Jakie częste błędy niszczą sprzęty AGD?

Sprzęt AGD zrewolucjonizował współczesne życie i w nadzwyczajny sposób ułatwił codzienne obowiązki, takie jak pranie, sprzątanie czy gotowanie. Wiele osób z chęcią inwestuje w zakup specjalistycznych robotów kuchennych czy odkurzaczy, które wchłaniają brud i kurz nawet pod naszą nieobecność. Nowoczesne technologie stają się coraz tańsze i bardziej dostępne dla zwykłych ludzi. Niestety, żywotność urządzeń staje się coraz krótsza, a wpływać na to może między innymi ich niewłaściwe użytkowanie. Jakie częste błędy sprawiają, że nasze AGD przestaje prawidłowo funkcjonować?

Jak dbać o AGD, by uchronić się przed awariami?
Jak dbać o AGD, by uchronić się przed awariami? ©123RF/PICSEL
DW Stories: Trwalsze sprzęty AGD? Unia zajmie się problememDeutsche Welle

Odkurzacz

Awarie odkurzacza
©123RF/PICSEL

Najczęstszym błędem w użytkowaniu odkurzacza jest zbyt rzadka wymiana worków oraz zapominanie o czyszczeniu filtrów. Przepełniony worek jest dużym obciążeniem dla silnika urządzenia i przyczynia się do jego awarii, znacznie zmniejsza też wydajność odkurzacza. Urządzenie można też łatwo zepsuć, używając go wbrew przeznaczeniu, na przykład do pochłaniania odpadków po remoncie, takich jak gruz czy pył.

Lodówka

Lodówki są niezwykle "wrażliwe" na błędy użytkowania. Przede wszystkim tego urządzenia nie można ustawić w dowolnym miejscu kuchni. Lodówka nie powinna znajdować się blisko innych urządzeń emitujących ciepło, a więc kuchenek, piekarników czy grzejnika, a nawet okna, jeśli często pada na nie słońce. Może to spowodować błędne działanie termostatu i skutkować wyższą temperaturą wewnątrz lodówki, a przede wszystkim znacznie wyższymi rachunkami za prąd. Podobnie dzieje się, gdy do urządzenia wkładamy ciepłe potrawy – na ściankach lodówki może osadzać się szron. Tego typu sytuacje prowadzą nawet do uszkodzenia agregatu.

Płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna
©123RF/PICSEL

Kuchenki z płytą indukcyjną stają się coraz bardziej popularne. Ich największą zaletą jest zdecydowanie łatwiejsze czyszczenie, a także większa efektywność i oszczędność energii elektrycznej. Niestety, tego typu kuchenki wymagają używania specjalnych naczyń i garnków z ferromagnetycznym dnem, ponieważ działają na skutek szybko zmieniającego się pola magnetycznego. Naczynia szklane, ceramiczne czy ze stali nierdzewnej nie nadają się do kuchenek indukcyjnych – płyta najzwyczajniej w świecie nie będzie działać. Uważać trzeba też na niskiej jakości garnki do płyt indukcyjnych – zdarza się, że ich dno nie jest w całości ferromagnetyczne, co może prowadzić do uszkodzeń płyty – samoistnego wyłączania się lub braku reakcji na naczynie. Dlatego ważne jest kupowanie garnków od sprawdzonych producentów.

Zmywarka

Zepsuta zmywarka
©123RF/PICSEL

Okazuje się, że zmywarki to jedne z najczęściej psujących się urządzeń AGD. Winna jest twarda woda, ale w znacznym stopniu do awarii przyczyniają się nieświadomi użytkownicy. Największym przewinieniem jest zaniedbywanie czyszczenia filtra z resztek jedzenia oraz zbyt rzadkie mycie zmywarki bez włożonych do niej naczyń (tę czynność powinno się wykonywać raz w miesiącu). Zalegające w urządzeniu resztki zatykają komory hydrostatu, a także odpływ. Z kolei nieprawidłowe ułożenie naczyń w dolnej części (np. zbyt wysoki garnek) często prowadzi do mechanicznego uszkodzenia ramienia natryskowego.

Pralka

Najczęstszym błędem popełnianym w trakcie użytkowania pralki jest zbytnie obciążanie jej bębna. Wkładając do urządzenia za dużo ubrań, narażamy się na awarię, a w lepszym wypadku na mierne efekty prania i nieprzyjemny zapach ubrań. Warto więc pamiętać o tym, by zawsze zostawiać wolną przestrzeń w bębnie i nie przekraczać norm wagowych wsadu. Zabójcze dla urządzenia są również małe ostre przedmioty znajdujące się w kieszeniach ubrań. Jeśli podejrzewamy, że mogły one trafić do bębna, trzeba jak najszybciej wyczyścić filtr pralki. Należy też pamiętać o regularnym odkamienianiu urządzenia, a także dbać o to, by stało na równej, płaskiej powierzchni (w przeciwnym razie wstrząsy w trakcie wirowania mogą uszkodzić pralkę).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas