrukcję budynku.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas