Jakich błędów unikać w uprawie ogórków? Unikaj ich, by były dorodne i jędrne

Uprawa ogórków wymaga pewnej wiedzy i praktyki, gdyż są to owoce dość kapryśne. Unikając kilku podstawowych błędów, uzyskasz obfite plony. Przed sadzeniem ogórków należy przygotować odpowiednio glebę. Oprócz tego być świadomym tego, jakich błędów unikać. Wszystkie wątpliwości rozwieje poniższy artykuł.

Sianie ogórków w kwietniu pozwoli na wcześniejsze zbiory
Sianie ogórków w kwietniu pozwoli na wcześniejsze zbiory123RF/PICSEL

  • Ogórki są dość wymagające i potrzebują odpowiedniej troski, by być dorodne i smaczne.
  • Krzewy powinno sadzić się w towarzystwie konkretnych gatunków roślin.
  • Przed wysadzeniem ogórków do gruntu odpowiednio je przygotuj.

Kiedy sadzić ogórki?

Termin sadzenia ogórków uzależniony jest od sposobu, a także pogody. Jeśli zależy ci na szybszych zbiorach, postaw na uprawę z rozsady. Na czym polega ta metoda? W kwietniu wysiej nasiona do doniczek. Powinny mieć średnicę około 10 centymetrów, a w każdej z nich znajdować się po dwa-trzy nasiona. Pamiętaj, by rozsadę trzymać w odpowiednim miejscu, najlepiej w szklarni lub na słonecznym parapecie. Okres produkcji rozsady trwa około miesiąca. Przed posadzeniem siewek do gruntu, należy je zahartować, obniżając stopniowo temperaturę w pomieszczeniu (10 dni przed). Dzień przed wysadzeniem grządek do gruntu podlej je obficie. Jeśli temperatura na zewnątrz jest niska, uprawy trzymaj pod agrowłókniną.

Jak przygotować ziemię do sadzenia ogórków?

Ogórki wymagają odpowiedniej troski ze strony ogrodnika
Ogórki wymagają odpowiedniej troski ze strony ogrodnika123RF/PICSEL

Oprócz dobrze dobranego sąsiedztwa dla ogórków ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dodatkowo przed wysadzeniem roślin do gruntu glebę obficie nawodnij i nawieź kompostem. W ten sposób dostarczysz młodym krzewom niezbędnych minerałów. Stanowisko dla ogórków musi być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, a także próchnicza, a jej pH wynosić 6-7. By plony były obfitsze i dorodniejsze, wybierz południową część pola lub ogrodu.

Błędy popełniane w czasie uprawy ogórków

Oprócz podstawowych zasad uprawy ogórków należy też wziąć pod uwagę często popełniane błędy. W ten sposób unikniesz marnych plonów i zbędnego rozczarowania. Na co zwrócić uwagę?

  • Zbyt późne wysadzenie sadzonek do gruntu:

Jeśli twoje sadzonki mają więcej niż miesiąc, to najwyższy czas, by wysadzić je do gruntu. Przerośnięte ogórki będą gnieść się w za małym pojemniku. Oprócz tego będzie im brakować wody i składników pokarmowych. Po czasie zaczną więdnąć, a w konsekwencji mogą wcale nie przyjąć się do gruntu.

  • Złe nawadnianie:

Bardzo ważny aspekt, to dostarczanie młodym sadzonkom odpowiedniej ilości wody. Ponieważ owoce te składają się głównie z wody, musi być jej pod dostatkiem. W czasie rozwoju ogórków wpływa na ich dojrzałość i smak. Bardzo ważne jest, by po kwitnieniu ilość wody zmniejszyć nawet o połowę. Oczywiście wszystko uzależnione jest od pogody. W czasie suszy uprawa wymaga codziennego nawadniania. Nie wolno też przesadzić w drugą stronę. Przelanie ogórków grozi zgniciem plonów i rozwojem chorób grzybowych.

  • Sadzenie ogórków w tym samym miejscu:

Nie wolno sadzić ogórków co roku w jednym miejscu. Wpłynie to negatywnie na jakość i ilość plonów. Dzieje się tak dlatego, że ziemia gromadzi patogeny, wpływające na kondycję ogórków. Dodatkowo mogą w niej zimować szkodniki, które w poprzednim sezonie atakowały uprawy. By gleba była ponownie odpowiednia do uprawy, muszą minąć przynajmniej dwa lata. Pamiętaj, by nie sadzić ogórków w ziemi po kalafiorze, cebuli, czosnku czy fasoli.

  • Mało miejsca:

Młode sadzonki potrzebują odpowiedniej ilości miejsca. To pozwoli im na prawidłowy rozwój, a korzenie nie będą miały problemów z pobieraniem wody i minerałów. Zbyt gęste posadzenie krzewów sprawi, że będą konkurować ze sobą o światło, a owoce będą o wile słabsze i mizerniejsze. Oprócz tego sadzonki narażone są bardziej na atak chorób grzybowych i szkodników. Najlepsza odległość między nimi to około 15-20 centymetrów.

  • Rzadkie zbiory:

Regularne zbieranie ogórków przełoży się na obfitsze plony. Przerośnięte owoce blokują powstawanie nowych zawiązek, co przekłada się na ilość owoców w danym sezonie.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas